Cztery z siedmiu meczów w Piedmont w dniu 5

ROME– A1 Women’s Series, po środkowej rundzie, wystawi w ten weekend piąty dzień mistrzostw. Runda zdecydowanie lokalna w Piemoncie, gdzie rozegrane zostaną cztery mecze z siedmiu.

Dwa wczesne mecze w sobotę 5 listopada. Rozpoczyna się o 20.30 meczem Milano – Macerata, po którym, na żywo w Rai Sport + HD, Cuneo gości Conegliano o 21.00, dzień później o 17.00 Novara, Chieri i Pinerolo witają Bergamo, Firenze i Scandicci. Dopełnieniem dnia jest przełożony o 19.30 na żywo na Sky Sport Arena mecz Casalmaggiore – Perugia.

Otwarciem dwóch dni poświęconych piątemu dniu Serie A1 był mecz pomiędzy Vero Volley Milano a CBF Balducci HR Macerata. Mediolańczycy z trudem uporali się z Perugią w środkowym meczu, który rozstrzygnął się dopiero w piątym secie dzięki wielkości składu, jakim dysponował trener Gaspari, mający w potrzebie ważne odpowiedzi od podcentrów Stysiaka i Candiego. To cztery zwycięstwa i 10 punktów dla Milanu, który nie chce tracić gruntu pod nogami do tych, którzy ich wyprzedzają. Dla Maceraty natomiast przyszła wyraźna porażka z rąk Florencji, przy pierwszym secie zamkniętym do 11. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale Fiesoli i jej koleżanki z drużyny muszą postarać się utrudnić życie gospodarzom.

Przedmeczowa wypowiedź trenera Gaspariego:

” Zacznijmy od tego, że zespół, w ciągu ostatnich dwóch tygodni, pokazał, że angażuje się w komplety, nie pozwalając im uciec. Jak już jednak powiedziałem po Bergamo, muszą zadzwonić dzwony alarmowe. Jeśli gubimy się w trakcie setów, popełniając dość banalne błędy, to ułatwiamy zadanie przeciwnikom. Musimy utrzymać bardzo wysoki poziom gry, wiedząc, że każda drużyna gra na swoim najlepszym poziomie i tak będzie również przeciwko Maceracie, która goni punkty za zbawieniem. Po brzydkim meczu, bo nie chcemy chować się za niepozytywnym występem, jak w środę w Umbrii, chcemy zrobić więcej i przywieźć do domu zwycięstwo.”.

To są natomiast słowa pomarańczowego centrum Molinaro:

” W Monzy czeka nas kolejny bardzo trudny mecz na naprawdę ciężkim początku mistrzostw, jaki zarezerwował dla nas kalendarz. Zmierzymy się z zawodnikami o wartości bezwzględnej i drużyną głodną punktów, by kontynuować wyścig na szczyt ligowej tabeli. Ze swojej strony będziemy więc musieli wejść na boisko z niezwykłą determinacją i spokojem, szukając odpowiedniego podejścia do meczu, a przede wszystkim starając się przeciwstawić momentom trudności, które niechybnie się pojawią. Postaramy się również poprawić te aspekty naszej gry, które poszły słabiej w ostatnim meczu z Florencją i które analizowaliśmy w tych kilku dniach między meczami.

Przełożenie meczu z Bergamo z pewnością pomogło Cuneo Granda S.Bernardo, zmotywowanemu przez kontuzje w tym początku sezonu i mającemu 1 punkt po trzech rozegranych meczach. Pełen tydzień pracy pod dyktando trenera Zaniniego pozwolił Szakmarze dojść do siebie, a nowej zawodniczce Annie Hall spokojniej wejść w mechanizmy zespołu. Pytanie, czy dni odpoczynku wystarczą, by zmartwić kolejnego przeciwnika, Prosecco Doc Imoco Conegliano, liderów z czterema zwycięstwami, z czego ostatnie z doskonałym Chieri, które zdominowało derby z Kotami. Trener Santarelli eksperymentuje w tym rozpoczynającym się mistrzostwach, dając minuty na boisku wszystkim skutecznym zawodnikom, co przynosi pierwsze efekty: Gray jest coraz sprawniejszy (MVP w ostatnim meczu), na przemienności środkowych graczy korzysta zarówno De Kruijf, jak i nowi zawodnicy Lubian i Squarcini.

