Dekadę temu Colin Kaepernick dowodził sceną Super Bowl i pomógł zmienić rozmowę o prototypie QB

(Moe Haidar/Yahoo Sports)

(Moe Haidar/Yahoo Sports)

W lutym obchodzony jest Miesiąc Historii Czarnych. Tegorocznym tematem – według Association for the Study of African American Life and History – jest „Opór” Yahoo Sports przedstawi serię historii podkreślających osiągnięcia pionierskich Afroamerykanów, których samo istnienie jest formą oporu przeciwko statusowi quo w ich dziedzinach.

Super Bowl XLVII nie brakowało dramaturgii i szumu, od Jima i Johna Harbaugh trenujących obie drużyny, do tego, że był to ostatni mecz Raya Lewisa, do niesamowitego występu Beyoncé w połowie meczu, w którym wystąpiło Destiny’s Child, do przerwy w dostawie prądu, która zatrzymała grę na około 35 minut w nowoorleańskim Superdome.

Wśród nich był również Colin Kaepernick jako rozgrywający mistrza NFC San Francisco 49ers, a patrząc na najważniejsze momenty meczu w jego 10. rocznicę, przypomina się, jakim wyjątkowym talentem był i jak na wiele sposobów był prekursorem typu gry rozgrywającego, który stał się teraz normą w NFL.

Odkąd Kaepernick zaczął protestować w 2016 roku, czego nie pochwalał mały podzbiór ludzi, rozprzestrzenił się mit, że tak naprawdę nie był dobrym graczem i nie zasługiwał już wtedy na bycie w lidze. Aaron Rodgers w to nie wierzył. Nie wierzył w to również Tom Brady. Nie jesteśmy tutaj, aby argumentować, że Kaepernick był w klasie z Brady’m lub Rodgersem, ale mówienie, że był straszny jest jawnym kłamstwem.

Colin Kaepernick's meteoric NFL rise peaked with a Super Bowl appearance in 2013. The Niners lost that game 34-31. (AP Photo/Matt Slocum)

Colin Kaepernick’s meteoric NFL rise peaked with a Super Bowl appearance in 2013. Niners przegrali tamten mecz 34-31. (AP Photo/Matt Slocum)

Nie trzeba szukać dalej niż do tamtego Super Bowl. Niners przegrywali 28-6 w trzeciej kwarcie po tym, jak Jacoby Jones z Baltimore zwrócił drugie kopnięcie na przyłożenie. Kaepernick przechwycił piłkę w pierwszej połowie, ale Kruki nie zdobyły z tego powodu żadnych punktów, odwracając piłkę w dół, kiedy kopacz Justin Tucker zdobył tylko 8 jardów na fałszywej próbie field-goal na czwartej i dziewiątej.

W obliczu znacznego deficytu w trzeciej kwarcie po powrocie Jonesa do TD, obrona San Francisco ustabilizowała się, a Kaepernick poszedł do pracy. W drugim posiadaniu Niners w tej połowie, przebiegł 20 jardów na dwóch pierwszych zagraniach i zakończył 9-jardowe podanie do Randy’ego Mossa na 3-8. 18-jardowe podanie do Vernona Davisa i 31-jardowe podanie do Michaela Crabtree pokazało, że Kaepernick nie zamierza się poddać.

32-jardowy powrót Teda Ginna Jr. z puntu ładnie ustawił 49ers w kolejnym posiadaniu. Podanie do Davisa i 6-jardowy touchdown Franka Gore’a i nagle zrobiło się 28-20. San Francisco zbliżyło się jeszcze bardziej, gdy Ray Rice popełnił błąd na 24 jardzie Baltimore, a 49ers zdobyli bramkę. W trzeciej kwarcie San Francisco zdobyło 17 punktów bez odpowiedzi, a Kaepernick zaliczył sześć z dziewięciu podań na 107 jardów i przyłożenie. W czwartej kwarcie, kiedy było 31-23, Kaepernick pobiegł po 15-jardowe przyłożenie, cofając się, a następnie szybko ruszył w kierunku lewej linii bocznej, podkreślając wynik pocałunkiem bicepsa, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Następnie potencjalnie game-tying two-point try to Moss failed, a Ravens poszedł na wygrać 34-31.

Chociaż był wtedy w swoim drugim sezonie, Super Bowl był tylko 10 start Kaepernick kariery. Jim Harbaugh postanowił trzymać się Kaepernicka jako startera nawet po tym, jak Alex Smith wrócił po wstrząśnieniu mózgu w listopadzie. Smith był starterem, kiedy 49ers grali o tytuł mistrza konferencji rok wcześniej, ale nie zachwycił w przegranej z New York Giants.

