Demokratyczny gubernator Kansas Kelly rozpoczyna drugą kadencję; Kobach jest AG

TOPEKA, Kan. (AP) – Demokratyczna gubernator Laura Kelly wezwała w poniedziałek liderów w republikańskim Kansas do podążania za przykładem mieszkańców stanu i „ściszenia” „tej nienawiści, tej witalności, tej podzielności” w polityce, gdy rozpoczęła drugą kadencję z nowym, twardym prawicowym prokuratorem generalnym.

Kelly i inni urzędnicy wybrani przez stan wzięli swoje przysięgi pod banerami zawieszonymi na południowej stronie Statehouse, jeden deklarujący „Innowację”, a inne, „Jedność” i „Dobrobyt” Kelly został zaprzysiężony jako ostatni i utknął z wzorem w głównych przemówieniach promowania dwupartyjności po wąskim wygraniu reelekcji w listopadzie.

Demokratyczny gubernator powiedział swojej publiczności, że pandemia COVID-19 pokazała, że mieszkańcy Kansas „przeszli przez siebie nawzajem”, dodając, „To część tego, kim zawsze byliśmy.”

„Raz po raz, w sposób duży i mały, Kansansans wybierają życzliwość, współpracę i grzeczność” – powiedziała Kelly w przygotowanym tekście swojego przemówienia inauguracyjnego. „Ci, którzy zajmują stanowiska kierownicze, mają szczególny obowiązek podążania za przykładem Kansansów. Czasy tego wymagają.”

Ceremonia będzie także zwieńczeniem wielkiego politycznego powrotu Krisa Kobacha, nowego prokuratora generalnego. W ciągu dwóch dekad zyskał krajową reputację, opowiadając się za surowym prawem imigracyjnym i wyborczym, ale stał się piorunochronem dla kontrowersji. Przegrał wyścig gubernatorski w 2018 roku z Kelly’m, a następnie prawybory GOP o otwarte miejsce w Senacie USA w 2020 roku.

Zarówno zwycięstwa Kelly’ego, jak i Kobacha w zeszłym roku były wąskie, ponieważ wyborcy Kansas wysłali zdecydowanie mieszane wiadomości. Wyborcy w sierpniu zdecydowanie odrzucili proponowaną zmianę konstytucji stanowej, która pozwoliłaby ustawodawcom zakazać aborcji, ale Republikanie utrzymali większość w obu izbach ustawodawczych – utrzymując konserwatystów u władzy.

Legislatura została zwołana w poniedziałek o 14:00 na sesje Izby i Senatu, podczas których głównie zajmowano się sprawami porządkowymi i zaprzysiężeniem nowych członków. Kelly ma przedstawić swój program legislacyjny w dorocznym orędziu o stanie państwa w środę wieczorem.

„Nie możemy pozwolić, by wrogość i gniew, które zatruły naszą krajową politykę, przeniosły się tutaj do Kansas” – powiedziała Kelly w swoim inauguracyjnym przemówieniu. „Wszyscy powinniśmy się zgodzić: Teraz jest czas, aby wyciszyć głośność. Ta nienawiść, ten witriol, ta podzielność, to nie jest to, kim jesteśmy jako Kansansans.”

Centrystyczna wiarygodność Kelly spoczęła na kilku głośnych ruchach, takich jak zerwanie z prezydentem Joe Bidenem w sprawie mandatów szczepionki COVID-19 w listopadzie 2021 roku i podpisanie ustawy o zakazie „sanktuariów” miast dla imigrantów mieszkających w USA nielegalnie. W zeszłym miesiącu zakazała korzystania z TikTok przez pracowników państwowych na urządzeniach wydanych przez państwo, po podobnych działaniach Kongresu i szeregu republikańskich gubernatorów, takich jak Kristi Noem z Południowej Dakoty.

Kampania reelekcyjna Kelly’ego zawierała reklamy telewizyjne pokazujące ją stojącą pośrodku wiejskiego szeregu, a ona sama powiedziała w swoim przemówieniu: „Wierzę, że najlepszy wybór jest dokładnie pośrodku tej drogi.”

„Ponieważ środek drogi jest tam, gdzie lewica i prawica spotykają się, gdzie ludzie o dobrych intencjach, którzy zajmują różne stanowiska, znajdują wspólną płaszczyznę”, powiedziała. „I postęp jest dokonywany”.

Ale Kelly również często ścierała się z republikańskimi ustawodawcami w kwestiach budżetowych, cięciach podatkowych oraz polityce edukacji i zdrowia publicznego. Dwukrotnie zawetowała ich propozycje, aby zakazać transseksualnym sportowcom dziewcząt i kobiet z K-12 i college’u. Jej propozycje rozszerzenia stanowego programu Medicaid na kolejne 150 000 osób były dla Republikanów martwymi literami.

„Nigdy nie sądziłem, że żyje pośrodku drogi”, powiedział Dan Hawkins, Republikanin z Wichita, po tym jak koledzy Republikanie mianowali go następnym mówcą Izby w zeszłym miesiącu, dodając, że jego izba „jeśli w ogóle porusza się trochę bardziej na prawo”.

Kobach przegrał wyścig kongresowy w 2004 roku, zanim wygrał pierwszą z dwóch kadencji jako sekretarz stanu Kansas w 2010 roku. Był pierwszym prominentnym urzędnikiem wybranym w Kansas, który poparł ofertę Donalda Trumpa na prezydenta w 2016 roku i służył jako wiceprzewodniczący krótkotrwałej komisji Trumpa w sprawie oszustw wyborczych.

Jego nieudane wyścigi w 2018 i 2020 roku rozbiły jego karierę polityczną i pozostawiły wielu republikanów w przekonaniu, że nie może wygrać wyścigu państwowego. Ale wielu liderów GOP i działaczy powiedziało, że jego kampania 2022 była lepiej zorganizowana i bardziej skoncentrowana, generując mniej dramatów lub oburzenia.

Bardziej bojowy Kobach może powrócić: Obiecał złożyć pozwy, aby zakwestionować politykę administracji Biden. Jako potencjalne cele wskazał już wpisanie kurczaka preriowego na listę gatunków zagrożonych oraz rozszerzenie zakresu wód objętych przepisami amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

___

Śledź Johna Hannę na Twitterze: https://twitter.com/apjdhanna

John Hanna, The Associated Press