Główne zadanie Michigan: zignorować dramat, ulepszyć rekrutację

W połowie stycznia, po tym jak seria kryptycznych tweetów Jima Harbaugha oznaczała domniemany koniec jego ostatniego starania o NFL, trener futbolu Michigan mógł wreszcie skierować swoją uwagę na inną burzę ogniową ogarniającą Wolverines – program chwalony za stabilność na boisku w ostatnich dwóch sezonach, pomimo nieustającego nurtu dramatów wszędzie indziej.

Najnowszy wybuch dotyczył zwolnienia koordynatora ofensywy/trenera rozgrywających Matta Weissa, kolejnego importu z zespołu Johna Harbaugha z Baltimore Ravens i przedmiotu trwającego dochodzenia policyjnego w sprawie domniemanych „przestępstw związanych z dostępem do komputera” w Schembechler Hall, epicentrum drużyny piłkarskiej na kampusie. Weiss został początkowo umieszczony na urlopie, gdy wieści o jego uwikłaniu wypłynęły na powierzchnię wcześniej w tym miesiącu, a decyzja wydziału sportowego o wypowiedzeniu go 20 stycznia oznaczała, że Harbaugh musiał zastąpić krytycznego członka personelu.

Poszukiwania zakończyły się tydzień później, 27 stycznia, kiedy Harbaugh ogłosił podniesienie wewnętrznego kandydata Kirka Campbella do trenera rozgrywających – chociaż zatrzymał się krótko, aby dodać tytuł koordynatora nadany Weissowi po kampanii 2021. Campbell, 36, pracował jako analityk ofensywy dla Wolverines w zeszłym sezonie po dwóch latach jako koordynator ofensywy / trener rozgrywających w Old Dominion i trzech latach jako analityk w Penn State, gdzie był centralną postacią w pokoju rozgrywających.

„Kirk jest jasnym, młodym umysłem ofensywnym, który natychmiast połączył się z naszym sztabem trenerskim w zeszłym roku”, powiedział Harbaugh w komunikacie. „Nasz sztab ofensywny był pod wrażeniem jego wiedzy i doświadczenia w zakresie całej ofensywy, a on sam był integralną częścią sukcesu ofensywy w planowaniu gry i skautingu przeciwnika. Kirk wykonuje znakomitą pracę rozwijając relacje i wiem, że będzie miał znakomity kontakt z naszymi rozgrywającymi.”

To jak dobrze i jak szybko zazębi się z gwiazdą rozgrywającej J.J. McCarthy’ego będzie analizowane w nadchodzących miesiącach, ale bardziej palącym obowiązkiem stojącym przed najnowszym trenerem Harbaugha jest ugruntowanie swojej pozycji na ścieżce rekrutacyjnej, coś czego Campbell nigdy nie zrobił na poziomie Power 5. Wolverines są wśród finalistów, jeśli chodzi o rozgrywającego Jadyna Davisa z Providence Day School w Charlotte w Północnej Karolinie, pięciogwiazdkowego prospekta w klasie 2024, i dostosowali swoją strategię rekrutacyjną, aby pokazać, że jest on głównym celem. Teraz to na Campbellu spoczywa obowiązek zaleczenia ran powstałych po niespodziewanym odejściu Weissa i przyspieszenia relacji z zawodnikiem, który – jak ma nadzieję Michigan – będzie wysoko postawionym spadkobiercą dosłownych i metaforycznych losów McCarthy’ego w Ann Arbor.

Waga zadania Campbella podkreśla ryzyko, jakie podjął Harbaugh, rezygnując z zewnętrznego zatrudnienia w czasie, gdy rekrutacja programu utknęła w martwym punkcie, pomimo kolejnych wyjazdów do College Football Playoff. Michigan spadł na trzecie miejsce w hierarchii rekrutacyjnej Big Ten, ponieważ Ohio State utrzymuje się na szczycie ligi, a Penn State, którego klasa z 2022 roku zajęła ósme miejsce w kraju, jest o krok od prześcignięcia Wolverines w drugim cyklu z rzędu. Utrata Weissa dawała Harbaughowi szansę na zmianę rekrutera na kogoś znanego z pozyskiwania graczy wysokiego kalibru, ale zamiast tego postawił na niesprawdzonego Campbella.

Co się dzieje w Michigan?

What's going on at Michigan?

RJ Young dzieli się swoimi przemyśleniami na temat zwolnienia Matta Weissa oraz potencjalnych naruszeń NCAA przez Jima Harbaugha i co to wszystko oznacza.

„Cieszę się moimi relacjami z trenerem Harbaugh i naszym personelem”, powiedział Campbell w wydaniu, „i nie mogę się doczekać pracy z nimi, jak rozwijamy, mentorujemy i trenujemy wspaniałych graczy. Moja rodzina i ja kochamy wszystko o tej uczelni i programie piłkarskim, zwłaszcza ludzi, z którymi mam okazję pracować codziennie. Nie mogę się doczekać, aby pomóc Drużynie 144 osiągnąć nowe wyżyny w 2023 roku.”

