Dlaczego tytuł mistrzowski TCU jest ważny dla Wielkiej Dwunastki

Przypomnijmy sobie tę małą ciekawostkę przed poniedziałkowym College Football Playoff National Championship Game: TCU zostało wybrane do zajęcia siódmego miejsca w Big 12 przed rozpoczęciem sezonu futbolu amerykańskiego w 2022 r.

Miało to sens w tamtym czasie, ponieważ Rogate Żaby weszły w rok bez rankingu po przejściu 5-7 w 2021 r. Sonny Dykes przygotowywał się do swojego pierwszego sezonu jako główny trener w Fort Worth. Max Duggan nie został nazwany wyjściowym rozgrywającym na otwarcie sezonu, a tym bardziej nie oczekiwano, że będzie pretendentem do Heisman Trophy.

Kilka miesięcy do przodu, a Rogate Żaby stały się pierwszą drużyną Big 12, która będzie walczyć o tytuł narodowy w erze College Football Playoff, gdzie zmierzą się z broniącą tytułu Georgią.

TCU vs. Georgia: David vs. Goliath?

TCU vs. Georgia: David vs. Goliath?

Jest to z pewnością duży przewrót dla Big 12, ponieważ Oklahoma jest jedyną inną drużyną z konferencji, która dostała się do College Football Playoff, przechodząc 0-4 w czterech występach w półfinale. Od momentu powstania CFP w 2014 roku, tylko zespoły z SEC, Big Ten i ACC zdobyły mistrzostwo kraju.

Podczas gdy TCU jest notowany jako 12,5-punktowy underdog zmierzający do poniedziałkowego meczu mistrzowskiego, Duggan i Rogate Żaby po prostu nie mogą być zdyskontowane. Michigan może dać Georgii tę radę z doświadczenia. Żaby zaszokowały Wolverines w Fiesta Bowl, 51-45.

„Jesteśmy wystarczająco dobrzy, aby rywalizować”, powiedział Dykes w tym tygodniu. „Mamy tutaj wszystkie kawałki. Musimy tylko połączyć je wszystkie razem, i musimy robić rzeczy we właściwy sposób. Musimy być gotowi zapłacić cenę. I ci chłopcy w to wierzą. Naprawdę. Wierzą w to od pierwszego dnia.”

Niezależnie od wyniku w poniedziałek, magiczny bieg TCU do tego momentu jest ważny dla stanu Wielkiej 12. Texas i Oklahoma, wieloletni bellwethers konferencji, mają odejść do SEC w 2025 roku, ale podobno mogą odejść już w 2024 roku. Dlatego dla przyszłości ligi ważne jest, aby drużyny, które chcą pozostać na miejscu, mogły rywalizować o mistrzostwo.

Texas był ostatnią drużyną Big 12, która grała o tytuł narodowy w 2009 roku, kiedy to QB Colt McCoy doznał kontuzji podczas pierwszego przejazdu w meczu, a Alabama wygrała swoje pierwsze mistrzostwo pod wodzą Nicka Sabana.

To był trudny okres dla Big 12 w ciągu ostatniej dekady, ponieważ zarówno konferencja, jak i program Horned Frogs miały mnóstwo wątpliwości. TCU to malutka prywatna szkoła w Fort Worth z liczbą uczniów poniżej 11,000, najmniejsza w Big 12. Ta grupa uosabia to, a w zamian za to, to naprawdę galwanizowało ich, aby stać się ulubionym kopciuszkiem wszystkich w tym sezonie.

„Używamy tego jako motywacji, bo dlaczego nie?” powiedział Quentin Johnston, gwiazda odbiornika TCU, który może być pierwszym na swojej pozycji wziętym w nadchodzącym 2023 NFL Draft. „To jedna z głównych rzeczy, które w moim odczuciu doprowadziły nas do sukcesu, do którego doszliśmy w tym roku.

„Więc szczerze mówiąc, będzie wiele zewnętrznego szumu, ludzi przewidujących, że przegramy przez jakkolwiek wiele punktów, ale zamierzamy nadal robić to, co robimy i udowodnić im, że się mylą z tygodnia na tydzień.”

