Derthona Basket: Demonte Harper jest czarno-biała!

Demonte Harper jest bianconero: klub osiągnął porozumienie z zawodnikiem klasy 1989, który w przyszłym sezonie będzie nosił koszulkę Bertrama Derthona.

Z radością witamy Demonte w naszym projekcie – komentarz prezesa Marco Picchi. Negocjacje przebiegły bardzo szybko, ponieważ były wynikiem obopólnej woli, co sprawia, że jesteśmy bardzo pewni siebie. Szukaliśmy doświadczonego zawodnika o dużej jakości, który odzwierciedlałby cechy techniczne i taktyczne niezbędne do wpasowania się w grupę. Ze względu na wszystkie te aspekty Harper jest bardzo pierwszym wyborem”.

CAREER
Urodzony w Nashville (Tennessee) 21 czerwca 1989 roku, Harper stawiał swoje pierwsze kroki w Nashville Whites Creek High School przed przeniesieniem się, w 2007 roku, do Morehead State Eagles University, gdzie zakończył swoją czteroletnią karierę koleżeńską. W NCAA jego ofensywna produkcja stopniowo rosła, z przeciętnych 5 punktów w pierwszym roku do ponad 15 w ostatnim. Demonte zdobył kilka wyróżnień indywidualnych podczas swojej kariery uniwersyteckiej: w 2009 roku został wybrany do drużyny turniejowej OVC, a w 2011 roku został wybrany do pierwszej drużyny All-OVC i drużyny turniejowej OVC, a także zdobył nagrodę MVP turnieju OVC.

Jego europejskie doświadczenie rozpoczyna się w sezonie 2011/12 w Cibonie Zagrzeb, z którym gra zarówno w ABA Liga jak i EuroCup. Po zakończeniu roku w Chorwacji wrócił do USA, gdzie grał dla Denver Nuggets w Las Vegas Summer League. Następnie został podpisany przez Erie BayHawks (D-League), franczyzę powiązaną z New York Knicks, z którą zdobywał 9 punktów na mecz.

W sezonie 2013/14 wraca do Europy, podpisując kontrakt z białoruskim Tsmoki-Mińsk, z którym zdobywa mistrzostwo i puchar kraju oraz uczestniczy w Zjednoczonej Lidze VTB i Eurochallenge. Jego występy sprawiły, że otrzymał powołanie do ówczesnego Enel Brindisi, gdzie pełnił rolę szóstego człowieka w drużynie, dochodząc do ćwierćfinałów zarówno w Serie A, jak i Eurochallenge.

W kolejnym roku przenosi się do Polski, do Czarnych Słupsk; następnie rozpoczyna sezon 2016/17 w koszulce estońskiego Kalev/Cramo, z którym gra zarówno w mistrzostwach kraju, jak i w Lidze VTB. Jego średnia 15 punktów we wszystkich rozgrywkach sprawiła, że w marcu 2017 roku otrzymał powołanie do ambitnego Zenitu St. Petersburg, z którym gra również w sezonie 2017/18 zarówno w VTB, jak i EuroCup.

Demonte rozpoczyna kolejny sezon w Turcji, w Tofas Bursa, zanim w styczniu 2019 roku przeniesie się do Avellino, po swoje drugie włoskie doświadczenie. Tutaj gra z Arielem Filloyem, z którym teraz ponownie łączy się w Bertram Derthona. Zespół zakończył sezon regularny na ósmym miejscu w klasyfikacji, będąc wyeliminowanym przez AX Armani Exchange Milano w ćwierćfinale playoff. W latach 2019-2021 Harper przebywa w Hiszpanii, w Herbalife Gran Canaria, przyczyniając się, z prawie 13 punktami na mecz, do osiągnięcia playoffów ACB i półfinałów EuroCup w sezonie 2020/21.

W sezonie 2021/22 guard przeniósł się do Francji, do CSP Limoges: dzięki jego średniej 15.7 punktów w Jeep Elite Pro A, drużyna dotarła do playoffów, kończąc na ćwierćfinale. Teraz Harper przybywa do Bertrama Derthona, aby rozpocząć nowy włoski rozdział w swojej karierze.

Słowa trenera Marco Ramondino: „Demonte to zawodnik o wielkim doświadczeniu i wszechstronności, który grał w różnych kontekstach i na różnych pozycjach. Jesteśmy przekonani, że może on wywrzeć wpływ na oba końce boiska, wnosząc swoją postawę również do obrony”.