Czego dowiedzieliśmy się w MLB w tym tygodniu: Skradziona baza powraca

W każdy czwartek Jordan Shusterman przygląda się jednej rzeczy z każdej dywizji MLB, której nauczyliśmy się w minionym tygodniu akcji.

Z offseason dni prognostyki i projekcji za nami, każdy dzień sezonu regularnego MLB jest okazją do nauczenia się czegoś nowego o zespołach i graczach ligi. Wiosenne treningi nie są wskaźnikiem przyszłych sukcesów drużyny, choć w tym roku rozgrywki Cactus i Grapefruit League przynajmniej wskazały, jak nowe zasady wpłyną na styl gry. Teraz, gdy liczą się mecze, możemy stopniowo zacząć budować zrozumienie tego, jak liga może wyglądać w 2023 roku.

Mała próbka sugeruje, że robienie tego po jednym tygodniu może być głupotą, ale to nie ma być przesadna paplanina, a raczej stosunkowo spokojna ocena tego, co widzieliśmy do tej pory.

AL East: The Orioles Are Running Into The Future

Opowiadam się za odsunięciem na bok dominującego startu Rays na podstawie tego, jak słabi byli ich pierwsi dwaj przeciwnicy w Waszyngtonie i Detroit, ale mam przeczucie, że ich sztab miotający będzie istotnym tematem w tej przestrzeni w niezbyt odległej przyszłości. Zamiast tego, myślę, że musimy zwrócić uwagę na niesamowite tempo Baltimore w kradzieżach bazowych na początku sezonu – 11 w sześciu meczach, będąc złapanym tylko raz – co wydaje się być zgodne z większym trendem w całej lidze.

Kombinacja większych baz, limitów nałożonych na liczbę pickoffów, których może próbować miotacz i pitch timer utrzymujący skupienie miotaczy na dostarczaniu uderzeń w odpowiednim czasie, bardziej niż na kontrolowaniu gry biegowej, sprawiła, że drużyny wykazują zauważalnie zwiększoną agresję na bazach i wspólnie przechwytują około dwa razy więcej worków. Jeśli to się utrzyma, wydaje się, że z rozrywkowego punktu widzenia jest to zwycięstwo baseballu, ponieważ próby kradzieży baz – udane lub nie – są nieskończenie bardziej zabawne do oglądania, niż oglądanie facetów nurkujących z powrotem do pierwszej bazy 27 razy w ciągu meczu, przy czym nic właściwie nie zmienia się w grze. Mówiąc inaczej: Czuję się źle dla łapaczy, których zadaniem jest powstrzymanie tych chciwych kradnących bazy … ale to jest wspaniała treść.

Adley Rutschman’s BIG day highlights the Top-3 Opening Day moments

Adley Rutschman's BIG day highlights the Top-3 Opening Day moments

Ogólnie rzecz biorąc, jestem zafascynowany, aby zobaczyć, jak ten trend ewoluuje i które drużyny są skłonne do przesunięcia koperty najbardziej na basepaths. Jak na razie Baltimore jest liderem. Czy spodziewam się, że Orioles ukradną w tym sezonie 300 baz, zaliczając ponad 90% swoich prób? Niekoniecznie, ale drużyny z szybkimi, codziennymi graczami jak Cedric Mullins i Jorge Mateo będą miały stałe możliwości wywierania presji na miotaczach i obronie w sposób, jakiego nie widzieliśmy w ostatnich latach.

Mateo w szczególności jest typem gracza, którego szybkość i obrona mogły nie być wystarczająco dobre, biorąc pod uwagę jego problemy z kijem w rękach, aby zagwarantować codzienny czas gry w przeszłości, ale którego wartość może teraz znacznie wzrosnąć po obu stronach piłki. Mateo grał codziennie dla Baltimore w zeszłym roku, ale wydawał się skazany na utratę pracy w najbliższej przyszłości z następną falą słodko kołyszących się graczy na drodze prowadzonej przez Gunnara Hendersona. Może i tak się stanie, ale po wprowadzeniu nowych zasad łatwiej jest zobaczyć Mateo jako użytecznego gracza w Baltimore lub w innym miejscu.