Czy Max Duggan poprowadzi ofensywę TCU przez Georgię?

Will Max Duggan lead the TCU offense past Georgia?

Grając z Georgią na największej scenie futbolu uniwersyteckiego, TCU z pewnością będzie miało najtrudniejsze wyzwanie do tej pory. Tak byłoby w przypadku każdej drużyny, biorąc pod uwagę, że Bulldogs są na granicy prześcignięcia Alabamy jako nowej siły i miary tego sportu. Ale po tym, co drużyna Dykesa zrobiła z Michigan, nie jest wykluczone, że Żaby wyrwą się z opresji.

Wolverines weszli do półfinału z obroną nr 1 Wielkiej Dziesiątki. Żaby potraktowały to jako wyzwanie, a w zamian TCU zdobyło 263 jardy i trzy przyłożenia, nawet po tym jak gwiazda running back Kendre Miller doznał kontuzji w pierwszej połowie. Bulldogs, w międzyczasie, mają najlepszą obronę biegową w kraju, trzymając przeciwników do zaledwie 3,0 jardów na prowadzenie i sześć całkowitych przyłożeń. Obrona Kirby’ego Smarta ograniczyła Ohio State do zaledwie 119 jardów na ziemi i jednego przyłożenia w Peach Bowl.

Aby TCU mogło pokonać Georgię, Rogate Żaby muszą ustanowić grę biegową, co w zamian otworzyłoby ich płodny atak przechodzący. Taki plan gry jest łatwiejszy do zrealizowania w starciu z defensywą Bulldogs, w której występuje Jalen Carter, mierzący 6 stóp i 300 funtów koszmar w środku, który może być numerem 1 w kwietniowym drafcie.

Pomimo straty, Ohio State wykonało świetną robotę neutralizując Cartera, ale to będzie wysokie zlecenie dla Żab, które jeszcze nie zmierzyły się z jednostką tak niepokorną.

Ale potem znowu, im więcej TCU słyszy, że nie może czegoś zrobić, tym bardziej prawdopodobne jest, że właśnie to zrobi. Pamiętajcie, że to drużyna, która w tym sezonie wygrała pięć spotkań, gdy przegrywała w połowie.

„Myślę, że gdybyście zapytali nas przed rozpoczęciem sezonu, czy zagramy o mistrzostwo kraju, większość z nas prawdopodobnie nie sądziła, że tak” – powiedział Dykes. „Myślałem, że jesteśmy zdolni, z pewnością, ale po prostu nie zrobiliśmy tego razem. A jest wiele rzeczy, które trzeba zrobić razem. W tym roku w pewnym sensie musieliśmy budować samolot podczas lotu.

„Myślę, że etykietka Kopciuszka zaczęła się trochę zacierać po trzech meczach, w których musieliśmy grać trzy lub cztery na wyjeździe: West Virginia, Texas i Baylor. Myślę, że w tym momencie nasi chłopcy zaczęli wierzyć, że 'OK, jesteśmy prawdziwą drużyną piłkarską, jesteśmy zahartowaną w boju drużyną i musieliśmy pokonać pewne przeciwności’ I wiecie co? Mamy szansę, by zrobić run.”

I dokładnie to zrobili.

TCU nie miało być pierwszą drużyną z Teksasu, która dostanie się do czterozespołowych rozgrywek. To nie miała być pierwsza drużyna z Wielkiej Dwunastki, która dostanie się do gry o tytuł.

Ale oto są i są gotowi podjąć walkę.

Czy TCU może zagrozić Georgii w grze o tytuł?

Can TCU threaten Georgia in title game?

Read more:

Top stories from FOX Sports:

Laken Litman relacjonuje college football, college basketball i soccer dla FOX Sports. Wcześniej pisała dla Sports Illustrated, USA Today i The Indianapolis Star. Jest autorką książki „Strong Like a Woman”, wydanej wiosną 2022 roku z okazji 50. rocznicy Title IX. Follow her on Twitter @LakenLitman.


College Football

Więcej z College Football Śledź swoich ulubieńców, aby uzyskać informacje o grach, wiadomościach i więcej