Chelsea zwalnia Tuchela

Chelsea zwolniła głównego trenera Thomasa Tuchela na sześć meczów przed rozpoczęciem sezonu Premier League, a szef Brighton Graham Potter jest coraz bliżej zastąpienia Niemca.

Właściciel Chelsea Todd Boehly spotkał się w środę po południu z Potterem w centrum Londynu na, jak to określono, „pozytywnych rozmowach” na temat przyszłej roli menedżera Brighton na Stamford Bridge i planów klubu dotyczących rozwoju całej operacji piłkarskiej.

Rozmowy te były kontynuowane wczesnym czwartkowym rankiem i obie strony spodziewają się osiągnąć porozumienie w ciągu najbliższych 24 godzin.

Potter jest obecnie z powrotem w Brighton, ale wraz ze swoimi przedstawicielami będzie zaangażowany w dalsze szczegółowe negocjacje – skupiające się na kwestiach kontraktowych i prawnych – przez cały dzień.

  • Gdzie poszło źle dla Tuchela w Chelsea?
  • Merson mówi: Zidane, nie Potter dla Chelsea | Dlaczego podpisać Aubameyang?
  • Carra: Boję się o Tuchela po 'szokującym’ zwolnieniu z Chelsea | Poszedłbym za Pocha
  • Pobierz Sky Sports App | Get Sky Sports

Uważa się, że Chelsea dała jasno do zrozumienia, że jest gotowa spełnić klauzulę odejścia Brighton za Pottera.

Mauricio Pochettino i Zinedine Zidane, którzy są bez pracy, również byli na celowniku Chelsea.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Po zwolnieniu głównego trenera Thomasa Tuchela, Chelsea jest nastawiona na rozmowy z szefem Brighton Grahamem Potterem, ale czy on będzie dobrze pasował do klubu?

Sky Sports News rozumie, że Potter został zapewniony, że – jeśli przyjmie pracę w Chelsea – otrzyma czas, aby spróbować wprowadzić etos i strukturę piłkarską, której zarówno on, jak i klub pragną.

Po odrzuceniu szansy na rozmowy z innymi czołowymi klubami w ostatnich latach, Potter wierzy, że Chelsea oferuje mu najlepszą szansę na kontynuowanie własnej kariery trenerskiej w klubie światowej klasy.

Boehly osiedział Tuchela w bezpośrednim spotkaniu o 9.30 rano w środę – zaledwie trzy miesiące po zakończeniu przejęcia klubu.

Sky Sports News rozumie, że Chelsea rozważała tę decyzję od jakiegoś czasu i nie jest to reakcja na kolano na wtorkową porażkę w Lidze Mistrzów z Dinamo Zagrzeb, w której uczestniczyli współwłaściciele Boehly i Behdad Eghbali.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Główny reporter Sky Sports News Kaveh Solhekol daje większy wgląd w to, dlaczego Chelsea zwolniła byłego trenera Thomasa Tuchela.

Tuchel stracił pracę z powodu coraz trudniejszych relacji z właścicielami, którzy byli skłonni spróbować nawiązać współpracę z Niemcem, ale okazało się to niemożliwe. Tuchel miał również coraz trudniejsze relacje z niektórymi graczami, co nie jest niczym niezwykłym i zdarza się w większości klubów.

Boehly nadal pełni funkcję dyrektora sportowego po przeniesieniu na dyrektora Marina Granovskaia, prezesa Bruce’a Bucka oraz doradcy ds. technicznych i wydajności Petra Cecha tego lata w ramach całkowitego remontu ery Romana Abramowicza. Chelsea zainwestowała tego lata rekord Premier League z jednego okienka w wysokości 273 milionów funtów, aby odświeżyć skład Tuchela, sprowadzając Wesleya Fofanę, Kalidou Koulibaly’ego, Marca Cucurellę i Pierre-Emericka Aubameyanga.

Chelsea

Właściciele uważają, że mieli bardzo dobre okienko, a nowy menedżer wydobędzie z zawodników jeszcze więcej. Mieli obawy od jakiegoś czasu i patrzyli na inne opcje. Teraz chcą długoterminowej nominacji, która popchnie Chelsea do przodu, która jest ściśle dopasowana do ich wizji klubu.

Chelsea siedzi na szóstym miejscu w Premier League z 10 punktami po zwycięstwach nad Evertonem, Leicester i West Hamem, remisie 2-2 z Tottenhamem i porażkach w Leeds i Southampton.