Aby osiągnąć te wyżyny, Campbell ma za zadanie rekrutację na znacznie wyższym poziomie niż jego poprzednik. 247Sports Recruiter Rankings śledzi wydajność asystentów trenerów w oparciu o kaliber graczy, których zabezpieczają, a dane z ostatnich dwóch sezonów sugerują brak elitarnego wykonawcy w sztabie Harbaugha, zwłaszcza w porównaniu z innymi programami błękitnej krwi.

W 2022 roku Wolverines podpisali 12. najlepszą klasę rekrutacyjną w kraju po przerzuceniu kilku wysoko ocenianych prospektów w i wokół wczesnego okresu podpisywania umów. Ale żaden z asystentów trenerów Michigan nie znalazł się wśród 25 najlepszych rekrutów w kraju w tym roku, ani nie wylądował wśród pięciu najlepszych rekrutów w Big Ten. Były koordynator ofensywy Josh Gattis, który zdobył nagrodę Broylesa zanim podjął pracę w Miami, zajął 28 miejsce w kraju i szóste w konferencji, stając się najwyżej notowanym członkiem sztabu Harbaugha. Trener linii defensywnej Mike Elston, który pozostaje w drużynie Wolverines, był kolejnym najlepszym trenerem na 36 miejscu i siódmym w Big Ten.

Obecne rankingi są jeszcze gorsze. Żaden z trenerów Michigan nie znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce na 2023 rok – Elston jest na szczycie listy z numerem 58 – a Wolverines żyją dalej bez zobowiązania lub podpisania kontraktu przez jakiegokolwiek gracza, który znajduje się w pierwszej 170-tce.

Te liczby stanowią wyraźny kontrast z tym, co dzieje się w Ohio State i Penn State, gdzie ta sama para asystentów z każdej szkoły znalazła się wśród najlepszych rekrutów w kraju podczas dwuletniego odrodzenia Michigan na boisku: Brian Hartline (OC/WR) i Larry Johnson (DL) dla Buckeyes; Ja’Juan Seider (Co-OC/RBs) i Terry Smith (CBs) dla Nittany Lions.

Brian Hartline: Postrzegany jako jedna z najszybciej wschodzących gwiazd w zawodzie, Hartline’s knack for pairing dogged recruiting skills with exemplary player development earned him a promotion from wide receivers coach to offensive coordinator earlier this month. Zwabił pół tuzina czterogwiazdkowych skrzydłowych i jednego pięciogwiazdkowego skrzydłowego do Columbus tylko w ostatnich dwóch klasach rekrutacyjnych, a teraz jego sprawność rozszerzy się na ofensywę w ogóle. Hartline skończył 13 narodowy w 2022 i zajmuje piąte miejsce jak dotąd w 2023 – wszystko podczas produkcji bliźniaczych pierwszorundowych wyborów w ubiegłorocznym drafcie NFL, kiedy Garrett Wilson został wybrany 10 i Chris Olave poszedł 11. Obaj zawodnicy przekroczyli 1000 jardów w swoich debiutanckich sezonach.

Ohio State promuje Briana Hartline’a na OC

Ohio State promotes Brian Hartline to OC

Joel Klatt rozwodzi się nad rekrutacją, którą Brian Hartline przeprowadził dla Buckeyes.

Larry Johnson: Prawdopodobnie najlepszy trener linii defensywnej w futbolu uczelnianym, Johnson od momentu dołączenia do Buckeyes w 2014 roku był mentorem pięciu Defensywnych Linemanów Roku Big Ten i dwóch Defensywnych Graczy Roku Big Ten. Cztery perspektywy, które Johnson zabezpieczył w 2022 roku, miały średnią ocenę 88. ogólnej, ponieważ pękł w pierwszej dziesiątce krajowej w rankingach asystentów trenera i zakończył nr 1 w konferencji. Podpisał cztery kolejne czterogwiazdkowe perspektywy w 2023 roku i zajmuje miejsce w pierwszej dwudziestce przez trzeci sezon z rzędu.

Ja’Juan Seider: Niewielu trenerów asystentów ma gorącą passę niż Seider, który zajmuje czwarte miejsce w kraju w cyklu rekrutacyjnym 2023 z ośmioma zobowiązaniami od czterogwiazdkowych prospektów. Wydobył ze stanu Virginia nr 2 w kraju, Alexa Birchmeiera, oraz dwóch linebackerów, których zaliczono do 25 najlepszych na swojej pozycji, Tony’ego Rojasa i Kaveiona Keysa. W ostatnich dwóch klasach wyrwał również trzech graczy z Top-300 z Florydy – jego innego regionu wiedzy. Jego 2022 podpisy tailbacks Nicholas Singleton (pięć gwiazdek, nr 1 RB) i Kaytron Allen (cztery gwiazdy, nr 12 RB) doprowadziły do 1,928 łącznych jardów pędzących i 22 przyłożenia dla jednego z najlepszych tandemów w futbolu uczelnianym.