AL Central: This Race Could Be A Ton of Fun

Upadek Twins w drugiej połowie zeszłego roku pozbawił nas tego, co mogło być znakomitym wyścigiem o koronę AL Central w dół odcinka pomiędzy nimi a Strażnikami. Wczesne informacje z tego roku sugerują, że Minnesota i Cleveland mogą być w tym sezonie w jeszcze bardziej ekscytującej walce wagi ciężkiej, z obiema drużynami wyglądającymi na silne wychodząc z bramki. Nie, Royals i Marlins nie są najstraszniejszymi drużynami, z jakimi można się zmierzyć na początku sezonu, ale drużyna Twins po prostu zajęła się biznesem, z najlepszą w lidze średnią oceną 1,23. Pablo López, Tyler Mahle i Kenta Maeda – żaden z nich nie był częścią tej rotacji rok temu – wszyscy wyglądali świetnie w swoich sezonowych debiutach i pomogli zrównoważyć roster, który już wcześniej miał ekscytujący potencjał ofensywny. Strażnicy zdobyli zaufanie i szacunek tych, którzy próbują przewidzieć tegoroczną AL Central – dokładnie wiedzą, kim są i wiedzą, jak wygrać po swojemu – ale trudno zignorować to, co Twins osiągnęli do tej pory.

Nie chcę również całkowicie zdyskontować White Sox, którzy z pewnością mają wady, ale pokazali również intrygujące upside’y, jeśli wystarczająco dużo rzeczy kliknie w miejsce. Co najważniejsze, wprowadzenie zbalansowanego terminarza oznacza, że wynik tej dywizji będzie zależał bardziej od tego, jak dobrze te drużyny poradzą sobie z resztą ligi, niż od tego, jak bardzo uda im się pokonać Royals i Tigers.

AL West: Bruce Bochy zarządzający Rangers jest ważny

Dokładny stopień, w jakim menedżerowie wpływają na wygraną, zawsze będzie jedną z wielkich tajemnic baseballu. Jasne, możemy ocenić taktykę menadżera w grze i zarządzanie bullpenem, ale każdy, kto spędził choć trochę czasu przy grze, powie, że największą różnicą, jaką może zrobić menadżer, jest to, jak radzi sobie ze wszystkim innym, co wiąże się z utrzymaniem drużyny na właściwym torze. Nie jest to jednak coś, co możemy określić ilościowo, więc pozostaje nam zaufać reputacji i rekordom menedżerów, którzy odnoszą sukcesy w różnych rodzajach składów i okolicznościach.

Jacob deGrom wybija 11 uderzeń w zwycięstwie Rangersów 5-2 nad Orioles

Jacob deGrom strikes out 11 in Rangers' 5-2 victory over the Orioles

Czasami jednak drużyna dokonuje zatrudnienia menadżera, które niezaprzeczalnie legitymizuje całą operację. Padres zrobili to z Bobem Melvinem. Metsi zrobili to z Buckiem Showalterem. (White Sox może myśleli, że to zrobią sprowadzając Tony’ego La Russę, ale to się skończyło na kilka przewidywalnych sposobów) Po wydaniu mnóstwa pieniędzy na gwiazdorskich graczy w ciągu ostatnich dwóch zim, decyzja Rangersów o powitaniu Bruce’a Bochy’ego z powrotem w wielkiej lidze może okazać się jednym z ich najbardziej rozważnych zakupów.