W oświadczeniu klubu czytamy: „W imieniu wszystkich w Chelsea FC, klub chciałby umieścić w protokole swoją wdzięczność dla Thomasa i jego pracowników za wszystkie wysiłki w czasie ich pobytu w klubie. Thomas słusznie będzie miał miejsce w historii Chelsea po wygraniu Ligi Mistrzów, Superpucharu i Klubowego Pucharu Świata w czasie jego pobytu tutaj.

„Jako że nowa grupa właścicieli osiąga 100 dni od przejęcia klubu i kontynuuje swoją ciężką pracę, aby poprowadzić klub do przodu, nowi właściciele wierzą, że jest to właściwy czas, aby dokonać tego przejścia.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Były szkocki piłkarz międzynarodowy Kris Boyd uważa, że zwolnienie Thomasa Tuchela przez Chelsea nie jest zaskoczeniem!

„Sztab trenerski Chelsea przejmie odpowiedzialność za zespół na treningach i przygotowanie naszych nadchodzących meczów, ponieważ klub szybko porusza się w celu wyznaczenia nowego głównego trenera.”

Tuchel powiedział, że jest zły na siebie za 'ogromny niedowład’ podczas porażki z Dinamo Zagrzeb – jego setnego i ostatniego meczu pod wodzą – i zasugerował, że jego stronie brakuje obecnie głodu i determinacji. W jego pierwszych 50 meczach Chelsea zachowała 31 czystych kartek, ale w drugich 50 meczach już tylko 18.

Ostatni dzień Tuchela w Chelsea

Tuchel opróżnił swoje biurko po krótkim spotkaniu o 9.30 i pozostał na boisku wraz z odchodzącym sztabem trenerskim, aby się pożegnać.

Niemiecki menedżer, który dołączył do klubu w styczniu 2021 roku, chce zrobić sobie przerwę przed powrotem do futbolu.

Tuchel wciąż jest wysoko ceniony przez wiele osób w Chelsea ze względu na trofea i przywództwo, które pokazał w niezwykle trudnych okolicznościach. W Chelsea pandemia koronawirusa i koniec ery Romana Abramowicza były trudnymi scenariuszami – ten ostatni skutkował sankcjami klubowymi, niewypłacaniem pracownikom i obawą, że klub wypadnie z obiegu.

Tuchel wykazał się również przywództwem podczas sagi przejęcia, podczas gdy wiele kluczowych postaci, takich jak Bruce Buck, Marina Granovskaia, Petr Cech ogłosiło swoje odejścia.

Thomas Tuchel

Image: Tuchel został zwolniony podczas spotkania o 9.30 w środę

Kluby takie jak Manchester United i Barcelona były zainteresowane Tuchelem w zeszłym sezonie, ale on zawsze był lojalny wobec Chelsea.

Chociaż Chelsea zakończyła się wydaniem rekordowej kwoty 278 milionów funtów tego lata, były różnice zdań między współwłaścicielami i Tuchelem w sprawie niektórych celów i strategii.

Na przykład właściciele byli otwarci na pomysł podpisania Cristiano Ronaldo z United, ale nie chciał go Tuchel.

Tymczasem współwłaściciele Chelsea Boehly i Behdad Eghbali spotkali się z piłkarzami i pracownikami Chelsea w środowe popołudnie w Cobham.

Wyjaśnili, co stało się z Tuchelem i ich wizją przyszłości klubu. Boehly i Eghbali byli również na wtorkowym meczu w Zagrzebiu.

Carragher: To ogromny szok | Nie jestem pewien czy Potter pasuje

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Jamie Carragher mówi, że „obawia się” o Grahama Pottera i „powinien być bardzo ostrożny”, gdyby został mianowany menedżerem Chelsea po zwolnieniu Thomasa Tuchela.

Pundit Sky Sports Jamie Carragher:

„To był szok, ponieważ myślałem, że nowy reżim w Chelsea będzie inny niż Roman Abramowicz i powiedziałem kilka dni temu, że jeśli Abramowicz nadal będzie rządził, to będziesz się obawiał o Thomasa Tuchela ze względu na to, co stało się w przeszłości z Jose Mourinho, Antonio Conte, Carlo Ancelottim – wielu wspaniałych menedżerów.