Terry Smith: Oprócz swojej roli jako trener cornerbacks, Smith służył jako koordynator rekrutacji defensywnej Penn State od przybycia z Temple w 2014 roku. Osiem graczy, których podpisał w 2022 roku, utrzymywało średni ranking perspektywiczny nr 225 ogółem, ponieważ Smith zakończył nr 18 w kraju i trzeci w Big Ten za Johnsonem i Hartline. W 2023 roku znów trzyma się stabilnie z sześcioma zobowiązaniami z czterogwiazdkowych perspektyw, na czele z trzema z 13 najlepszych safeties w kraju: King Mack (nr 7), Elliot Washington (nr 11) i DaKaari Nelson (nr 13). W sumie Smith pomógł Nittany Lions zebrać najlepsze 15 klas w sześciu z ostatnich ośmiu sezonów.

Czy sukces Penn State poprawi Big Ten?

Will Penn State's success improve the Big Ten?

Joel Klatt zastanawia się nad przyszłością bardzo dobrej, bardzo młodej drużyny Penn State.

W Michigan, rzeczy będą inne dla Campbella, biorąc pod uwagę wyjątkowość i specyfikę pozycji, którą rekrutuje. Nie dość, że większość trenerów rozgrywających skupia się na mniejszej liczbie prospektów w każdym cyklu, to jeszcze muszą ścigać tych graczy w najjaśniejszym świetle reflektorów dzięki rozprzestrzenianiu się głośnych imprez rekrutacyjnych, takich jak Elite 11. Nieuchronnie, część każdego pościgu rozwija się w oczach opinii publicznej.

Więc podczas gdy nie ma wątpliwości co do znaczenia Weissa dla ofensywy Michigan w ostatnich dwóch sezonach – od formowania weterana Cade’a McNamary w mistrzowskiego rozgrywającego do podkreślania zdolności McCarthy’ego do podwójnego zagrożenia; od instalowania aspektów ataku Ravens do wprowadzania podejścia sztabu trenerskiego z zaawansowanymi metrykami – front rekrutacji nie był jego mocną stroną po ponad dekadzie w NFL. Jego powściągliwy i pokorny sposób bycia dodatkowo komplikował budowanie relacji.

Fani dostrzegli tę słabość i obarczyli Weissa sporą częścią winy za rekrutacyjne niewypały z udziałem pięciogwiazdkowego rozgrywającego Dante Moore’a w 2023 roku (oddany do Oregonu; podpisał z UCLA) i czterogwiazdkowego rozgrywającego CJ Carra w 2024 roku (oddany do Notre Dame; wnuk byłego trenera Wolverine’ów Lloyda Carra). Weiss został zbesztany w mediach społecznościowych, nękany na tablicach ogłoszeń i ostro skrytykowany przez reporterów, którzy zajmują się rekrutacją w Michigan. Wszystko to wróciło do Weissa w takiej czy innej formie.

„Jedną rzeczą, której się nauczyłem jest to, że jest wiele elementów relacji, prawda?” Weiss powiedział w sierpniu ubiegłego roku. „Jeśli wolny agent NFL podpisał się z drużyną i poszedł na konferencję prasową i powiedział, 'Wiesz, jestem tu tylko dlatego, że kocham tego trenera pozycji. Chodzi mi o tego gościa, mamy świetne relacje. Codziennie o 2 w nocy gramy w „Fortnite” i ten facet jest po prostu niesamowity. I właśnie dlatego tu jestem Każdy byłby jak, 'Wow, co jest nie tak z tym facetem?’

„Ale w college’u, to jest rodzaj tego, co się dzieje. To nie jest jedyna rzecz, na której opierają się [decyzje], ale ma znaczenie. Więc uczę się tego, dowiaduję się jak to robić. Z pewnością nie gram z nikim w 'Fortnite’ o 2 nad ranem, ale tak jak mówię rekrutom, facet, który gra z tobą w gry wideo o 11 w nocy lub cokolwiek innego, właśnie to będzie robił, kiedy powinien starać się pomóc ci stać się lepszym graczem i powinien planować grę i wymyślać sposoby, aby sprawić, że ofensywa będzie działać. Będzie grał w 'Fortnite’ z jakimś 16-letnim [dzieckiem]”

W końcu Weiss został zwolniony zanim mógł wylądować w programie następny McCarthy, następny wysoko oceniony cztero- lub pięciogwiazdkowy rozgrywający, który może katapultować rekrutację na inny poziom. Dwa zwycięstwa nad Ohio State, kolejne tytuły w Wielkiej Dziesiątce i ponowne występy w krajowych półfinałach to wciąż za mało, by zadowolić pewne zakątki bazy fanów, którzy chcieliby zmniejszyć dystans do Alabamy, Georgii i Teksasu w rekrutacji. Dla tych ludzi, Weiss zawiódł.

Taką presję dziedziczy teraz Campbell. Czas pokaże, czy będzie w stanie ją spełnić.

Michael Cohen zajmuje się futbolem i koszykówką dla FOX Sports z naciskiem na Wielką Dziesiątkę. Follow him on Twitter @Michael_Cohen13.

More on College Football:

Top stories from FOX Sports:


College Football

Więcej z College Football Śledź swoich ulubieńców, aby uzyskać informacje o meczach, wiadomościach i więcej