Emanuel Navarrete zachowuje tytuł w walce z Oscarem Valdezem w trzymającym w napięciu, jednostronnym pojedynku

Kevin Iole

GLENDALE, ARIZONA - AUGUST 12: Oscar Valdez (L) and Emanuel Navarrete (R) exchange punches during their WBO junior lightweight championship fight at Desert Diamond Arena on August 12, 2023 in Glendale, Arizona. (Photo by Mikey Williams/Top Rank Inc via Getty Images)

Oscar Valdez (L) i Emanuel Navarrete toczyli wojnę przez 12 rund w sobotę w Glendale w Arizonie. Navarrete wygrał przez jednogłośną decyzję. (Zdjęcie: Mikey Williams/Top Rank Inc via Getty Images) (Mikey Williams/Top Rank Inc via Getty Images)

Emanuel Navarrete nie cieszył się tak dużą popularnością jak jego sobotni przeciwnik, Oscar Valdez, przed walką o tytuł WBO wagi super piórkowej w Desert Diamond Arena w Glendale w Arizonie.

Wyjechał z pasem, największą wygraną w karierze i znacznie lepszą reputacją po jednogłośnej decyzji nad Valdezem, byłym mistrzem. Sędziowie punktowali 116-112, 118-110 i 119-109 dla Navarrete, który wygrał walkę wywierając presję.

This embedded content is not available in your region.

Nawet kontuzjowana, prawdopodobnie złamana ręka nie była w stanie go spowolnić. W pierwszych siedmiu rundach, według CompuBox, zadał łącznie 72 mocne ciosy, ale w ostatnich pięciu zadał 104 ciosy.

Zranił Valdeza i wzbudził jego szacunek na początku walki. Valdez był kilkakrotnie oszołomiony we wczesnych rundach i wykopał sobie dołek.

Walka była zapowiadana jako „Bitwa o Meksyk”, a Top Rank sprowadził legendarnych Hall of Famers Erika Moralesa i Marco Antonio Barrerę, aby wzięli udział w uroczystościach. Julio Cesar Chavez Sr., największy bokser urodzony w Meksyku, pracował przy hiszpańskojęzycznej transmisji telewizyjnej.

Walka nie zbliżyła się do blasku trzech walk Barrera-Morales, które pozostają jednymi z najlepszych w tym stuleciu. Wciąż jednak była to poruszająca i dramatyczna walka, w której każdy z mężczyzn wylał swoje serce i musiał w pewnym momencie pokonać poważne przeciwności losu.

„Chcę podziękować wszystkim, którzy tu byli, ponieważ mogliście być świadkami kolejnego rozdziału wielkiej meksykańskiej rywalizacji” – powiedział Navarrete po ringu. „Chcę również podziękować Oscarowi, ponieważ wyszedł i oddał całe swoje serce. Wykonaliśmy wszystko, co obiecaliśmy.”

Prawe oko Valdeza było groteskowym bałaganem w połowie walki i było tak źle podczas ostatnich trzech rund, że można było się zastanawiać, dlaczego sędzia nie rozważał przerwania walki. Valdez sprawiał, że Navarrete pudłował, ale zgodnie ze swoim stylem, Navarrete był po prostu koniem roboczym.

W walce na tym poziomie często wygrywa zawodnik z wyższym procentem połączeń, a Valdez połączył 32 procent swoich ciosów w porównaniu do zaledwie 21 procent dla Navarrete. Ale Navarrete zadał zdumiewające 1038 ciosów, o 602 więcej niż Valdez. Trafił 216 razy, o 76 więcej niż Valdez.

Robił to głównie za pomocą ciosów, czasami z planu, a często z konieczności. Jego ciosy rozerwały Valdeza i utrzymały go w zasięgu, aby Navarrete mógł wylądować prawą ręką. Kiedy prawy był tak bolesny, że Navarrete przeszedł rundę bez użycia go, to właśnie ciosy go niosły.

GLENDALE, ARIZONA - AUGUST 12: Oscar Valdez has his eyes damaged during his WBO junior lightweight championship fight against Emanuel Navarrete, at Desert Diamond Arena on August 12, 2023 in Glendale, Arizona. (Photo by Mikey Williams/Top Rank Inc via Getty Images)

Oscar Valdez reaguje po przegranej z Emanuelem Navarrete w sobotę o tytuł WBO w wadze super piórkowej. (Zdjęcie: Mikey Williams/Top Rank Inc via Getty Images) (Mikey Williams/Top Rank Inc via Getty Images)

Valdez po prostu nie był w stanie zebrać wystarczająco dużo sił, aby ostatnie rundy coś znaczyły. Navarrete po prostu pracował nad nim przez cały czas. Był sprytny, gdy było to wymagane i nieustępliwy przez większość walki i to był przepis na solidne zwycięstwo.

Valdez wiedział, że nie wygrał i objął Navarrete na środku ringu, gdy Navarrete był przesłuchiwany przez Bernardo Osunę z ESPN.

„On jest wojownikiem” – powiedział Valdez w być może najlepszym hołdzie, jaki mógł złożyć swojemu pogromcy. „Starałem się. Starałem się jak mogłem. Daliśmy z siebie wszystko i to wszystko, co mogę powiedzieć. Nie zamierzałem się poddawać, ale przykro mi, że zawiodłem wszystkich, którzy przyszli mnie wspierać.”

Navarrete ma 38-1 i wygrał 34 walki z rzędu. Podczas gdy obie strony rzuciły pomysł rewanżu, nie jest to naprawdę potrzebne. To była jednostronna walka, a Valdez musi wrócić na siłownię i popracować nad niektórymi problemami, które go dręczyły.

To jest dalej i wyżej dla Navarrete, który jest tylko jednym z dziewięciu bokserów urodzonych w Meksyku, którzy posiadają główne tytuły światowe w trzech lub więcej kategoriach wagowych. Dywizja wagi lekkiej jest pełna, ale jeśli Navarrete zdecyduje się awansować, doda tam kolejnego zabawnego wojownika i legalne zagrożenie.

Cokolwiek jednak zdecyduje się zrobić, będzie miał znacznie większą reputację w swojej następnej walce, biorąc pod uwagę sposób, w jaki poradził sobie z bardzo dobrym przeciwnikiem w Valdezie.