Czy NFL powinna zakazać bloku, który zranił Kayvona Thibodeaux i T.J. Watta?

Gdy do końca drugiej kwarty niedzielnego finału przedsezonowego Detroit Lions przeciwko Pittsburgh Steelers pozostało 11:45, rozgrywający Detroit David Blough podał do Jamara Jeffersona, który zdobył stosunkowo mało jardów.

Przynajmniej dla Lions było to mało znaczące. Dla Steelers już nie tak bardzo. Jak widzicie, tight end Lions T.J. Hockenson przeszedł przez formację z lewej na prawą i postawił niski blok na obrońcy Steelers T.J. Watta.

Tu jest inny, lepszy widok.

Hockenson wydawał się celować w kolana Watta przy bloku, co można by uznać za nielegalne zagranie. Ale tak nie jest. Hockenson nie został oflagowany za zagranie, co jest prawidłowe według aktualnego zbioru przepisów ligi. Watt został zabrany z boiska z kontuzją lewego kolana, ale raporty wskazują, że uraz nie jest zbyt poważny.

Debata na temat takich bloków rozgorzała w ostatnią niedzielę, kiedy to tight end Cleveland Browns (i syn Randy’ego Mossa) Thaddeus Moss przekroczył formację, aby wykonać bardzo podobny blok przeciwko pass-rusherowi New York Giants Kayvonowi Thibodeaux. Moss również nie został ukarany za blok, ponieważ blok nie jest nielegalny.

Thibodeaux nie miał tyle szczęścia – doznał skręcenia MCL i może, ale nie musi być gotowy na otwarcie sezonu regularnego Giants przeciwko Tennessee Titans w niedzielę, 11 września.

Większym pytaniem, oczywiście, jest: Dlaczego blok, w którym zawodnik ataku może celować we wrażliwą część ciała zawodnika defensywnego jest w ogóle legalny? W maju 2021 roku NFL rozszerzyła przepisy dotyczące niskich bloków, ale książka nadal nie obejmuje tego, co znane jest jako „sift blocks”.

Po zagraniu Moss/Thibodeaux, kilku byłych ofensywnych liniowych NFL, a także obecnych ekspertów od linii ofensywnych, wyjaśniło, dlaczego zagranie nie jest tak „brudne”, na jakie może wyglądać.

„Przeciągnęli tight enda przez formację, a wszyscy biegają w tym zagraniu”, powiedział były ofensywny liniowy Brian Baldinger w NFL Network. „Uszczelniają tył z tight endem, a prawie każdy tight end schodzi nisko. Nie mogą pozostać w górze i przyjąć tych defensywnych końcówek. Przechodzą do cut-block, co jest legalne, ok? To naprawdę zależy od Kayvona, aby po prostu opuścić ramię na to, a to poszło poniżej jego ramienia. To zależy od Kayvona, żeby się trochę lepiej zabezpieczyć, bo tak właśnie będą go blokować w tej lidze.”

Wiemy więc, że zagranie nie jest brudne ani nielegalne według litery obowiązującego w NFL regulaminu. Ale czy powinno być nielegalne? Biorąc pod uwagę rzekomy nacisk ligi na bezpieczeństwo zawodników (na który można patrzeć historycznie z taką dozą cynizmu, jaka tylko przyjdzie nam do głowy), czy naprawdę mądrym posunięciem jest pozostawienie bloku, który zmusza obrońcę do dostosowania się w takim stopniu, jako zakazanej strategii?

Jedno wiemy na pewno – im więcej znaczących zawodników zostanie zranionych przez ten blok, tym bardziej reaktywni na ogół regulatorzy NFL wkroczą i coś z tym zrobią.

Historia pierwotnie pojawiła się na Touchdown Wire