F1, FIA i Mercedes potępiają rasistowską obelgę Piqueta o Hamiltonie

Nelson Piquet, mistrz świata w 1981, 1983 i 1987 r., użył tego określenia dwukrotnie podczas podcastu w listopadzie ubiegłego roku, a jego komentarze pojawiły się ponownie przed GP Wielkiej Brytanii na torze Silverstone; Formuła 1, FIA i Mercedes wydały oświadczenia popierające Lewisa Hamiltona

Ostatnia aktualizacja: 29/06/22 12:40pm

Relive Lewis Hamilton's huge crash with title rival Max Verstappen at last year's British Grand Prix.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Przeżyjcie na nowo ogromną kraksę Lewisa Hamiltona z tytułowym rywalem Maxem Verstappenem podczas ubiegłorocznego Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Przeżyjcie na nowo ogromną kraksę Lewisa Hamiltona z tytułowym rywalem Maxem Verstappenem podczas ubiegłorocznego Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Lewis Hamilton wezwał do „działania” i powiedział, że „archaiczne mentalności muszą się zmienić i nie ma na nie miejsca w naszym sporcie” po tym, jak były mistrz świata Nelson Piquet użył wobec niego rasistowskiego języka.

Piquet dwukrotnie użył rasowo obraźliwego wyrażenia w języku portugalskim, odnosząc się do Hamiltona podczas brazylijskiego podcastu w listopadzie ubiegłego roku.

69-latek omawiał kolizję Hamiltona i Maxa Verstappena podczas GP Wielkiej Brytanii w 2021 roku, a komentarze odżyły w mediach społecznościowych przed pierwszą rocznicą katastrofy.

  • Rok później: Brundle’s analysis of Verstappen and Hamilton collision
  • British GP: Latest headlines and video

„The [rasistowskie określenie] put his car there to hit him on purpose,” Piquet said.

Later asked if he felt Hamilton would not make the corner at Copse, Piquet went on to say: „On? Nigdy!

„Chciał go załatwić bez względu na koszty. Zostawił tam samochód, żeby go uderzyć.

„To dlatego, że nie znasz tego zakrętu. Jest bardzo szybki, a dwa samochody nie mogą go pokonać. Nie ma mowy, żeby dwa samochody mogły tam jechać obok siebie. To była brudna sztuczka!

„Ma po prostu szczęście, że jedyny inny facet dał się wkręcić.”

Twitter Ze względu na preferencje dotyczące zgody, nie możesz oglądać tego Opcje prywatności

W odpowiedzi Hamilton wysłał serię tweetów. Napisał: „To coś więcej niż język. Te archaiczne mentalności muszą się zmienić i nie ma dla nich miejsca w naszym sporcie. Byłem otoczony tymi postawami i ukierunkowany przez całe moje życie. Było mnóstwo czasu na naukę. Nadszedł czas na działanie.”

Zatweetował również „Vamos focar em mudar a mentalidade”, co po portugalsku oznacza „Skupmy się na zmianie mentalności.”

Kierowca Ferrari Charles Leclerc pokazał swoje wsparcie dla Hamiltona i skrytykował komentarze Piqueta. Pisząc na Twitterze, stwierdził: „Znając Lewisa od czasu mojego przybycia do Formuły 1, zawsze był uprzejmy i pełen szacunku dla mnie i każdego, kogo spotkał. Te wartości powinny być standardem wobec każdego na całym świecie.

„Komentarze poczynione w kierunku Lewisa nie powinny być tolerowane, a my powinniśmy nadal naciskać na bardziej zróżnicowany i integracyjny sport. Musimy usunąć zachowania dyskryminacyjne i rasistowski język w każdej formie nie tylko z naszego sportu, ale także z naszego społeczeństwa.”

TwitterZe względu na Twoje preferencje dotyczące zgody, nie możesz oglądać tego Opcje prywatności

Kolega z drużyny Hamiltona, George Russell, napisał: „Ogromny szacunek dla LH. Zrobił dla tego sportu więcej niż jakikolwiek kierowca w historii, nie tylko na torze, ale i poza nim. Fakt, że on i tak wielu innych nadal muszą radzić sobie z tym zachowaniem jest nie do przyjęcia. Wszyscy musimy stanąć razem przeciwko dyskryminacji jakiegokolwiek rodzaju.”

Daniel Ricciardo z McLarena również pokazał swoje wsparcie dla Hamiltona, zamieszczając wiadomość na Instagramie, w której czytamy: „Dyskryminacja i rasizm nie ma miejsca w tym sporcie ani w naszym społeczeństwie. Ci, którzy wciąż decydują się szerzyć nienawiść i używać tych słów, nie są moimi przyjaciółmi.

