Europejskie U.20s: Włochy pierwsze w Pool I, pokonują Polskę

MONTESILVANO (PESCARA)- Dzięki zwycięstwu 3-0 (25-18, 26-24, 25-14) nad Polską, reprezentacja Włoch do lat 20 Matteo Battocchio dotarła do półfinału Mistrzostw Europy, zajmując pierwsze miejsce w Poolu I.

Charakter, zacięcie i doskonała gra charakteryzowały występ chłopców trenera Matteo Battocchio w piątym zobowiązaniu przeglądu kontynentalnego.

Azzurrini wrócą na boisko w sobotę, ponownie w Palazzetto of Montesilvano, by rozegrać półfinał z Bułgarią, która zajęła drugie miejsce w Pool II.

Na to piąte i ostatnie zobowiązanie w Pool I, trener Matteo Battocchio przetasowuje karty i zmienia wyjściowy sekstet, wprowadzając Boninfante-Iervolino na przekątnej, Orioli i Porro na seterze, Balestra i Volpe na środku oraz Laurenzano jako libero.

Trener Mateusz Grabda dla Polski wybiera wyjściową szóstkę z przekątną Kubicki-Nowik, seterki Szymendera i Śliwka, środkowe Majachrzak i Kufka oraz libero Hawryluk.

Znakomite podejście do meczu w wykonaniu Azzurrini, którzy wychodzą na +4 (6-2), skłaniając polską ławkę do ogłoszenia czasu. Przerwa nie przynosi pożądanego efektu: zwycięski atak Porro sprawia, że jest 9-3 dla Włoch, Volpe (as) i Iervolino umacniają prowadzenie na +8 (12-4). Azzurrini nadal narzucali swoją grę, trzymali przeciwników na dystans (17-9) i łatwo wygrali pierwszego seta (25-18).

To właśnie równowaga charakteryzuje początek drugiego seta (6-6). Polsce udaje się dojść do +2 (6-8) i utrzymać prowadzenie (8-10). Azzurrini udaje się przywrócić równowagę (10-10) i mecz toczy się punkt za punkt (16-16). To Włochy znalazły nowe przedłużenie (18-16) i utrzymały prowadzenie (22-20). W finale Polska zamknęła się w sobie (22-22) i mecz przeszedł do plusów (24-24). Większa determinacja Boninfante i jego kolegów z drużyny pozwoliła Włochom objąć prowadzenie 2-0 (26-24).

W trzecim secie nadal bohaterem była Italia: Volpe i Porro (as) wyprowadzili Azzurrini na +3 (6-3), Polska próbowała wrócić (7-6), ale chłopcy trenera Battocchio dokonali zdecydowanego comebacku i zrobili zryw, który dał im +5 (11-6). Polska miała problemy ze znalezieniem właściwego ustawienia, stała się zdezorganizowana, a Azzurrini skapitalizowali to (15-8) i nadal utrzymywali się na czele (16-12). Polacy nie byli w stanie powstrzymać dobrej gry Boninfantego i jego kolegów z drużyny, którzy ciągnęli dalej i wygrali seta i mecz (25-14).

I PROTAGONISTI-

Matteo Battocchio (trener Włoch)- „Ważną rzeczą tego wieczoru było sprawdzenie się. Graliśmy przeciwko bardzo silnej drużynie, panującym mistrzom świata i chcieliśmy zobaczyć, na czym stoimy w porównaniu z nimi. Zobaczyliśmy, że potrafimy w to grać. Kilka rzeczy zadziałało dziś wieczorem, jeśli zagramy przeciwko nim ponownie w finale to na pewno będzie to inny mecz. Ten mecz pokazał nam, że jesteśmy wśród czterech najlepszych drużyn w Europie. Siłą tej grupy jest fakt, że składa się ona ze świetnych zawodników: niektórzy chłopcy mają już za sobą ważne doświadczenia, a inni dopiero je zdobędą. Myślę, że każdy ma przed sobą świetlaną przyszłość. Tego lata wszyscy urośliśmy, także z ludzkiego punktu widzenia, a naszą rolą jest towarzyszyć im przez kawałek drogi, a potem pozwolić im wystartować. Jutro wykonamy trochę pracy, dobrze zbadamy naszych przeciwników i postaramy się zrozumieć, co jeszcze możemy zrobić. Zawsze można zrobić coś lepszego. Jesteśmy Włochami i musimy stawiać czoła wszystkim z otwartą twarzą i zawsze musimy starać się wygrać”.

Riccardo Iervolino (Włochy)- „Wspaniale było rozpocząć i zakończyć ten mecz jako 'starter’. Czekamy na powrót do zdrowia Alessandro (Bovolenta – red.), ale jesteśmy drużyną i ktokolwiek jest powołany na boisko, zawsze daje z siebie wszystko. Dzisiejszy mecz poszedł bardzo dobrze, szczególnie w odbiorze, bo mocno naciskali na serw, a my jesteśmy bardzo zadowoleni. Zabieramy do domu pierwsze miejsce w Puli i czekamy na półfinały. Znamy Bułgarię, bo już się z nimi zmierzyliśmy i postaramy się nie dać się złapać bez przygotowania. W sobotę, jak zawsze, wyjdziemy na boisko, by dać z siebie wszystko „.

