Czy kobiece Euro ma problem z różnorodnością?

Środowy mecz otwarcia Euro 2022 pomiędzy Anglią i Austrią na Old Trafford był przełomowym momentem dla gry kobiet.

Widok przeważnie młodego, kobiecego tłumu, liczącego prawie 69 000 osób, zgromadzonego na Old Trafford, siedzibie Manchesteru United, dosłownie podkreślił ogromny postęp, jaki gra kobiet poczyniła w Anglii w ostatnich latach.

Ale było też coś innego, co rzuciło się w oczy wielu ludziom w Anglii i poza nią – zwłaszcza gdy zostało to udostępnione w mediach społecznościowych.

Anglia wystawiła całkowicie białą wyjściową jedenastkę przeciwko Austrii.

Trzech zmienników weszło na boisko podczas wygranego 1-0 meczu z Austrią. Oni również byli biali, przez co wiele zróżnicowanych etnicznie kobiet i dziewcząt zastanawiało się, gdzie się zmieszczą podczas turnieju mającego zainspirować całe pokolenie.

  • Anglia 1-0 Austria – Raport z meczu
  • Posłuchaj i zapisz się do podcastu Sky Sports Women’s Euros
  • Women’s Euros: Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak różnorodne jest Euro 2022?

Turniej nie ujawnił jeszcze żadnych liczb opartych na różnorodności i Sky Sports News skontaktował się z każdym z uczestniczących związków piłkarskich, aby poprosić o te informacje.

Niemcy poinformowały Sky Sports News, że mają w swoim składzie dwóch piłkarzy zróżnicowanych etnicznie, Islandia i Belgia zgłosiły po jednym zawodniku. Austria nie ma w swoim składzie żadnego nie-białego gracza, natomiast Dania powiedziała, że nie posiada tego typu informacji o składzie.

Ale w zestawie meczów otwierających przed weekendem, był wyraźny brak widocznej różnorodności etnicznej na boisku…

Austria women

Jak wypada brak różnorodności na Euro 2022?

Badania przedstawione przez Leona Manna MBE na ’D-Word 4′ konferencji zorganizowanej przez Black Collective of Media in Sport oferują pewien kontekst do liczb Anglii.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Leon Mann MBE, założyciel Czarnego Kolektywu Mediów w Sporcie, mówi, że ma nadzieję, że jego nagroda pomoże szerzyć słowo o różnorodności i popchnie do przodu znaczącą pracę, którą niektórzy ludzie wykonują

Mann ujawnił, że w składzie Anglii Garetha Southgate’a na zeszłoroczne Euro znalazło się 11 z 26 zawodników – 42 procent – o czarnym lub mieszanym pochodzeniu.

Według Black Footballers Partnership – współzałożonego przez duet QPR Les Ferdinand i Chris Ramsey, byłego obrońcę Birmingham i Derby Michaela Johnsona oraz byłą zawodniczkę ekstraklasy kobiet Earthę Pond – około 43 procent zawodników w Premier League jest czarnoskórych.

Stefan Szymanski report

Image: Raport Szymańskiego zlecony przez Black Football Partnership pokazuje ogromny spadek, jeśli chodzi o reprezentację poza boiskiem

Ale jeśli chodzi o Women’s Super League, najwyższą ligę piłki nożnej kobiet w Anglii, Professional Footballers’ Association w zeszłym tygodniu ujawniło, że tylko 29 z 300 zawodników WSL – 9,7 procent – pochodzi z różnych środowisk etnicznych.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Po zwycięstwie Anglii 1-0 nad Austrią w otwarciu Euro 2022, Ellen White mówi, że Lionesses chcą sprawić, by wszyscy byli dumni z tej angielskiej drużyny

W składzie Anglii Phila Neville’a na ostatnich Mistrzostwach Świata Kobiet były tylko dwie zróżnicowane etnicznie zawodniczki – Nikita Parris i Demi Stokes. Te same dwie zawodniczki są w składzie Wiegmana i pozostały niewykorzystanymi zmienniczkami w wygranym przez Anglię meczu z Austrią.

Te liczby stanowią ostre przypomnienie o chronicznym problemie niedostatecznej reprezentacji w elitarnej części gry dziewcząt i kobiet.