Oglądając kamerę na trybuny Rangersów podczas ich weekendu otwarcia z broniącymi tytułu mistrza NL Phillies było świetnym przypomnieniem tego, jak bardzo można zaufać drużynie z takim facetem jak Bochy u steru. Nie oznacza to, że młodzi lub niedoświadczeni menadżerowie nie mogą odnieść sukcesu, ale jest po prostu dodatkowy komfort wiedząc, że ktoś, kto był tam i zrobił to, pociąga za sznurki. Sam Bochy nie może i nie będzie decydował o losach sezonu Rangersów – zadecyduje o tym zdrowie miotaczy i głębia składu – ale wydaje mi się, że mogliśmy nie docenić znaczenia jego zatrudnienia.

NL East: The Depth Is About To Be Tested

Kwietniowy błąd kontuzji jest niestety częstym zjawiskiem w każdym sezonie, gdy zawodnicy i miotacze stopniowo dochodzą do formy, a trzy drużyny, które prawdopodobnie będą walczyć o koronę NL East, odczuwają jego skutki.

Już bez Bryce’a Harpera na początku sezonu, strata Rhysa Hoskinsa przez Phillies w wiosennym treningu nagle sprawiła, że skład Filadelfii wygląda o wiele mniej zastraszająco. Być może Harper wróci szybciej niż oczekiwano i wszystko okaże się w porządku, ale do tego czasu ten skład będzie musiał znaleźć bardziej spójny rytm, zwłaszcza dopóki pitching będzie walczył tak, jak do tej pory.

Justin Verlander odpadający tuż przed Dniem Otwarcia był ogromnym zaskoczeniem na początku roku w Queens i wywarł presję na Tylorze Megillu i Davidzie Petersonie, aby natychmiast się podnieśli. Jest to tym większe, że Max Scherzer i Carlos Carrasco mają problemy na początku sezonu.

Kodai Senga z Mets na czele trójki najlepszych debiutantów MLB w 2023 roku

Mets' Kodai Senga headlines the top 3 MLB Rookie debuts for 2023

Max Fried w dniu otwarcia zerwał ścięgno, przez co znalazł się na IL, dołączając do Kyle’a Wrighta, który rozpoczął tam sezon z powodu zmęczenia barku. Braves rozpoczęli już sezon z dwoma debiutantami w rotacji w osobach Jareda Shustera i Dylana Dodda, ale teraz będą już musieli zanurzyć się w głębi Triple-A Bryce’a Eldera i przyjaciół, by utrzymać się na powierzchni do czasu powrotu Frieda i Wrighta.

Górne partie tych trzech rosterów są wciąż tak naładowane elitarnym talentem, że nawet te kontuzje kluczowych graczy można przezwyciężyć. Ale w sezonie, w którym każda wygrana może być różnicą między tytułem mistrza dywizji a niepokojącym miejscem w serii best-of-three Wild-card – tak jak rok temu – to, jak te drużyny uzupełnią te kontuzje, będzie miało kluczowe znaczenie.

NL Central: The Cardinals Can Bang

W zeszłym miesiącu nasz zespół pięciu pisarzy MLB zastanawiał się, która drużyna ma najlepszy skład w baseballu, wymieniając Padres, Astros, Blue Jays, Angels i Braves jako głównych kandydatów. Z tego co pamiętam, Cardinals nigdy nie byli poważnie brani pod uwagę, choć myślę, że znaleźliby się w większości naszych top 10. Przyznaję, że w tamtym momencie nie wiedzieliśmy na pewno, czy über-prospect Jordan Walker zrobi drużynę poza obozem, ale nawet wtedy ofensywa Cardinals nie wydawała się tak zastraszająca poza ich duetem MVP kalibru Paula Goldschmidta i Nolana Arenado.

Tak dobrzy jak Goldy i Arenado byli w 2022 roku, to 42-letni Albert Pujols był z łatwością ich trzecim najlepszym trafieniem i oczywiście nie ma go już w pobliżu. Głębia za nimi była godną szacunku grupą byłych wysoko ocenianych prospektów i popularnych kandydatów do wybicia się, ale żadnych sprawdzonych wielkości, których oczekiwana produkcja mogłabyś napisać długopisem.

