Dlaczego MLB unieważnia więcej decyzji przy tablicy?

Być może zauważyliście ostatnio wzrost liczby połączeń przy płycie głównej, które są unieważniane w wyniku kontroli, a sędziowie z mikrofonem mówią o naruszeniu zasady kolizji lub blokowania płyty głównej. Cóż, drużyny i zawodnicy też to zauważyli. I niektórzy z nich są sfrustrowani tym, co czują, że w połowie sezonu jest to nowe ograniczenie. Liczby pokazują, że tego typu zagrania coraz bardziej unieważniane w tym roku. Czy jest to wynik zmiany zachowania graczy, czy też zmiany w sposobie egzekwowania przez sędziów istniejącej zasady, jest bardziej mroczne.

Zasadą, o której mowa, jest Reguła 6.01(i)(1) do 6.01(i)(2), która reguluje sposób, w jaki łapacz może zagrać piłkę i jak biegacz może podejść do domu w zagraniach przy płycie. Wprowadzona w 2014 roku – i znana potocznie jako „Buster Posey Rule” po tym, jak jego kostka została złamana w agresywnym wślizgu – zasada ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno biegaczowi, jak i łapaczowi, dyktując, że biegacz nie może zmienić swojej ścieżki, aby zainicjować kontakt z łapaczem i (to jest istotna część), że łapacz musi pozostawić pas do płyty.

W tym roku widzieliśmy wysyp kontrowersyjnych przypadków, w których biegacze zostali wezwani do wyjścia na płytę główną, ale po ponownym rozpatrzeniu sprawy, wezwanie to zostało unieważnione, powołując się na łapacza blokującego płytę. W zeszłym sezonie, tego typu decyzje zostały odrzucone dwa razy w 22 wyzwaniach. Już w tym sezonie, było dziewięć przypadków outs at home overturned – ESPN donosi, że jest to najwięcej od czasu, gdy zasada została wprowadzona w 2014 roku – co wydaje się być wynikiem bardziej rygorystycznego egzekwowania.

Najbardziej godne uwagi było wcześniej w tym miesiącu w meczu pomiędzy Toronto Blue Jays i Minnesota Twins. Po odwróceniu decyzji o kolizji, która kosztowała Bliźnięta grę, menedżer Rocco Baldelli wygłosił po meczu płomienną krytykę tego, co jego zdaniem było odejściem od egzekwowania zasady do tego momentu.

„Ta gra nie została nazwana od początku powtórek więcej niż kilka razy”, powiedział Baldelli. „W całym baseballu – tysiące i tysiące gier i zabaw w domu, gdzie łapacz rzeczywiście blokuje płytę, w kółko i w kółko – ta gra praktycznie nigdy nie została nazwana. I dla kogoś, aby wkroczyć, w tej sytuacji, i ostatecznie podjąć decyzję, że to było blokowanie płyty, to jest poza żenujące … to jest całkowicie nie do przyjęcia.”

Minnesota Twins catcher Gary Sanchez tags out Toronto Blue Jays' Whit Merrifield at home plate. The play was overturned on review due to the catcher blocking the plate, and the Blue Jays won 3-2 on August 7 in Minneapolis. (AP Photo/Bruce Kluckhohn)

Minnesota Twins catcher Gary Sanchez tags out Toronto Blue Jays’ Whit Merrifield at home plate. Zagranie zostało unieważnione po rewizji z powodu zablokowania płyty przez łapacza, a Blue Jays wygrali 3-2 7 sierpnia w Minneapolis. (AP Photo/Bruce Kluckhohn)

To był jeden z dwóch przypadków tej samej nocy, w których out przy płycie został unieważniony, gdy zakwestionowano kolizję. W 10 dni od tego czasu, były dwa więcej połączeń, cztery w sumie w ciągu półtora tygodnia. Po jednym poszedł przeciwko San Diego Padres w meczu z Washington Nationals, Padres menedżer Bob Melvin powiedział, że MLB krążył memo do zespołów, wyjaśniając „że były one zaczynają patrzeć na to trochę trudniejsze.”