Były Caravello prezentuje mecz po stronie Cuneo:

” To będzie bardzo trudny mecz, bo Conegliano to bardzo silny zespół i jest w świetnej formie, o czym świadczy również sukces nad Chieri. Musimy jeszcze znaleźć swoją grę i postaramy się dać z siebie wszystko, aby pokazać, że możemy dobrze radzić sobie w tym sezonie. W końcu jesteśmy prawie w komplecie, a to pozwoliło nam w ostatnim tygodniu bardzo podnieść poziom w treningu. Jestem naładowany i szczęśliwy, że mogę ponownie połączyć się z moimi byłymi kolegami z drużyny i sztabem technicznym Conegliano, z którymi przeżyłem dwa wspaniałe sezony.”.

To zamiast tego są słowa trenera Santarelli:

” W tych pierwszych wypadach bardzo podobała mi się postawa drużyny. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale w ostatnim spotkaniu wyjazdowym przeciwko silnej i doświadczonej drużynie, jaką jest Chieri, która nie straciła jeszcze seta, zobaczyłem kilka bardzo ciekawych rzeczy. Jestem zadowolony z postawy dziewczyn i tego, co wyraziły do tej pory, nawet jeśli wciąż jesteśmy daleko od tego, czym moglibyśmy być. Cuneo nie jest przeciwnikiem, którego należy lekceważyć, bo ranking nie odzwierciedla ich prawdziwej wartości. Znów zmienimy skład, bo to jest moment, w którym musimy się rozwijać jako zespół i jako kolektyw, a także jako indywidualni zawodnicy.

Głowa tabeli, gra momentami dominująca i doskonałe sygnały od wszystkich zawodników na boisku, oczekiwanie na pełny powrót do zdrowia Poultera: Igor Gorgonzola Novara rozpoczęła sezon z nogą na pedale gazu, dając wszystkim kibicom płynną i widowiskową grę. Karakurt jest w najwyższej formie, Battistoni dobrze zarządza tempem wśród napastników, a Adams i Danesi wydają się już doskonale zadomowić. Zmierzenie się z kolejnym meczem nie będzie dla Volley Bergamo 1991 łatwym zadaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewiadome związane z urazem Laniera, które nie dają pewności co do jego obecności na boisku. Aspektem, którego nie należy jednak lekceważyć, są dni odpoczynku, z których skorzystali orobiche dzięki przełożeniu meczu z Cuneo.

Trener Lavarini przedstawia wyzwanie dla komarów w następujący sposób:

” Teraz musimy się skupić na tym, aby dać stałość tym pozytywnym aspektom, które zostały podkreślone w tych pierwszych dniach mistrzostw. Mecz z Bergamo, które zaczęło od kilku dobrych występów przeciwko takim drużynom jak Conegliano i Milan, jest dla nas trochę skrzyżowaniem tych pierwszych spotkań z miesiącem, listopadem, w którym będziemy pracować, aby jak najlepiej dostać się do Superpucharu. To będzie trudny mecz, są dobrą grupą i na pewno będą chcieli nadać ciągłość wydajności oferowanej w tych pierwszych dniach, ale jesteśmy wezwani do zrobienia kolejnych kroków naprzód na ścieżce wzrostu i będziemy musieli jak najlepiej wykorzystać korzystny czynnik boiska „.

!” Ten w Novarze to miłe wyzwanie – ostrzega środkowy z Bergamo Butigan – bo w ostatnich meczach dobrze poradzili sobie ze Scandicci i Busto, i już wyrażają dobrą siatkówkę. Są dobrą grupą i będziemy musieli dobrze pracować na ścianie, aby ograniczyć ich napastników i pomóc nam lepiej budować naszą grę.”

Pierwszy przystanek sezonu nadszedł dla Reale Mutua Fenera Chieri ’76, które w środkowej kolejce musiało oddać prowadzenie w klasyfikacji na rzecz Conegliano. Porażka, która prędzej czy później musiała nadejść, ale przydatna do przetestowania ambicji zespołu trenera Bregoli i możliwości reakcji jednej z najlepszych formacji miesiąca października. Na PalaFenera przyjedzie natomiast drużyna, która odzyskała formę, Il Bisonte Firenze, świeżo po dwóch przekonujących zwycięstwach 3-0 z nowo awansowanym Pinerolo i Maceratą. Mecz, w którym zmierzą się dwaj środkowi podopieczni, którzy do tej pory najbardziej imponowali: Mazzaro-Weitzel dla Collinari, byli Alhassan i Sylves dla Bisontine.

Włoska potęga Piemontu deklaruje:

Bardziej niż porażki z Conegliano, najbardziej żałujemy tego, że nie potrafiliśmy wyrazić solidnej i zwartej gry, jak to miało miejsce w poprzednich dniach. Zaczęliśmy trochę bardziej niepewnie niż zwykle, podejmowanie ryzyka stało się trudne, a przeciwko tak silnej drużynie nie możesz sobie pozwolić na to, by czegoś nie zaryzykować, bo nie jest łatwo zdobyć punkty. To daje nam szarżę na mecz z Florencją u siebie, to bardzo ważne dla punktów i dla klasyfikacji, ale przede wszystkim dla odkupienia tego, co nie było naszym najlepszym występem.

