Cztery mecze decydujące o rozstawieniu na Zachodzie w ostatnim dniu sezonu NBA

W zbyt długim, sięgającym października ubiegłego roku sezonie NBA rozegrano 1215 spotkań, ale to nie wystarczyło, by uporządkować pestki 5-9 w Konferencji Zachodniej.

NBA dostała to, czego chciała: Dramaturgię w ostatnim dniu sezonu regularnego. Gry, które mają znaczenie. Konkretnie cztery mecze, dające nam szesnaście różnych scenariuszy dla dolnej połowy Zachodu. Te mecze, które mają znaczenie to:

– New Orleans w Minnesocie (15:30 na Wschodzie, League Pass)
– Utah w Los Angeles Lakers (15:30 na Wschodzie, ESPN)
– Golden State w Portland (15:30 na Wschodzie, League Pass)
– Los Angeles Clippers w Phoenix (15:30 na Wschodzie, League Pass)

A scenariusze… to już trudniej wyjaśnić. Oto wykres dla nich wszystkich, dzięki uprzejmości NBA.

Oto, co mówi ten wykres:

– Jeśli Clippers i Warriors wygrają, będą nasionami nr 5 i 6 i unikną play-in.

– Jeśli Clippers pokonają Suns, Los Angeles będzie nasionem nr 5 (i zmierzy się z tymi Suns w pierwszej rundzie). Trener Clippers Tyronn Lue powiedział, że w niedzielę planuje zagrać swoją podstawową rotacją, aby zapewnić sobie zwycięstwo (to ich drugi mecz back-to-back). Suns już zapowiedzieli, że posadzą na ławce Kevina Duranta, Devina Bookera, Deandre Aytona, Chrisa Paula i właściwie wszystkich, których można wymienić w tej drużynie.

– Jeśli Clippers przegrają w niedzielę, mogą spaść nie dalej niż do miejsca nr 7

– Jeśli Warriors pokonają tanktastycznych Trail Blazers, skończą nie niżej niż na szóstym miejscu, unikając play-in (przegrywają tiebreaker z Clippers).

„To jedyna rzecz, którą możemy kontrolować” – powiedział trener Golden State Steve Kerr, za pośrednictwem Associated Press. „Są inne gry, które mogą mieć wpływ na to, ale to nie ma dla nas znaczenia, tak długo jak wygrywamy. To świetna pozycja i musimy coś z tym zrobić.”

– Jeśli Warriors przegrają, mogą skończyć gdziekolwiek od szóstego do dziewiątego miejsca – zasadniczo zajmują ostatnie miejsce w każdym scenariuszu tiebreakera z kombinacją Clippers, Pelicans i Lakers.

– Jeśli Warriors wygrają, Lakers skończą w play-in.

– Przegrany meczu Pelicans vs. Timberwolves będzie nr 9 seed na Zachodzie (i będzie gościł Thunder w meczu win-or-go-home w środę).

– Pelicans są jedną drużyną, która może skończyć gdziekolwiek od piątego do dziewiątego miejsca.

– Przy okazji, playoffy na Wschodzie są zamknięte.

– Cztery najlepsze seedy na Zachodzie są zamknięte: Denver jest pierwsze, za nim Memphis, Sacramento i Phoenix. Niezależnie od tego, jakie są miejsca 5-9, to właśnie tam znajdują się drużyny i gwiazdy z doświadczeniem playoffowym – Stephen Curry, LeBron James, Kawhi Leonard – co sprawia, że Zachód jest dojrzały do upsetu w pierwszej rundzie playoffów, co jest rzadkością w NBA.

Ale najpierw musimy przebrnąć przez dramatyczny ostatni dzień sezonu.

Sprawdź więcej o Lakersach

Lakers pokonują shorthanded Suns, aby utrzymać nadzieję na uniknięcie play-in przy życiu Trzy rzeczy do wiedzenia: Clippers kontrolują własne przeznaczenie, Bucks na pierwszym miejscu, najnowsze… 27 punktów Powella z ławki daje Clippersom kluczową wygraną nad Lakers

Cztery mecze, które zadecydują o rozstawieniu Zachodu w ostatnim dniu sezonu NBA pierwotnie ukazały się na NBCSports.com