Czy to wraca do domu? Anglia chce przywieźć trofeum Pucharu Świata do miejsca narodzin piłki nożnej

SYDNEY – okrzyk „It’s Coming Home” jest o jeden mecz od rzeczywistości i końca 57-letniej posuchy Anglii w światowej piłce nożnej.

Trofeum Pucharu Świata może powrócić w tę niedzielę do miejsca narodzin piłki nożnej po raz pierwszy od 1966 roku. Ale jeśli tak się stanie, podróż z powrotem do Anglii odbędzie się z reprezentacją kobiet, a nie mężczyzn.

Lwice wskoczyły do swojego pierwszego meczu o tytuł mistrza świata kobiet, w niedzielę przeciwko Hiszpanii (relacja rozpocznie się o 5 rano ET z kickoff o 6 rano ET na FOX i aplikacji FOX Sports). Jest to pierwszy ogólnoeuropejski finał od 2003 roku, kiedy to Niemcy pokonały Szwecję.

To była magiczna podróż dla obu drużyn: Anglia jest na szczycie światowych rozgrywek od czasu wygrania Mistrzostw Europy zeszłego lata, a Hiszpania gra w swoim pierwszym finale niecały rok po tym, jak 15 zawodników opuściło drużynę w proteście.

[Dlaczego Anglia vs. Hiszpania to dobry mecz? Hiszpania to właściwy mecz]

Ale spodziewano się, że Anglia tu będzie, a na całym świecie, w pubach i na imprezach oglądalności, kibice Anglii śpiewali „It’s Coming Home”, niezamierzone przypomnienie, że drużyna piłkarska nie wygrała Pucharu Świata od 1966 roku. W tamtym roku zwyciężyła drużyna mężczyzn, a występ Lwic w niedzielnym meczu o tytuł jest pierwszym finałem Anglii od 57 lat.

Powrót Anglii do znaczenia był prowadzony przez trenerkę Sarinę Wiegman, która została zatrudniona pod koniec 2021 roku jako pierwszy niebrytyjski menedżer zespołu. Wiegman jest teraz w swoim drugim z rzędu finale i jedynym trenerem w historii turnieju, który doprowadził dwa narody do finału.

Wiegman była trenerem Holandii, kiedy Holendrzy przegrali 2: 0 ze Stanami Zjednoczonymi w 2019 roku.

„Każdy krok był naprawdę, naprawdę trudny. Ale znowu znaleźliśmy sposób” – powiedziała. „I myślę, że przeciwnicy, gra kobiet rozwinęła się tak bardzo, że naprawdę trudno jest się przebić. Więc wiem, że to bardzo, bardzo wyjątkowe i tak też się czuję.”

Hiszpania vs. Anglia Zapowiedź finału Mistrzostw Świata Kobiet FIFA 2023

Spain vs. England Preview in the 2023 FIFA Women's World Cup final

Wiegman jest po swoim drugim dużym trofeum za sterami Anglii po tym, jak w zeszłym roku poprowadziła Lwice do ich pierwszego mistrzostwa Europy.

Anglia jest po zwycięstwie 3:1 nad gospodarzem Australią w półfinale, drugim meczu z rzędu rozegranym bez czołowej strzelczyni Lauren James. Zawieszono ją w meczach z Kolumbią i Australią za uderzenie nigeryjskiego zawodnika po starciu w rundzie pucharowej.

21-latka ma na koncie trzy gole i trzy asysty w tych mistrzostwach świata i przeprosiła swoich kolegów z drużyny za ułamek sekundy na boisku, który zmusił Anglię do przejścia przez turniej bez pomocnika Chelsea.

[England’s Lauren James can pick up where she left off in World Cup final]

Spain, meanwhile, has defunded expectations in the World Cup by reaching the final despite a near-mutiny by players last fall. Z reprezentacji Hiszpanii odeszło wówczas 15 zawodników, powołując się na problemy ze zdrowiem psychicznym. Zawodniczki wezwały federację do stworzenia bardziej profesjonalnego środowiska.

Trzy z tych zawodniczek – pomocniczka Aitana Bonmati, napastniczka Mariona Caldentey i obrończyni Ona Batlle – pogodziły się z federacją i wróciły na turniej. Jorge Vilda wielokrotnie dziękował federacji za wsparcie dla trenera podczas turnieju, a jego zawodniczki powiedziały, że koncentrują się na teraźniejszości.

Hiszpania zapewniła sobie miejsce w finale dzięki zwycięstwu 2-1 nad Szwecją we wtorek. Salma Paralluelo zakończyła bezbramkowy impas bramką w 81. minucie. Po tym jak Szwecja doprowadziła do remisu, Olga Carmona zdobyła zwycięskiego gola w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry.

Na początku piątkowego treningu 19-letnia Paralluelo była leczona z powodu czegoś, co wyglądało na skurcz lewej nogi. Nieobecny był również napastnik Alba Redondo, który jeździł na rowerze stacjonarnym z boku.

„Mamy cały skład gotowy na finał. Będziemy w 100% gotowi, wszyscy są gotowi do gry. Nie ma się o co martwić” – powiedział Batlle.

[Hiszpania, Anglia przypomną USWNT o jej fatalnych błędach w tym Pucharze Świata]

Oprócz przełomowego gola przeciwko Szwecji, Paralleulo zdobyła zwycięską bramkę w dogrywce nad Holandią w ćwierćfinale.

″Gram przeciwko niej każdego dnia na treningu. Wiedziałam, na co ją stać przed tym turniejem, więc widząc, jak dobrze radzi sobie z Hiszpanią, widziałam to na treningach” – powiedziała Lucy Bronze z Anglii, koleżanka Paralleulo z hiszpańskiego klubu Barcelona. Dziewięć hiszpańskich zawodniczek znajduje się w składzie Barcelony, podobnie jak dwie Lwice.

Hiszpania nie widziała konsekwentnej gry podczas Mistrzostw Świata od dwukrotnej zdobywczyni Złotej Piłki Alexii Putellas, która zerwała ACL przed Mistrzostwami Europy 2022 i wciąż wraca do formy. Rozgrywająca Bonmati pomogła jednak pod jej nieobecność.

La Roja również mają okazję przywieźć do domu nowe trofeum, po tym jak męska drużyna wygrała Mistrzostwa Świata w 2010 roku. Hiszpanki jeszcze nigdy nie wygrały żadnego turnieju.

„Teraz mamy na to szansę” – powiedział Bonmati. „To magia. Wyjątkowe.”

Reporting by The Associated Press.

FOLLOW Follow your favorites to personalize your FOX Sports experience

England

England

FIFA Women's World Cup

FIFA Women’s World Cup


FIFA WORLD CUP WOMEN trending


FIFA Women's World Cup

Get more from FIFA Women’s World Cup Follow your favorites to get information about games, news and more