Najlepszy prospekt Cardinals Jordan Walker trafia swój pierwszy home run w karierze

Cardinals top prospect Jordan Walker hits his first career home run

Jednak to, co widzieliśmy do tej pory, przeszło długą drogę w kierunku wskazania imponującego pułapu, jaki posiada ofensywa Cardinals. Walker sam zmienił tenor grupy, jako że już teraz wygląda na bardzo wygodnego w rozbijaniu wielkich ligowych boisk w sposób, w jaki robił to na każdym przystanku w lidze mniejszej i przez całą wiosnę. Nolan Gorman pokazał swoją moc i więcej spacerów niż strikeoutów. Taylor Motter w niewytłumaczalny sposób miażdży piłkę. Nie widzieliśmy nawet jak Willson Contreras naprawdę się rozkręca, a powinien być ogromnym ofensywnym upgradem w stosunku do tego co dawał im Yadier Molina pod koniec kariery.

Wciąż są istotne pytania, na które trzeba odpowiedzieć na kopcu, zarówno w rotacji, jak i w bullpen, ale jasne jest, że ten skład może wyrządzić poważne szkody i prawdopodobnie zasługiwał na znacznie większy szacunek przed sezonem.

NL West: The Dodgers Are Going To Be Just Fine

Z jednej strony można wskazać na to, że Dodgers nie udało się wygrać domowej serii z Diamondbacks po raz pierwszy od 2018 roku. Z drugiej strony, właśnie oglądaliśmy, jak Trayce Thompson trafia trzy homery w meczu, Jason Heyward uderza piłkę 112,7 mph dla swojego drugiego home runu już – w zeszłym roku miał jeden w 48 meczach – a debiutant Miguel Vargas jakoś rysuje spacery w klipie Barry’ego Bondsa. Will Smith niszczy piłkę i jest na czele MLB z 10 RBI. Do tego dochodzi sztab miotający, który w ciągu pierwszych 54 inningów pracy w 2023 roku zanotował tylko sześć spacerów w porównaniu do 48 strikeoutów.

Will Smith zdobywa kolejnego homera, a Dodgersi obejmują 13-4 prowadzenie nad Rockies

Will Smith belts another homer as Dodgers grab 13-4 lead over Rockies

Nie zrozumcie mnie źle: Padres zbudowali gwiazdorski roster, który z całego serca zasługuje na status faworyta przed sezonem. Zaczęli powoli, przegrywając dwa mecze z Colorado na otwarcie roku, ale pokazali już przebłyski błyskotliwości, a Fernando Tatís Jr. wróci zanim się obejrzysz. Jednak Dodgersi zasługują na kredyt zaufania niezależnie od tego, czy twój wujek słyszał o Jamesie Outmanie, ponieważ wszystko, co ten klub zrobił w ciągu ostatniej dekady, to wygranie mnóstwa meczów baseballowych. Może nazwiska nie są tak krzykliwe, jak w ostatnich latach, ale drużyna Dave’a Robertsa nadal będzie wychodzić na wierzch częściej niż nie. Zwątpić w L.A. na własne ryzyko.

Jordan Shusterman jest połową @CespedesBBQ i pisarzem baseballowym dla FOX Sports. Przez całe swoje dorosłe życie relacjonował baseball, przede wszystkim dla MLB.com, DAZN i The Ringer. Jest fanem Mariners mieszkającym we wschodniej strefie czasowej, co oznacza, że uwielbia dobre 10 p.m. first pitch. Możesz śledzić go na Twitterze @j_shusterman_.

Read more:

FOLLOW Follow your favorites to personalize your FOX Sports experience

Major League Baseball

Major League Baseball

Baltimore Orioles

Baltimore Orioles

Los Angeles Dodgers

Los Angeles Dodgers


Major League Baseball

Get more from Major League Baseball Follow your favorites to get information about games, news and more