Durant, Silver oferują różne opinie na temat żądań handlowych w NBA

SALT LAKE CITY, Utah – Kevin Durant i Kyrie Irving bronili składania próśb o wymianę podczas swoich sobotnich treningów All-Star Weekend, przy czym Durant posunął się nawet do nazwania tego „wspaniałym dla ligi.”

Kilka godzin później, komisarz NBA Adam Silver, który wielokrotnie stanowczo potępiał graczy składających prośby o wymianę, został zapytany o swoje przemyślenia na temat komentarza Duranta.

„Cóż, gdzie upadam, jeśli chodzi o ruch graczy, generalnie uważam, że jest to pozytywne,” powiedział Silver. „W rzeczywistości zaprojektowaliśmy ten obecny układ zbiorowy z krótszymi kontraktami, na przykład ze sposobem działania wolnej agencji, aby na to pozwolić.

„…. To zupełnie co innego niż tzw. żądanie wymiany. Myślę, że w rzeczywistości Players Association zgodziło się z nami w naszym obecnym układzie zbiorowym, że istnieją zasady przeciwko składaniu publicznych żądań handlowych. Mówiłem to już wiele razy wcześniej. Uważam, że to zła rzecz. Myślę, że jest to żrące dla systemu.”

Na dni przed trade deadline, Irving – a za nim szybko Durant – obaj domagali się wymiany przez Brooklyn Nets. Irving, który zarabiał 38.9 mln dolarów i był w ostatnim roku swojego kontraktu, wylądował w Dallas Mavericks. Durant, który początkowo prosił o wymianę latem i był pod czteroletnim kontraktem na 198 milionów dolarów, został oddany do Phoenix Suns.

Zapytany o to, czy trade demands są złe dla ligi, Durant zajął przeciwne stanowisko niż Silver.

„Nie sądzę, że jest to złe dla ligi,” powiedział Durant. „To przynosi więcej oczu na ligę, więcej ludzi jest bardziej podekscytowanych. The tweets that I got, and the news hits that we got from me being traded, Kyrie being traded, just bring more attention to the league, and that’s really what makes you money is when you get more attention. Więc myślę, że to świetne dla ligi, szczerze mówiąc.”

Irving dodał, że zawodnicy powinni móc robić to, co jest dla nich najlepsze.

„Co to jest zła sytuacja i dlaczego nikt nie ma możliwości poproszenia o handel?” Zapytał Irving. „To moje pytanie jest właśnie, kiedy stało się straszne, aby podjąć wielkie decyzje biznesowe dla siebie i swojego szczęścia i swojego spokoju. Nie z każdym pracodawcą będziesz się dogadywał, więc jeśli masz szansę pójść gdzieś indziej i robisz to zgodnie z prawem, to nie sądzę, żeby był z tym problem.”

To krytyczny moment dla NBA i NBPA, które wzajemnie zgodziły się na przedłużenie terminu rezygnacji z obecnej umowy zbiorowej do 31 marca. Podczas All-Star Weekend, analityk TNT Charles Barkley powiedział reporterom, że jego zdaniem kwestia graczy składających trade requesty może spowodować załamanie negocjacji.

„Nie możesz wziąć moich pieniędzy i powiedzieć, że chcesz się ze mną rozwieść za sześć miesięcy do roku, ponieważ możesz dostać tylko maxa od tego zespołu”, powiedział Barkley reporterom w czwartek. „Nie możesz wziąć wszystkich moich pieniędzy, a następnie powiedzieć 'Hej, chcę rozwodu’ Więc jestem całkiem pewny, że to jest następna rzecz, która wyjdzie z CBA. Nie mam wątpliwości w moim umyśle, że ci faceci zostaną zablokowani.”

Silver, jednak powiedział, że nie jest zaniepokojony tą konkretną kwestią.

„Nie jestem, ponieważ, jak powiedziałem wcześniej, już uzgodniliśmy ze Stowarzyszeniem Graczy, że publiczne żądania handlowe są niewłaściwe,” powiedział Silver. „Obecnie istnieje jako zachowanie szkodliwe w naszym CBA, a to nie było obszarem dyskusji między nami a Players Association.”

(Gdzie sprawy stają się niejasne, oczywiście, jest to, że gracze rzadko robią publiczne żądania handlowe. To, co zwykle się dzieje, to fakt, że ich prośby o wymianę wyciekają, co nieuchronnie wywiera taką samą presję na organizację.)

Silver mówił również o innej gorącej kwestii w NBA: zarządzaniu obciążeniami.

Zapytany o to, czy były jakieś dyskusje z NBPA na temat rozgrywania 82 meczów w dłuższym okresie czasu, np. w formacie 170-dniowym, lub zmniejszenia liczby rozgrywanych meczów, powiedział, że „nigdy nie powie nigdy”, że te pomysły są poza stołem, ale dodał, że nie ma danych, które wspierają to, że zmniejszyłyby się kontuzje.

„Nie sądzę, że podchodzimy do tego koniecznie w sposób kontradyktoryjny z Player’s Association,” powiedział Silver. „Pracujemy kolektywnie razem z naszymi lekarzami, naszymi naukowcami od danych i próbujemy zobaczyć, czy istnieje optymalny sposób na wydajność gracza. Jeśli oznacza to, że w pewnym momencie dojdziemy do wniosku, że lepiej jest wydłużyć harmonogram, aby zmniejszyć liczbę back-to-backs, na przykład, to jest coś, co warto spojrzeć. Gdybyśmy uznali, że zmniejszenie liczby meczów ma sens, zrobilibyśmy to.”

Jeśli chodzi o Duranta, to bardzo jasno określił on swoje stanowisko w tym temacie. Zapytany o to, czy chciałby, aby liczba meczów w sezonie została zmniejszona, nie wahał się w swojej odpowiedzi.

„Nie”, powiedział.

Top stories from FOX Sports:


National Basketball Association

Get more from National Basketball Association Follow your favourites to get information about games, news and more