Trener Bellano odpowiada:

” Ten przeciwko Chieri to piękny mecz do rozegrania, bo mierzymy się z jednym z najlepszych Reali naszych mistrzostw. To zespół, który ma świetny sekstet, a dodatkowo ma kilka alternatywnych rozwiązań, z których może czerpać w trakcie meczu. Jedziemy do Chieri z ciekawością i z dobrym ładunkiem, bo jestem pewien, że to będzie dobry mecz, na boisku, które nie jest łatwe z punktu widzenia środowiska: w PalaFenera zawsze było bardzo gorąco, więc gra tam jest zawsze zabawna i ciekawa. Myślę, że są warunki na wspaniały wieczór.

Sukces przeciwko Pinerolo w meczu w środku tygodnia pozwolił Megabox Ond. Savio Vallefoglia, by na nowo odkryć pewniaki, a zwłaszcza swoją kapitan, Tatianę Koshelevę, autorkę ważnego występu, który przyniósł jej nagrodę MVP. Do PalaCarneroli przyjeżdża jednak drużyna zraniona, mocno dotknięta kontuzjami na początku sezonu: e-work Busto Arsizio jest wezwany do odwrócenia kursu, który obecnie widzi ich z zaledwie 3 punktami w klasyfikacji. Zannoni jest nadal wykluczony, a Lloyd i Olivotto są wątpliwi, przy czym oczekuje się, że skład będzie taki sam jak w derbowej porażce z Novarą.

Zestawienie tygrysów powierzono Giulii Mancini, drugiej w klasyfikacji ścian sezonu z 12 blokami, za jedynie Lohuisem z Casalaski:

” Środa była pozytywnym występem wszystkich. Dobrze zareagowaliśmy jako grupa, zarówno na fałszywy krok z Conegliano, jak i na ten drugi set wygrany przez Pinerolo, który wydawał się ponownie otwierać mecz. Zamiast tego nie pogubiliśmy się, dobrze pracowaliśmy i wierzę, że to jedyna droga do jeszcze większej poprawy. Przeciwko Busto będziemy musieli wyjść na boisko zdeterminowani i z wolą doprowadzenia meczu do końca, ponieważ jest on dla nas bardzo, bardzo ważny”. Oto komentarz Marco Musso: „To okres, w którym trudno nam trenować i być w siłowni z dwunastoma osobami. To nie jest alibi, ale taki jest obraz sytuacji: musimy go zaakceptować. W niedzielę mamy bardzo ważny mecz z Vallefoglią, musimy przyjechać w najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej, ponieważ zmierzymy się z drużyną, która nie odda niczego i która właśnie wróciła z dobrej wygranej w środę w Pinerolo. Spróbujemy również odzyskać Rossellę Olivotto, ale ogólnie wiemy, że musimy zrobić znacznie więcej, aby udowodnić naszą prawdziwą wartość „.

Wciąż w poszukiwaniu swojego pierwszego zwycięstwa pozostaje Wash4Green Pinerolo, który w niedzielę w drugim z rzędu meczu u siebie, po wygranej 1-3 z Vallefoglią, zmierzy się z Savino Del Bene Scandicci. Celem jest próba powtórzenia dobrego występu widzianego przeciwko Novarze, jak dotąd najlepszego występu pinelle w Serie A1. Toskańczycy znaleźli trzy punkty w domowym meczu z Casalmaggiore, a przede wszystkim mogli po raz pierwszy ustawić w składzie, choćby na skrawek meczu, wielki letni nabytek, Zhu Ting.

Tyle oczekiwania na mecz, który trener Marchiaro przedstawia w następujący sposób:

„W niedzielę nadchodzi kolejna wspaniała drużyna, Scandicci, a wraz z nią kolejna okazja do zapełnienia Pala Bus Company, ponieważ aby rozegrać ten mecz, oprócz wielkiego zaangażowania, przygotowania i pracy, będziemy potrzebowali również wsparcia publiczności. Czas na przygotowanie meczu jest dla nas obu krótki, więc będziemy pracować nad naszą grą, nad poprawą tego, co jeszcze nie działa. Jesteśmy w szczególnym momencie z pewnymi problemami, ale to sytuacja, przez którą przechodzą wszystkie zespoły w trakcie sezonu. Dla nas to także okazja do pokazania jeszcze większej zwartości i jedności. Zrobimy wszystko, aby wystawić świetny spektakl.”.

