Co czyni Lincolna Rileya „zaklinaczem rozgrywających” w college’u?

„Jeśli nie masz wymaganej gry rozgrywającego w futbolu koledżowym, nie będziesz wspaniałą drużyną.”

Takiego zdania jest Joel Klatt, jeśli chodzi o mierzenie paraleli między grą rozgrywającego a zwycięstwami w futbolu koledżowym. I nikt nie udowodnił, że ten punkt jest bardziej dokładny niż trener USC Lincoln Riley.

Riley, który poprowadził Trojanów do 11-2 regularnego rekordu sezonu w swoim pierwszym roku w USC, ma zamiar zakończyć swój szósty sezon jako główny trener futbolu uczelnianego. Swoje pierwsze pięć lat spędził w Oklahomie, prowadząc Soonersów do wyniku 55-10, który obejmował trzy tytuły mistrzowskie, trzy podróże do College Football Playoff i miejsce w pierwszej dziesiątce w końcowym AP Poll przez wszystkie pięć sezonów.

Ale tak niezwykłe jak te liczby są, można by wysunąć argument, że największą miarą sukcesu Rileya jako trenera była gra jego rozgrywających.

Odkąd Riley został głównym trenerem w Oklahomie z powrotem w 2017 roku, miał pięciu startujących rozgrywających, z których czterech było finalistami Heisman Trophy, a trzech z nich wygrało Heismana.

„To oszałamiająca myśl”, powiedział Klatt na niedawnym odcinku swojego podcastu „The Joel Klatt Show” „To, co Lincoln Riley robi z rozgrywającymi jest całkowicie bezprecedensowe. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego.”

USC’s Caleb Williams wins the Heisman Trophy, Lincoln Riley’s QB system

USC's Caleb Williams wins the Heisman Trophy, Lincoln Riley's QB system

Joel Klatt reaguje na wygranie przez Caleba Williamsa Heismana w 2022 roku i wypowiada się na temat Lincolna Rileya produkującego trzech zwycięzców Heismana w ciągu ostatnich sześciu lat.

Rozgrywający, którzy grali pod wodzą Rileya to: Baker Mayfield (2017), Kyler Murray (2018), Jalen Hurts (2019), Spencer Rattler (2020-21) i Caleb Williams (2021-22).

Mayfield wygrał Heismana w 2017 roku, Murray wygrał go w 2018 roku, Hurts był finalistą w 2019 roku, a Williams wygrał go w tym sezonie.

„Kiedy patrzysz na tych facetów, to nie jest dokładnie ten sam gracz”, powiedział Klatt. „Nie są wycięte z dokładnie tej samej formy. Nie grają w grę dokładnie w ten sam sposób. Mają mocne strony, mają słabe strony i wszyscy są bardzo różni.”

Podczas gdy każdy startujący rozgrywający, który grał pod wodzą Rileya posiadał swoje unikalne cechy, mieli też wiele wspólnego. Wszyscy byli niezwykle dokładnymi podającymi, wszyscy dbali o piłkę, a co najważniejsze, wszyscy wygrywali wiele meczów piłkarskich.

W latach 2017-22, drużyny Rileya łącznie zakończyły rozgrywki 66-12 (85% procent wygranych), z 45-8 znakiem w grach konferencyjnych.

„To jest facet, który rozumie, co ma przed sobą i jak odnieść sukces”, powiedział Klatt o Rileyu. „Jeśli jestem QB tam, jest tylko garstka miejsc, które naprawdę biorę twarde spojrzenie na, i wiesz dokładnie, gdzie są.

„Alabama robi ładną pracę, Ohio State robi świetną pracę z rozgrywającymi, a Lincoln Riley robi świetną pracę z rozgrywającymi.”

Ale jeśli chodzi o trenowanie pozycji rozgrywającego, jest jedna cecha Riley’a, która wyróżnia Klatt’a nad resztą.

„On nie trenuje kreatywności z nich,” powiedział Klatt. „Wiele razy trenerzy tak bardzo przejmują się błędami, że zamieniają zawodników w roboty, a ci tracą to, co czyniło ich naprawdę dobrymi.

„Na pozycji rozgrywającego jest pewien poziom kreatywności i artystycznej natury i nie można grać jak robot. Najlepsi mają piękno w sposobie, w jaki grają.”

To dotyczy również Williamsa, który, o ile nie zajdą jakieś nieprzewidziane zmiany, w przyszłym sezonie wróci pod środek ataku Rileya. Panujący zdobywca Heisman Trophy nie może przystąpić do NFL Draft w 2023 roku, będąc tylko dwa lata po ukończeniu szkoły średniej.

Myśl o tych dwóch parach na kolejny sezon w Los Angeles musi być przerażająca dla reszty futbolowego wszechświata.

„Lincoln Riley udowodnił teraz w swoim krótkim czasie jako główny trener piłkarski, że pozwoli swoim rozgrywającym rozkwitnąć w swojej ofensywie”, powiedział Klatt. „I rozgrywający są.”

Czytaj więcej:

Top stories from FOX Sports:

Każdego tygodnia analityk FOX Sports college football Joel Klatt nurkuje w swoich Top 10 drużynach, odpowiada na pytania i omawia największe fabuły w college football na swoim podcaście. Download „The Joel Klatt Show” here.


College Football

Więcej z College Football Śledź swoich ulubieńców, aby uzyskać informacje o meczach, wiadomościach i więcej