„Ale czułem się tak, jakby to mógł być inny rodzaj reżimu, więc to ogromny szok. Nie był to świetny początek, rozumiemy to, ale Chelsea po prostu czuła się jak zespół, który potrzebuje zakończenia okna transferowego, zdobycia składu, który chciał, a następnie dać szansę menedżerowi najwyższej jakości, z pewnością w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy, aby umieścić jakiś zespół razem.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Podczas pierwszej konferencji prasowej Thomasa Tuchela w Chelsea w styczniu 2021 roku, został on zapytany, czy reputacja klubu polegająca na szybkim zwalnianiu menedżerów go martwi. Odpowiedział „tak i nie”.

„To bardzo bezwzględny klub i nie jestem pewien, czy [Graham Potter] pasuje do niego – być może Chelsea mówi, że w przyszłości chce robić rzeczy inaczej, jeśli chodzi o posiadanie trenera na czele, a nie menadżera, albo robią rzeczy za kulisami inaczej. Gdybym jednak był Grahamem Potterem, bardzo trudno byłoby mi uwierzyć, że będą postępować inaczej. Właśnie pozbyli się menedżera w sześciu meczach sezonu.

„To ogromny krok w górę w jego karierze menedżerskiej, a Chelsea wciąż jest jednym z najlepszych klubów. Są teraz mistrzami świata, ale obawiasz się o Grahama Pottera, że znajdzie się w tej samej łodzi, co każdy inny menadżer Chelsea przez ostatnie 10 lat – jeśli nie osiągnie wyników natychmiast, to w ciągu 12 miesięcy załatwią sobie kolejnego nowego menadżera.”

Analiza: Przegrana w Zagrzebiu typowała problemy

A dejected Wesley Fofana leaves the pitch after Chelsea lose Champions League opener to Dinamo Zagreb

Image: Zdezorientowany Wesley Fofana opuszcza boisko po tym, jak Chelsea przegrała w meczu otwierającym Ligę Mistrzów z Dinamo Zagrzeb

Nick Wright ze Sky Sports:

„To ta sama historia, jak zawsze” – wzruszył ramionami Thomas Tuchel. Miał spojrzenie człowieka, któremu zabrakło pomysłów. Tuchel wypowiadał się w bezpośrednim następstwie wtorkowej, żenującej porażki z Dinamo Zagrzeb, które w poprzednich 33 meczach Ligi Mistrzów odniosło tylko dwa zwycięstwa. Bardziej szkodliwy od samego wyniku był jednak sposób, w jaki go rozegrano.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej przystępny odtwarzacz wideo

Pomocnik Brighton Alexis Mac Allister wyraził swoją wdzięczność dla menedżera Brighton Grahama Pottera i ma nadzieję, że nie opuści on klubu

Tuchel bałamucił „miękką” obronę Chelsea po przegranym 2-1 meczu z Southampton, ale w Chorwacji znów to było. „Powiedzieliśmy im, żeby grali mocniej” – powiedział o swojej rozmowie z drużyną w połowie meczu. Wiadomość nie wylądowała.

Taka defensywna słabość nie mogła być długo tolerowana. W końcu klub zainwestował w Wesleya Fofanę, Kalidou Koulibaly’ego i Marca Cucarellę łącznie 172 mln funtów.

Jednak niedociągnięcia Chelsea na drugim końcu boiska były być może jeszcze bardziej kosztowne dla Tuchela. Podobnie jak obrona, jego atak został latem wzmocniony sporym kosztem. A jednak wtorkowy mecz pokazał, że problemy, które doskwierały im przez tak długi czas, brak zrozumienia i bezwzględności, stały się jeszcze bardziej wyraźne.

W pewnym momencie musi to wrócić do menedżera, jak i zawodników. Tuchel zrobił wiele dobrego w Chelsea. Chluba Ligi Mistrzów w Porto gwarantuje, że jego spuścizna będzie pozytywna. Ale były problemy, których wydawał się nie umieć rozwiązać. Nowy właściciel, ale ta sama bezwzględna Chelsea.

Analiza: Tuchel płaci cenę

Sky Sports Adam Smith:

The Blues w letnim okienku transferowym wydali rekordową sumę 278,4 mln funtów na wielu nowych zawodników – co od samego początku wywierało presję na Tuchela.

Dodatkowo pojawiły się znaki zapytania dotyczące niektórych opłat za przychodzących zawodników, z Raheemem Sterlingiem prawdopodobnie jedynym dodatkiem, który miał udowodniony, trwały rodowód w Premier League. Sterling kosztował mniej niż perspektywiczni Wesley Fofana i Marc Cucurella.

Przekonujący występ przeciwko Tottenhamowi w zeszłym miesiącu zagwarantował trzy punkty, ale wywołał punkt zapalny między Tuchelem i Antonio Conte, gdy strony rozegrały gorący remis 2-2 na Stamford Bridge, a Niemiec później otrzymał zakaz wstępu na linię boczną za swoje wybryki.