Baronowa Campbell: Prawdziwa zmiana „może” zająć kilka lat

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Dyrektor FA ds. kobiecej piłki nożnej Baronessa Sue Campbell uważa, że znaczące zmiany dla zróżnicowanych społeczności w elitarnej części gry kobiet mogą zająć lata, przyznając, że obecny system identyfikacji talentów i rekrutacji wyklucza wiele osób

Premier League przekazała Football Association 5,25 mln funtów w ciągu trzech lat, aby sfinansować nową sieć Centrów Wschodzących Talentów (ETCs), które według FA zapewnią wysokiej jakości coaching dla 4,200 dziewcząt w wieku od ośmiu do 16 lat do końca sezonu 2023/24, w górę z 1,722, obecnie.

Football Association uruchomiła Discover My Talent program skierowań dla kobiet w wieku wczesnych nastolatków prawie rok temu. Mówiąc dla Sky Sports News o Discover My Talent na kilka dni przed rozpoczęciem turnieju, Baroness Sue Campbell, dyrektor FA ds. kobiecego futbolu, powiedziała, że jeśli są w stanie uczynić program integracyjnym, to proces przyspieszenia przychodzenia graczy, którzy są z różnych środowisk etnicznych, może zająć „kilka lat”.

Rozszerzając swoje pragnienie, aby zobaczyć prawdziwą zmianę w zakresie różnorodności etnicznej na poziomie elitarnym, Baroness Campbell dodał: „Chcemy, aby był reprezentatywny dla społeczeństwa, w którym żyjemy, a zatem tak, chcemy, aby czuć się i wyglądać inaczej.

„I to powiedzenie zostało użyte milion razy. Jeśli nie możesz tego zobaczyć, nie możesz tym być. Zdajemy sobie z tego sprawę.

„I to nie tylko zawodnicy, robimy wiele, aby zróżnicować naszą kadrę trenerską, robimy wiele, aby zróżnicować naszą kadrę sędziowską, ponieważ, ponownie, wiesz, to pomaga ludziom w całej Anglii uznać, że jest to gra dla wszystkich. To jest piłka nożna dla wszystkich. To nie jest piłka nożna dla tych, którzy mogą sobie na nią pozwolić lub tych, którzy mogą ją stworzyć.”

Sky Sports dostrzegło i zaczęło podejmować kroki w celu rozwiązania problemu braku różnorodności w grze kobiet już w 2020 roku, jako część swojego zobowiązania w wysokości 30 milionów funtów, aby rozwiązać problem systemowego rasizmu i dokonać zmian w społecznościach w całej Wielkiej Brytanii.

  • Millie Chandarana: I’ve come full-circle at Blackburn
  • Bala Devi: Indian sensation opens up on Rangers stint

Sky Sports pracował z dziesiątkami obecnych i byłych graczy z różnych środowisk etnicznych, i starał się dać im platformę do dzielenia się swoimi historiami, aby spróbować uchwycić wyobraźnię, aby zainspirować następną generację kobiet piłkarzy.

Talent został zidentyfikowany i skierowany bezpośrednio do Związku Piłki Nożnej i klubów w ramach bezprecedensowego zaangażowania Sky Sports w brytyjską piłkę nożną dla Azjatów Południowych, w ramach którego poświęciliśmy również sekcję naszej strony internetowej w celu zwiększenia świadomości na temat Azjatów Południowych w grze i stworzyliśmy dedykowany blog.

Wiele elitarnych i elitarnie potencjalnych zawodniczek i ich rodzin otrzymało również wsparcie w postaci mentoringu i dostępu do możliwości rozwoju poza boiskiem.

Roop Kaur Jira Rai

Image: Roop Kaur spotkał Derby County’s Kira Rai na imprezie Seeing is Believing, opracowanej przez Sky Sports i Sporting Equals dla stuletniego klubu sportowego Indian Gymkhana (kredyt: Dev Trehan)

Na początku tego roku Sky Sports nawiązała również współpracę z największą w kraju organizacją charytatywną zajmującą się równością rasową w sporcie, Sporting Equals, w ramach której wspieraliśmy uczestnictwo w całym kraju, w tym opracowaliśmy wydarzenie „Seeing Is Believing” dla stuletniego klubu sportowego Gymkhana z zachodniego Londynu.

Brytyjscy Azjaci Południowi w piłce nożnej

Więcej historii, artykułów i materiałów wideo można znaleźć na naszej przełomowej stronie South Asians in Football na skysports.com oraz na blogu South Asians in the Game, a także na platformach cyfrowych Sky Sports News i .