Harbaugh nie żałował tej decyzji. San Francisco poszedł 5-2, aby zamknąć sezon regularny z Kaepernick prowadzenia ataku, zamykając NFC West i konferencji nr 2 nasion playoff.

Jako rozgrywający, Kaepernick nie było wiele różni się od Cam Newton, który został wybrany nr 1 w tym samym 2011 NFL Draft; Kaepernick poszedł 36. Byli inteligentni, mogli podawać i mogli też biegać. Nie pasowali do tego, co przez dekady było prototypem QB.

Z czterech QB draftowanych pomiędzy tym duetem, tylko Andy Dalton kiedykolwiek pojawił się w meczu playoff. Kaepernick wystąpił w sześciu w ciągu dwóch lat.

W swoim posezonowym debiucie, w rundzie dywizyjnej przeciwko Packers, odbił się od wczesnego pick-six i rozdrobnił Green Bay, ogłaszając swoje przybycie na wielką scenę z 263 jardami podania i 181 jardami biegu na 16 podaniach, z dwoma przyłożeniami podania i dwoma przyłożeniami biegu. Pędzący suma była rekordem dla rozgrywającego w każdej grze, sezon regularny lub playoffs.

Tydzień później, Kaepernick i San Francisco udał się na drogę, aby zmierzyć się z top-seed Atlanta Falcons, a on pokazał, że może rzucić trochę, zbyt, kończąc 16 z 21 przepustek w 28-24 zwycięstwo.

Kaepernick pozostał starterem, jak sezon 2013 rozpoczął, a on nagrodził wiarę Harbaugh. 49ers byli 12-4 w tamtym sezonie, a Kaepernick rzucił 21 przyłożeń przeciwko ośmiu przechwytom i dodał cztery rushing TDs. W playoffach, Niners zmierzyli się z Green Bay, tym razem na Lambeau Field w rundzie wild-card, i ponownie Kaepernick przeszedł i przebiegł swoją drogę przez Packers. Po wygraniu dywizji z Carolina Panthers, San Francisco przegrało z Seattle w meczu o tytuł NFC, 23-17.

Nie mając pod sobą nawet dwóch pełnych sezonów jako starter, Kaepernick był raz w Super Bowl i dwa razy w meczu o mistrzostwo konferencji.

Sezon 2014 był ciężki, a San Francisco przegrało playoffy z wynikiem 8-8. Kaepernick miał wysoki poziom kariery w jardach, a także w sacks (52), a Harbaugh odszedł pod koniec sezonu, zmuszony przez ówczesnego dyrektora generalnego Trenta Baalke po tym, jak dwa były w sprzeczkach. Z 49ers w chaosie, zatrudniając trenerów „one-and-done” w 2015 i 2016 roku, Kaepernick przegapił końcówkę sezonu ’15 i początek 2016 roku z powodu urazów, które wymagały operacji, ale rozpoczął ostatnie 11 meczów sezonu. Z korpusem odbiorczym, który był substandardowy (mówiąc uprzejmie), rzucił 16 przyłożeń i cztery przechwyty.

To był również rok, w którym rozpoczął swój protest na rzecz sprawiedliwości rasowej i karnej, a wokalna mniejszość fanów piłki nożnej, których głosy zostały wzmocnione przez prawicowe media, zamierzała zniszczyć nie tylko Kaepernick człowiek, ale także Kaepernick gracz. Wszystko, co zrobił, zostało zapomniane, zastąpione rasistowską witriolem bez podstaw w rzeczywistości.

O wiele mniej utalentowani rozgrywający wciąż zarabiają na wypłaty, jako starterzy i rezerwowi, ale za mówienie o ludziach, którzy wyglądają jak on, Kaepernick został nazwany „sukinsynem” przez ówczesnego prezydenta i odrzucony przez ligę, którą kiedyś był na skraju podboju – ligę, która powitała z powrotem oskarżonych o przemocy domowej, tych oskarżonych o napaść seksualną, a niektórzy oskarżeni o obu.

Ale dla każdego, kto oglądał Super Bowl XLVII dekadę temu, kto widział wielkie ramię i zgrabne nogi sprintujące w kierunku linii bramkowej, brawurowy pocałunek bicepsa i styl gry, który był świeży – i skuteczny – wszystko, co widziałeś to obietnica zawodnika i ekscytacja tym, co może nastąpić.