Thomas Tuchel and Antonio Conte clash at the final whistle at Stamford Bridge

Image: Thomas Tuchel i Antonio Conte starli się po końcowym gwizdku na Stamford Bridge

Po porażce 3-0 z Leeds, kiedy to podopieczni Jesse Marscha zdominowali swoich przeciwników, tydzień później nastąpiła kolejna szokująca porażka z Southampton.

GRAPHIC

W poprzednim sezonie The Blues zajęli trzecie miejsce we wszystkich kluczowych statystykach w Premier League, ale w tym sezonie plasują się średnio w połowie tabeli pod względem tych samych parametrów – to mało jak na transferowe pieniądze.

GRAPHIC

Wynik w Zagrzebiu okazał się ostatecznym ciosem dla Tuchela – drużyna – a zwłaszcza nowi zawodnicy i zmiennicy – zaprezentowała się słabo w fatalnym starcie na wielkiej europejskiej scenie.

Kto następny dla Chelsea?

Oto najnowsze kursy Sky Bet…

  • Graham Potter (8/13)
  • Mauricio Pochettino (9/4)
  • Zinedine Zidane (9/2)
  • Brendan Rodgers (18/1)
  • Zinedine Zidane (8/1)
  • Diego Simeone (25/1)

„A day Brighton will have dreaded”

Brighton's head coach Graham Potter during the English FA Cup third round soccer match between West Bromwich Albion and Brighton & Hove Albion at the Hawthorns, West Bromwich, England, Saturday, Jan. 8, 2022. (AP Photo/Rui Vieira)

Image: Główny trener Brighton, Graham Potter

Reporter Sky Sports News Paul Gilmour:

„Jest to dzień, którego wszyscy w Brighton będą się oczywiście bać, ale nie jest to dla nich niespodzianką, biorąc pod uwagę, jak wzrosły notowania Grahama Pottera i jak zaimponował drużynie Brighton, nie tylko stale będąc konsekwentnym z boku i produkując te wyniki, ale także styl gry, za który Brighton zdobyło tak wiele pochwał.

„Paul Barber, dyrektor naczelny Brighton, mówił ostatnio o kontrakcie Pottera. Mówił na TalkSPORT, kiedy powiedział, że klub zabezpieczył się najlepiej jak mógł, kiedy Potter podpisał nowy długoterminowy kontrakt jeszcze w 2019 roku.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z wygranej Brighton z Leicester w Premier League.

„Oczywiście, że trwa to do 2025 roku, ale co istotne, przyznał również zaledwie kilka tygodni temu, że nie jest niemożliwe, aby Brighton straciło Pottera w kontekście tego kontraktu, nie wchodząc w indywidualne szczegóły umowy. Być może był to ukłon w stronę klauzuli zwalniającej, którą taki klub jak Chelsea mógłby z łatwością spełnić.

„Tak więc, jest to interesujący rozwój sytuacji, jeśli chodzi o to, że Chelsea wykazuje takie zainteresowanie. Oczywiście, jest to dzień, w którym Brighton będzie się bać, ale byliśmy tu już wcześniej z zainteresowaniem Tottenhamu Potterem.

„Jednakże, jeśli istnieje jakakolwiek klauzula zwolnienia, która pozostawiłaby decyzję lub jakikolwiek rodzaj decyzji, która musi być podjęta z samym Potterem.”

Jak Chelsea radziła sobie w Premier League w tym sezonie?

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z wygranej Chelsea z Evertonem w Premier League

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z remisu 2-2 pomiędzy Chelsea a Tottenhamem w Premier League

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze wydarzenia z meczu Leeds United – Chelsea w Premier League

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z meczu Chelsea – Leicester City w Premier League

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z wygranej Southampton z Chelsea w Premier League

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Obejrzyj ostatni mecz Tuchela w Premier League pod wodzą Chelsea, dramatyczne zwycięstwo 2-1 nad West Hamem w sobotę…

Najbliższe mecze Chelsea

10 września: Fulham (A) – początek o 12.30

14 września: Red Bull Salzburg(H) – początek o 20.00

18 września: Liverpool(H) – początek o 16.30

Niedziela 18 września godz. 16:00 Mecz o 16:30

Sky Sports Premier League HD Sky Sports Premier League HD

1 października: Crystal Palace (A) – początek o 15:00

5 października: AC Milan (H) – początek o 20:00