Czy Georgia to nowa Alabama? 'Zaczynamy tutaj naszą własną rzecz’

INGLEWOOD, Kalifornia – Następstwa wyglądały tak, jak często wyglądają mistrzostwa.

Konfetti fruwało wszędzie, podczas gdy fani śpiewali „We are the Champions”, a szatnia wypełniona była świętującym dymem z cygar i muzyką rap. Każdy gracz z Georgii zna słowa „Faneto” Chiefa Keefa i „No Flockin” Kodaka Blacka.

Ale to, co było inne w pamiętnym zwycięstwie Georgii 65-7 nad TCU w mistrzostwach College Football Playoff na SoFi Stadium w poniedziałkową noc, to fakt, że ta wygrana umieściła Buldogi w niezwykle rzadkim towarzystwie. Są oni teraz siódmym programem, który powtórzył mistrzostwo kraju od czasu, gdy AP poll rozpoczęło się w 1936 roku.

Czy Georgia jest następną dynastią w futbolu akademickim?

Is Georgia the next dynasty in college football?

Oczywiście ostatnią drużyną, która tego dokonała była Alabama w 2011 i 2012 roku, a trener Georgii Kirby Smart był wtedy koordynatorem defensywy Nicka Sabana.

Więc teraz trzeba zadać pytanie: Czy Georgia jest nową Alabamą?

„Nie chcemy porównywać się do nikogo innego” – powiedział cornerback Kelee Ringo. „Zaczynamy tutaj naszą własną rzecz i chcemy dalej na tym budować.”

„Nah, jesteśmy Georgią,” dodał prawy tackle Warren McClendon. „Nie chcemy być jak Bama. Jesteśmy Georgią.”

To sprawiedliwe. Ale kiedy Smart został zatrudniony przez swoją alma mater w grudniu 2015 roku, zaczął budować Georgię na swój obraz, tożsamość, którą rozwijał i doskonalił pracując dla Sabana przez 11 lat w LSU, z Miami Dolphins, a następnie w Alabamie, gdzie pomógł programowi wygrać cztery mistrzostwa narodowe jako wierny asystent.

W ciągu ostatnich siedmiu lat Smart przekształcił Bulldogs w drużynę, która jest fizycznie imponująca i surowa w obronie, z nieugiętym nastawieniem must-win. Przed kickoffem, w transmisji telewizyjnej powiedział: „Będziemy dziś polować” Brzmiało to trochę jak te drużyny Alabamy, które dążyły do tego, aby ich przeciwnicy zrezygnowali, zanim jeszcze zacznie się gra.

Podczas gdy Georgia chce się odróżnić od swojego rywala z SEC, jest w zasadzie kolejną iteracją Karmazynowego Przypływu jako nowego kija pomiarowego w konferencji i sporcie. Pochodnia została przekazana.

Georgia nie pokazała litości przeciwko TCU w poniedziałkową noc na tak wiele sposobów. Smart powiedział po meczu, że poinstruował swoją obronę drużyny harcerskiej, aby stała się obroną Horned Frogs, ponieważ przygotowali się do zmierzenia się z nimi w tym tygodniu.

„Powiedzieliśmy, że zrobimy to lepiej niż oni to robią”, powiedział Smart. „Będziesz oglądał taśmy, siedział tutaj, uczył się jak to robić. Mieliśmy chłopaków, którzy byli ich chłopakami i robili ich obronę dokładnie tak jak oni. Do ostatniego dnia, kiedy tam wchodziliśmy, dawali niewiarygodny wygląd. To ustawiło naszą ofensywę na sukces.”

To pomogło finalistce Heismana rozgrywającemu Stetsonowi Bennettowi mieć swoją drogę od początku, biegnąc po 21-jardowe przyłożenie na dysku otwierającym i kończąc z promienną linią statystyczną ukończenia 18 z 25 podań na 304 jardy z czterema przyłożeniami, bez worków i przechwytów.

Bennett, którego hollywoodzka historia została opowiedziana z sentymentem w ciągu ostatnich dwóch sezonów, poprowadził ofensywę do stosu 589 jardów, podczas gdy średnio 8.2 jardów na grę. Bulldogs zdobyli 65 punktów w 72 grach i ustanowili bieg wcześnie, bez popychania, zgarniając 254 jardy do 36 Żab.

Tymczasem obrona Georgii utrzymała TCU do dziewięciu pierwszych przyłożeń (atak UGA miał 32) i 188 całkowitych jardów. Defensywny obrońca Javon Bullard miał odzyskane fumble i przechwyty w pierwszej połowie, które były całkowicie deflacyjne.