Trener Barbolini prosi o maksymalną uwagę:

” Jedziemy na bardzo trudne boisko, gdzie Novara podjęła spore ryzyko. Pinerolo to drużyna, która gra bardzo dobrze u siebie, więc będziemy musieli być bardzo ostrożni i dobrze przygotować mecz. Musimy się poprawić, nie tyle po to, by wygrać w niedzielę, ale by rozwijać się jako drużyna.”.

Zapowiada się bardzo ciekawy mecz pomiędzy TrasportiPesanti Casalmaggiore a Bartoccini-Fortinfissi Perugia, dwiema drużynami na dorobku, które wykazały się znakomitymi oznakami zarówno gry jak i postawy. Po swoich zwycięstwach 3-0 w ostatnią niedzielę, dziewczyny z Casalmaggiore przegrały ze Scandicci w meczu rozstrzygniętym przez epizody, podczas gdy czarne koszule zmusiły wielki zespół, jakim jest Monza, do tie-breaka, zbliżając się w kilku przypadkach do wysokiego wyniku. Szok dla obu drużyn nastąpił przede wszystkim dzięki dwóm parom amerykańskich graczy: Carlini i Frantti z jednej strony, Dilfer i Samedy z drugiej, na swój sposób fundamentalnych dla równowagi w kierunku i produkcji ofensywnej.

Jestem bardzo zadowolona ze środowego meczu – mówi Rebecca Piva dla pinek – z postawy jaką miałyśmy i podejścia do meczu. Jednocześnie oczywiście musimy jeszcze poprawić się zarówno w kwestiach technicznych, jak i taktycznych, ale myślę, że to normalne. W niedzielę gramy z Perugią która w ostatnich meczach również zdobywała punkty z ważnymi zespołami. Zaczęliśmy już pracować nad tym meczem, ponieważ bardzo ważne będzie, aby zbadać je do perfekcji i przyjechać z odpowiednim nastawieniem „.

Trener Bertini o Perugii:

Jestem zadowolony z tego jak zinterpretowaliśmy mecz z Monzą, jak stworzyliśmy sobie okazję do zdobycia nawet 3 punktów. Musimy tak kontynuować, bo z tymi zespołami na wysokim poziomie, kiedy zdarza nam się zdobywać punkty, musimy je wykorzystać. Niedzielny mecz jest z pewnością trudny, Casalmaggiore to jedna z tych drużyn, która została najbardziej wzmocniona poza sezonem, to skomplikowany zespół, z którym trzeba się zmierzyć, zwłaszcza na PalaRadi. To będzie trudny mecz, ale pojedziemy zagrać go tak jak przeciwko Busto i Milanowi, bo niezależnie od tego kogo będziemy mieli przed sobą, to będzie musiał być poziom do utrzymania.

HARMONOGRAM I REFERAT 5. DNIA-

Sobota 5 listopada o 20.30

Vero Volley Milano – Cbf Balducci Hr Macerata Sędziowie: Canessa-Autuori

Sobota 5 listopada o 21.00 na żywo w Rai Sport + HD

Cuneo Granda S.Bernardo – Prosecco Doc Imoco Conegliano Sędziowie: Rossi-Braico

Niedziela 6 listopada o godz. 17.00

Igor Gorgonzola Novara – Volley Bergamo 1991 Sędziowie: Armandola-Pozzato

Reale Mutua Fenera Chieri – Il Bisonte Firenze Sędziowie: Caretti-Florian

Megabox Ond. Savio Vallefoglia – E-Work Busto Arsizio Sędziowie: Lot-Turtù

Wash4green Pinerolo – Savino Del Bene Scandicci Sędziowie: Papadopol-Selmi

Niedziela 6 listopada godz. 19.30 na żywo Sky Sport Arena

Trasportipesanti Casalmaggiore – Bartoccini-Fortinfissi Perugia Sędziowie: Spinnicchia-Piperata

LA CLASSIFICA-

Igor Gorgonzola Novara 11 (4 – 0); Prosecco Doc Imoco Conegliano 11 (4 – 0); Vero Volley Milano 10 (4 – 0); Reale Mutua Fenera Chieri 9 (3 – 1); Savino Del Bene Scandicci 9 (3 – 1); Il Bisonte Firenze 7 (2 – 2); Megabox Ond. Savio Vallefoglia 5 (2 – 2); Bartoccini-Fortinfissi Perugia 4 (1 – 3); Trasportipesanti Casalmaggiore 4 (1 – 3); Volley Bergamo 1991 3 (1 – 2); E-Work Busto Arsizio 3 (1 – 3); Cbf Balducci Hr Macerata 3 (1 – 3); Wash4green Pinerolo 1 (0 – 4); Cuneo Granda S.Bernardo 1 (0 – 3).