IL TABELLINO-

WŁOCHY-POLSKA 3-0 (25-18, 26-24, 25-14)

WŁOCHY: Orioli 6, Balestra 10, Boninfante 4, Porro 10, Volpe 9, Iervolino 13; Laurenzano (L), Penna 1, Fanizza, Staforini, Roberti. Ne: Ambrose, Eccher, Bovolenta (L). Wszystkie. battocchio.

POLSKA: Szymendera 5, Kufka 5, Nowik 10, Silwka 9, Majchrzak 5, Kubicki 1; Hawryluk (L), Biliński, Ratajewski 4, Kędzierski (L). Ne: Olszewski, Czerny, Nowak, Gaweł. Wszystkie. grabda.

Pierwszy dzień – 17 września 2022 r.

15:00 Serbia – Francja 3-0 (27-25, 25-22, 25-23)

17.30 Polska – Słowacja 3-1 (25-21, 21-25, 25-14, 25-8)

8 pm Słowenia – Włochy 0-3 (25-27, 18-25, 16-25)

Dzień 2 – 18 września 2022

3 p.m. Serbia – Polska 0-3 (21-25, 17-25, 17-25)

17.30 Słowacja – Słowenia 0-3 (16-25, 19-25, 26-28)

8 pm Francja – Włochy 3-2 (21-25, 18-25, 25-23, 25-23, 15-13)

Dzień 3 – 19 września 2022

3 p.m. Słowenia – Serbia 3-0 (25-18, 25-22, 25-11)

17.30 Polska – Francja 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)

8 pm Włochy – Słowacja 3-0 (25-20, 25-15, 25-17)

Dzień 4 – 21 września 2022

3 p.m. Polska – Słowenia 3-2 (20-25, 25-19, 23-25, 25-19, 15-12)

17.30 Francja – Słowacja 3-1 (25-17, 25-15, 18-25, 29-27)

8 pm Serbia – Włochy 0-3 (22-25, 19-25, 19-25)

Runda 5 – 22 września 2022

3 p.m. Słowenia – Francja 3-2 (19-25, 25-23, 25-20, 21-25, 15-12)

17.30 Słowacja – Serbia 3-2 (20-25, 16-25, 36-34, 25-21, 15-11)

8 pm Włochy – Polska 3-0 (25-18, 26-24, 25-14)

Pula II – Belgia, Republika Czeska, Portugalia, Bułgaria, Finlandia i Grecja

Pala BCC – Vasto

Runda 1 – 17 września 2022

15.00 Portugalia – Grecja 2-3 (23-25, 25-19, 28-26, 22-25, 10-15)

17.30 Czechy – Finlandia 3-1 (25-15, 19-25, 25-19, 25-22)

8 pm Bułgaria – Belgia 0-3 (17-25, 19-25, 22-25)

15.00 Portugalia – Czechy 3-0 (25-21, 27-25, 25-20)

17.30 Finlandia – Bułgaria 2-3 (30-28, 17-25, 25-20, 23-25, 9-15)

8 pm Grecja – Belgia 0-3 (19-25, 23-25, 24-26)

15.00 Bułgaria – Portugalia 3-1 (25-22, 21-25, 25-19, 25-23)

17.30 Czechy – Grecja 3-0 (25-22, 25-11, 25-23)

8 pm Belgia – Finlandia 3-1 (19-25, 25-22, 26-24, 25-22)

Runda 4 – 21 września 2022

15.00 Czechy – Bułgaria 1-3 (25-15, 20-25, 18-25, 23-25)

17.30 Grecja – Finlandia 1-3 (16-25, 25-20, 16-25, 18-25)

8 pm Portugalia – Belgia 2-3 (27-25, 22-25, 25-23, 24-26, 12-15)

15.00 Bułgaria – Grecja 3-0 (25-17, 25-21, 29-27)

17.30 Finlandia – Portugalia 3-2 (21-25, 25-20, 25-27, 25-14, 15-12)

8 p.m. Belgia – Czechy 1-3 (22-25, 22-25, 29-27, 24-26)

LE CLASSIFICHE-

Basen I: 1. Włochy (4 wygrane, 1 przegrana, 13 punktów); 2. Polska (4 v, 1 p, 11 pkt); 3. Słowenia (3 v, 2 p, 9 pkt); 4. Francja (2 v, 3 p, 6 pkt); 5. Serbia (1 v, 4 p, 4 pkt); 6. Słowacja (1 v, 4 p, 2 pkt).

Pula II: 1. Belgia (4 v, 1 p, 11 pkt); 2. Bułgaria (4 v, 1 p, 11 pkt); 3. Czechy (3 v, 2 p, 9 pkt); 4. Finlandia (2 v, 3 p, 6 pkt); 5. Portugalia (1 v, 4 p, 6 pkt); 6. Grecja (1 v, 4 p, 2 pkt).