„Chcę docenić Lewisa i całą pracę, którą wykonał zarówno na torze, jak i poza nim, aby nie tylko szerzyć wiadomości o równości, ale zwalczać tę nienawiść.

Twitter Ze względu na Twoje preferencje dotyczące zgody, nie możesz oglądać tego Opcje prywatności

„Nigdy nie miałem do czynienia z żadnymi działaniami na tle rasowym, ale on przez całe swoje życie. Jednak za każdym razem jego reakcja na nienawiść jest motywowana dojrzałością, pozytywnością i edukowaniem świata, jak powinniśmy postępować.

„Stoję z nim i zrobię wszystko, co w mojej mocy, by podążać za nim i wspierać.

Podobne odczucia odbiły się echem również u Estebana Ocona z Alpine, który również zabrał się na Instagram, pisząc: „Wszelki rasistowski i dyskryminujący język nie ma absolutnie żadnej części w naszym sporcie i naszym społeczeństwie. Wystarczy.

„Pracowałem i spędzałem czas z Lewisem przez lata i wiem, jaką jest osobą. Zawsze szczery i pełen szacunku dla wszystkich wokół.

„Zrobił tak wiele dla F1, na torze i poza nim, i jesteśmy dumni, że ma go na czele naszej walki o dalszą różnorodność i integrację w motorsporcie.

„Stoję z Lewisem i jego ciągłymi wysiłkami, aby sport, który kochamy, był lepszym miejscem dla wszystkich.”

Słowa Piqueta zostały również skrytykowane przez Formułę 1, Mercedesa i FIA.

Formuła 1 powiedziała w oświadczeniu: „Dyskryminacyjny lub rasistowski język jest niedopuszczalny w każdej formie i nie ma miejsca w społeczeństwie.

„Lewis jest niesamowitym ambasadorem naszego sportu i zasługuje na szacunek. Jego niestrudzone wysiłki na rzecz zwiększenia różnorodności i integracji są lekcją dla wielu i czymś, do czego jesteśmy zobowiązani w F1.”

Karun Chandhok was at the SkyPad to take a closer look at the collision between Lewis Hamilton and Max Verstappen during lap one of the British GP.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Karun Chandhok był przy SkyPadzie, aby przyjrzeć się bliżej kolizji Lewisa Hamiltona i Maxa Verstappena podczas pierwszego okrążenia GP Wielkiej Brytanii.

Karun Chandhok był przy SkyPadzie, aby przyjrzeć się bliżej kolizji Lewisa Hamiltona i Maxa Verstappena podczas pierwszego okrążenia GP Wielkiej Brytanii.

Zespół Hamiltona – Mercedes powiedział: „Potępiamy w najostrzejszych słowach wszelkie użycie rasistowskiego lub dyskryminacyjnego języka jakiegokolwiek rodzaju.

„Lewis przewodził wysiłkom naszego sportu w walce z rasizmem i jest prawdziwym mistrzem różnorodności na torze i poza nim. Razem dzielimy wizję zróżnicowanego i integracyjnego motorsportu, a ten incydent podkreśla fundamentalne znaczenie kontynuowania starań o jaśniejszą przyszłość.”

Twitter Ze względu na preferencje dotyczące zgody, nie możesz wyświetlić tego Opcje prywatności

Andrew Shovlin, inżynier torowy Mercedesa, powiedział Sky Sports News: „Pracując z Lewisem tutaj przez ostatnie 10 lat, można zrozumieć wiele problemów, których będzie doświadczał dorastając w motorsporcie, który przez wiele lat był w przeważającej mierze biało-brytyjską branżą.

„To dlatego włożył tyle energii w zmianę tego stanu rzeczy i niektóre z ważnych inicjatyw, które mamy tutaj – Accelerate 25, charytatywna praca Lewisa z Ignite – wszystkie są częścią tego, ale zdaje sobie sprawę, że potrzeba dużo czasu, aby zmienić uprzedzenia i opinie, dlatego wszystkie te programy są długoterminowe.”

Twitter Ze względu na preferencje dotyczące zgody, nie jesteś w stanie wyświetlić tego Opcje prywatności

FIA, organ zarządzający Formułą 1, również wydał oświadczenie na mediach społecznościowych w celu wsparcia Hamiltona, mówiąc: „FIA zdecydowanie potępia wszelkie rasistowskie lub dyskryminacyjne języki i zachowania, które nie mają miejsca w sporcie lub szerszym społeczeństwie.

„Wyrażamy naszą solidarność z Lewisem Hamiltonem i w pełni popieramy jego zaangażowanie w równość, różnorodność i integrację w sporcie motorowym.”

Piquet jest ojcem partnerki Verstappena, Kelly Piquet.

Twitter Ze względu na preferencje dotyczące zgody, nie jesteś w stanie wyświetlić tego Opcje prywatności