Czy Creighton powrócił? Bluejays pokonują nr 13 Xavier, wygrywają 4. mecz z rzędu

Po jednej z najcięższych pierwszych połówek w sezonie, nr 13 Xavier odzyskało formę w drugiej połowie meczu z Creighton.

Problemem było to, że Bluejays poprawili się również w ostatnich 20 minutach i wygrali w sobotę 84-67.

Xavier (17-5, 9-2 Big East) rozpoczął mecz z piątym najlepszym w kraju procentem strzałów na bramkę (.503), ale odpadł po pierwszych pięciu minutach i w pierwszej połowie trafił tylko 38,7%.

Arthur Kaluma zdobył 20 punktów dla Creighton (13-8, 7-3), a czterech innych starterów zaliczyło double figures. Bluejays trafili 34 z 60 prób rzutów z gry (56,7%), strzelając 60,7% w drugiej połowie i 53,1% w pierwszej.

„Grać z Creighton w Creighton nie jest łatwym zadaniem dla nikogo”, powiedział trener Xavier Sean Miller. „Myślę, że są jedną z najlepszych drużyn koszykówki w college’u, a na pewno jedną z najlepszych drużyn Wielkiego Wschodu, może ogólnie, ze względu na ich obronę.”

Oprócz tej dusznej obrony, ofensywa Creighton miała swój najlepszy dzień w tym miesiącu. Ryan Kalkbrenner zdobył 17 punktów, Baylor Scheierman miał 14, Trey Alexander skończył z 13, a Ryan Nembhard dodał 11 dla Bluejays, którzy pomścili porażkę 90-87 w Xavier 11 stycznia.

Zach Freemantle poprowadził Muszkieterów z 18 punktami, a następnie Colby Jones i Adam Kunkel z 13.

Na początku pierwszej połowy, Xavier miał dwóch starterów, którzy odebrali swoje drugie faule w odstępie 12 sekund. Jack Nunge powędrował na ławkę, ale Miller zatrzymał Freemantle’a.

Trener Creighton Greg McDermott powiedział, że kłopoty Xavier z faulami pobudziły go do tego, by nadal podawać do 7-foot-1 Kalkbrennera przeciwko mniejszemu składowi – mimo, że podobny plan w Xavier wcześniej w tym miesiącu nie poszedł zgodnie z planem.

„To jest skład, który stworzył separację w Cincinnati”, powiedział McDermott. „Nie widzieliśmy tego zbyt często przed tym spotkaniem, ale (oni) faktycznie grali prawdopodobnie około 50 procent minut od naszego meczu z czterema guardami i bigiem. Byliśmy więc tym razem trochę bardziej na to przygotowani.”

Miller powiedział, że obecność Kalkbrennera „oddziela Creighton od wszystkich innych”, dodając, że jest on „w stanie patrolować kosz i blokować rzuty, pozwalając czterem innym graczom robić rzeczy.”

„Creighton ma świetny sposób na zmuszenie cię do wzięcia tych trudnych dwóch (punktów),” powiedział Miller. „Myślę, że obrona Creighton zaczyna się od tego dużego faceta.”

Creighton poszedł na 10-2 run tuż przed półmetkiem dla 42-28 prowadzenia. Muszkieterowie zagrozili w drugiej połowie runem 11-3 i wyszli na prowadzenie 55-49 dzięki 3-punktowemu rzutowi Kunkela. Creighton odpowiedział największym ofensywnym zrywem w tym meczu, wyprzedzając Xavier 19-8 w mniej niż sześć minut i wychodząc na prowadzenie 74-57. Creighton został sklasyfikowany na 8 miejscu w przedsezonowej ankiecie AP Top 25, ale po rozpoczęciu sezonu 6-0, Jays przegrali sześć meczów i od tego czasu nie mogli się odnaleźć. Teraz jednak Bluejays wygrali cztery mecze z rzędu, dzięki czemu awansowali do pierwszej czwórki Big East.

STAT DNIA

Creighton popełniło tylko sześć fauli, po trzy w każdej połowie.

BIG PICTURE

Xavier: Muszkieterowie rozpoczęli mecz jako liderzy w ilości asyst na mecz (21.0). W połowie meczu Xavier miało tylko sześć asyst, a na koniec 16.

Creighton: Wygrana nad Muszkieterami poprawiła domowy rekord Creighton do 10-1, a także sprawiła, że Bluejays są 6-0 w domowych meczach Big East. Jedyną porażką Creighton była przegrana 63-53 z Nebraską 4 grudnia.

UP NEXT

Xavier: W środę gości Providence.

Creighton: Gra w Georgetown w środę.

Czytaj dalej:

FOLLOW Follow your favorites to personalize your FOX Sports experience

College Basketball

College Basketball

Big East

Big East


College Basketball

Get more from College Basketball Follow your favorites to get information about games, wiadomości i więcej