Emma Raducanu płacze po kontuzji, która budzi obawy przed Australian Open

Emma Raducanu - Emma Raducanu blasts ‘slippery’ court as ankle injury sparks Australian Open fears - Getty Images/ Phil Walter

Emma Raducanu – Emma Raducanu blasts 'slippery’ court as ankle injury sparks Australian Open fears – Getty Images/ Phil Walter

Emma Raducanu winiła śliskie korty kryte za kontuzję kostki, która zmusiła ją do wycofania się z ASB Classic we łzach i może zagrozić jej perspektywom Australian Open.

Po tym jak Brytyjka prowadziła początkowe fazy swojego meczu drugiej rundy ze Słowacją Viktorią Kuzmovą, podwinęła lewą kostkę podczas rajdu przy stanie 5-5 w drugim secie. Po przegranym secie wezwała trenera, aby ocenił uszkodzenia i mimo krótkich prób kontynuowania gry, musiała poddać się przy stanie 6-0 5-7.

Mecz został przełożony ze środy z powodu utrzymujących się w Auckland opadów deszczu, a ponieważ burzowa pogoda nie odpuszczała, organizatorzy zdecydowali się przenieść mecze do krytych obiektów treningowych w czwartek. Raducanu nie wyglądała na dotkniętą nieeleganckim otoczeniem, nie różniącym się od kortów, na których dorastała grając w Bromley Tennis Centre, ale nie była zadowolona ze standardu „bardzo śliskiej” nawierzchni.

„Trudno to znieść”, powiedziała 20-letnia Raducanu na łamach stuff.co.nz po meczu. „Włożyłem dużo pracy fizycznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy i czułem się dobrze i optymistycznie. Więc być zatrzymany przez freak kontuzji, toczenia kostki jest dość rozczarowujące, w pierwszym tygodniu, jak również. Myślałem, że gram całkiem przyzwoity tenis.

„Korty są niesamowicie śliskie, jak bardzo śliskie, więc szczerze mówiąc nie jest niespodzianką, że komuś się to przytrafiło. To jest poza moją kontrolą i po bardzo długim dniu czekania. Ale ocenimy w ciągu najbliższych kilku dni i zobaczymy, jakie są kolejne kroki.”

Jej frustracja była zrozumiała. Nieszczęścia związane z kontuzjami spowiły sezon 2022 byłej mistrzyni US Open, zmuszając ją do wycofania się z czterech turniejów. Ta ostatnia „dziwna” kontuzja – w jej drugim meczu w tym roku – nie mogła nadejść w gorszym momencie, biorąc pod uwagę, że pierwszy major 2023 roku rozpoczyna się w Melbourne za zaledwie 11 dni.

Była mistrzyni US Open Raducanu weszła na zacieniony kort w Auckland tuż przed 21:00 czasu lokalnego, z zasłonami oddzielającymi ją i Kuzmovą od meczów na sąsiednich kortach. Nie było też tłumów, tylko jej drużyna – nowy trener Sebastian Sachs i fizjoterapeuta Will Herbert – oraz garstka widzów siedzących na plastikowych meblach ogrodowych, by obserwować mecz.

Wydawało się, że Raducanu dobrze zaadaptowała się do otoczenia i zaczęła odlotowo, wygrywając pierwszego seta w zaledwie 22 minuty. W drugim secie grała agresywny tenis, mimo że Kuzmova – była zawodniczka z pierwszej pięćdziesiątki – podniosła swój poziom. Raducanu właśnie odbiła się od dna i wyrównała wynik, gdy nastąpiła kończąca turniej kontuzja.

Emma Raducanu - Emma Raducanu blasts ‘slippery’ court as ankle injury sparks Australian Open fears - Getty Images/Phil Walter

Emma Raducanu – Emma Raducanu blasts 'slippery’ court as ankle injury sparks Australian Open fears – Getty Images/Phil Walter

Jeśli to poważne, może to zniweczyć dwa miesiące ciężkiej pracy kondycyjnej, którą wykonała od października do grudnia z byłym trenerem fitness Andy’ego Murraya, Jezem Greenem.

Niezależnie od tego, jest to niechciane niepowodzenie przed pierwszym dużym turniejem w tym roku i przychodzi zaledwie kilka dni po tym, jak Raducanu wyraziła swoje cele pozostania zdrowym w tym roku.