Georgia zdominowała TCU w meczu tytułowym

Georgia dominates TCU in title game

Georgia prowadziła 38-7 w połowie meczu, bijąc poprzedni rekord CFP – 35 punktów z pierwszej połowy, ustanowiony przez Alabamę przeciwko Ohio State w półfinale z 2021 roku. Georgia następnie zakończyła z 65 punktami, bijąc kolejny rekord CFP dla najwyższej sumy punktów, również wcześniej należący do Alabamy (52 przeciwko Ohio State w 2020 roku).

Do końca nocy TCU było gotowe, aby gra się skończyła. Większość fanów ubranych na fioletowo całkowicie przegapiła czwartą kwartę, uciekając z SoFi Stadium. To oznaczało, że szczęśliwie uniknęli oglądania Jalona Walkera, 6-foot-2, 225-pound freshman linebacker, sack Max Duggan dla straty 10 jardów. Nie widzieli też zagrania, które nastąpiło po tym, jak czwarty biegacz Georgii Branson Robinson zdobył ostatnie przyłożenie w meczu.

Tymczasem fani Georgii siedzący w pluszowych apartamentach na poziomie boiska klaskali kieliszkami z winem i wznosili okrzyki radości, gdy do końca meczu pozostawało jeszcze siedem minut.

„Trudno to wyrazić słowami”, powiedział McClendon o zdobyciu swojego drugiego tytułu. „Nigdy nie sądziłem, że będziemy w tej pozycji. Podczas rekrutacji trener Smart powiedział mi, że będziemy wygrywać mistrzostwa, a ja myślałem, że daje ten sam stary sposób rekrutacji, który robią wszyscy inni.

„Ale on trzymał się swojego słowa.”

Przez ostatnie 20 lat istniało przytłaczające poczucie, że dopóki Saban nie przejdzie na emeryturę, żaden inny program nie będzie w stanie osiągnąć tego poziomu konsekwentnej doskonałości.

Ale Smart uczył się od najlepszych i jest właściwie przed tym, gdzie kiedyś był jego mentor. Smart zdobył swoje pierwsze mistrzostwo kraju w wieku 46 lat, stając się pierwszym uczniem Sabana, który pokonał samego szefa, gdy Georgia zgarnęła Alabamę rok temu. Kiedy Saban był w tym samym wieku, kończył sezon 6-6 w Michigan State. Teraz 47, Smart właśnie wygrał swój drugi tytuł z rzędu; Saban nie wygrał swojego drugiego aż do 57 roku życia. A Smart odnosi sukcesy w bezprecedensowej erze NIL i portalu transferowego. Nadal ma drogę do złapania siedmiu tytułów Sabana, ale jest młody i powinien być wokół college’u futbolu przez długi czas.

Jednym z najbardziej zdumiewających szczegółów dotyczących tego tytułu Georgii jest fakt, że rekordowa 15 graczy z zeszłorocznej drużyny została wybrana w 2022 NFL Draft. Bulldogs nadal udało się przejść niepokonany i wygrać to wszystko ponownie po wypełnieniu tych dziur.

„Miałem cztery mistrzostwa narodowe w Alabamie, nie sądzę, że mieliśmy ale jeden, który był niepokonany, a ten był naprawdę wyjątkowy”, powiedział Smart. „Czasami potrzeba straty, aby galwanizować, umieścić swój zespół w miejscu, aby wygrać. Tak było w zeszłym roku. I nie trzeba było tego [w tym roku]. Zawsze mówię chłopakom, czy musisz przyjąć porażkę, aby się nauczyć? Dlaczego? A ten zespół jest wyjątkowy, bo nie miał żadnej wady.

„Są takie części mnie, które myślą, że gdyby zespół z zeszłego roku grał z tegorocznym, zeszłoroczny zespół prawdopodobnie miał więcej talentu na nim. Ale tegoroczna drużyna była inna. Oni po prostu mieli to oko tygrysa; nie zamierzali przegrać.”

Minęły już czasy fanów trzymających znaki „We Want Bama” i przedsezonowych prognoz zakładających, że Alabama wygra wszystko. Smart buduje to, aby trwało.

I tak nawet jeśli Georgia nie chce porównywać się do Alabamy, jak czuje się ze słowem dynastia?

„Początek jednego, 100%,” powiedział Ringo. „Zdecydowanie można powiedzieć, że to początek jednego”.

Laken Litman obejmuje college football, college basketball i piłkę nożną dla FOX Sports. Wcześniej pisała dla Sports Illustrated, USA Today i The Indianapolis Star. Jest autorką książki „Strong Like a Woman”, wydanej wiosną 2022 roku z okazji 50. rocznicy Title IX. Follow her on Twitter @LakenLitman.

More on college football:

Top stories from FOX Sports:


College Football

Więcej z College Football Śledź swoich ulubieńców, aby uzyskać informacje o meczach, wiadomościach i więcej