Po najnowszej instancji, która poszła przeciwko Strażników Cleveland, aby obalić to, co byłoby trzeci out w co zamienił się w trzy run pierwszy inning, Strażnicy catcher Austin Hedges powiedział (między innymi): „Gra została nazwana kilka razy teraz ostatnio, że naprawdę nigdy nie została nazwana wcześniej. Z jakiegoś powodu [MLB] czuje, że musi przejąć grę i zmienić sposób gry. Guys are just out. Są zagrania w domu, które pokonują biegaczy, a przez 150 lat jesteś out. A teraz, dzwonimy do jakiegoś rodzaju zasady, która jest naprawdę trudne do zdefiniowania.”

Więc, co się dzieje?

Po latach tego rodzaju zabaw latających w dużej mierze pod radarem, urzędnicy w biurze ligi zaczęli zauważać, co wyglądało na łapaczy pchających granice tego, co zostało uznane za legalne. Zasadniczo, pełzanie z powrotem w kierunku blokowania płyty, która wykorzystała bezpieczeństwo stworzone przez zasadę kolizji. Niektóre drużyny też to zauważyły i zgłosiły to do biura komisarza.

Ponieważ gra jest nieco subiektywna, istnieją wytyczne, ale ostatecznie sędzia musi dokonać oceny. Jedna ekipa oceniająca powtórki może pozwolić łapaczowi na ucieczkę, że tak powiem, podczas gdy inna nie.

Przynajmniej jedna drużyna podejrzewała, że sędziowie otrzymali instrukcje, aby rozprawić się i nazwać zasadę bardziej rygorystycznie.

Ale w oświadczeniu dla Yahoo Sports, MLB powiedziało: „Nie było żadnych zmian w regule kolizji płyty domowej lub jej interpretacji, i doceniamy jej ciągły pozytywny wpływ w służbie celu zdrowia gracza. W odpowiedzi na coraz częstsze ostatnio zachowania łapaczy, którzy naruszali zasadę, przekazaliśmy rutynowe przypomnienie klubom i sędziom dotyczące obowiązków łapacza i biegacza. Podstawowym przesłaniem było to, że łapaczom nie wolno blokować drogi biegaczom, chyba że są w posiadaniu piłki lub są w trakcie jej zagrywania.”

Dla odniesienia, poniżej znajduje się przykład zagrania z zeszłego sezonu, w którym utrzymano zgłoszenie outu – tzn.

A to zagranie z meczu Twins, które jest podobne i zostało unieważnione z powodu blokowania płyty przez łapacza:

Po szczególnie kontrowersyjnym zagraniu w Minnesocie i po tym, jak drużyny zaczęły domagać się wyjaśnień, MLB rozesłała na początku zeszłego tygodnia notatkę do drużyn i sędziów, która zawierała prezentację tego, co stanowi legalne i nielegalne ustawienie łapacza, wraz ze szczegółowymi przykładami zdjęć w różnych sytuacjach.

Intencją jest stworzenie większej spójności – i ścisłe przestrzeganie zasady zaprojektowanej z myślą o bezpieczeństwie – ale może to być postrzegane jako kolejny przypadek, w którym liga zmieniła egzekwowanie długotrwałej zasady w połowie sezonu, jak to miało miejsce w zeszłym roku z zakazem lepkich rzeczy.

Drobiazgi egzekwowania zasad są z natury ezoteryczne, ale te konkretne gry są zawsze wpływowe. Różnica między out w domu i run scoring ma ogromną zdolność do kołysania ostateczny wynik gry. Drużyny, które przegrają te wyzwania, prawdopodobnie nadal będą wzburzone, ale przynajmniej teraz nie mogą powiedzieć, że nie zostały ostrzeżone.