Cev Cup: Scandicci dobrze wypada w Poczdamie

POTSDAM (NIEMCY)- Przejście do półfinałów prawie w worku dla Savino Del Bene Scandicci, którzy wyszli z trudnego boiska w Poczdamie z wyraźnym zwycięstwem 0-3 (27-29, 24-26,19-25), które daje składowi Barboliniego ładny kawałek kwalifikacji. To nie był spacerek po parku dla Toskańczyków, którzy musieli walczyć w pierwszych dwóch setach, by wygrać oba po znaczących comebackach. Decydujące znaczenie miały Zhu (20 punktów na tablicy wyników) i Antropova (14), które genialnie rozwiązywały sytuacje pod siatką, ale cały zespół dał z siebie wszystko, pokazując cały swój wielki potencjał.

Z sercem, charakterem i wkładem całego zespołu, Savino Del Bene Scandicci wygrało 3-0 u siebie z SC Potsdam i wygrało pierwszy etap ćwierćfinału Pucharu CEV.

Teraz Savino Del Bene Volley powróci do skupienia się na mistrzostwach i wyzwaniu, jakim będzie weekendowy mecz z Milanem, następnie 1 marca przyjdzie czas na mecz rewanżowy z Poczdamem, by dokończyć dzieło rozpoczęte w Niemczech.

SC Poczdam trenera Guillermo Naranjo Hernándeza wychodzi na boisko z van Aalenem jako seterem, Némethem jako przeciwnikiem, z Savi? i Cekulaevem komponującymi środkowy tandem, Jasperem i Emontsem w zespole oraz Jegdi? jako libero.

Trener Massimo Barbolini natomiast zmienia swoje wyjściowe 6+1 w porównaniu z ostatnim meczem mistrzostw i stawia na Yao Di na czele, Antropova jako przeciwnika, Beliena i Washingtona jako środkowych, Zhu Tinga i Pietriniego w zespole, z Castillo jako startującym libero.

Rakietowy początek dla Poczdamu, który od razu objął prowadzenie 3-0. Barbolini natychmiast wywołuje time out, aby zatrzymać niemiecki zryw, ale Poczdam nadal prowadzi +4 (5-1). Washington na fast breaku i Zhu Ting z asem pozwolili Savino Del Bene Volley skrócić prowadzenie do 5-3. Błąd serwisowy Belien daje Poczdamowi +4 (12-8), a niedługo potem atak Jaspera wysyła Savino Del Bene Volley na -5 (15-10). Barbolini wydaje kolejne „tempo” i dokonuje zmiany po przekątnej, wstawiając Di Iulio i Mingardiego za Antropova i Yao Di. Powoli Savino Del Bene Volley rozpoczęło swój comeback: Pietrini zaliczył 16-12, Belien szybko doprowadził do rozdania 17-14, a Zhu trafił -2, zmuszając Poczdam do wzięcia pierwszego time-outu (17-15). Poczdam miał siłę, by ponownie się rozwinąć i z Nemeth podpisał +4 (20-16), Zhu Ting miał jednak inne pomysły: chiński zawodnik podpisał trzy kolejne punkty i sprowadził Savino Del Bene Volley na -1. Pierwszy remis w secie nastąpił przy stanie 20-20, natomiast pierwsze prowadzenie dla drużyny Barboliniego nastąpiło przy stanie 21-22. Końcówka seta toczyła się punkt za punkt, Savino Del Bene nie zdołało wykorzystać trzech punktów setowych, ale mimo to sprawiło, że pierwszy set należał do nich: Washington postawił mur 27-28, a następnie Poczdam popełnił decydujący błąd ataku (27-29).

Również w drugim secie Poczdam zaczął lepiej i objął prowadzenie 4-0. Tym razem jednak Savino Del Bene Volley zdołało wyrównać: Antropova doprowadziła do stanu 4-2, Pietrini doprowadził do remisu dwoma kolejnymi asami (4-4). Poczdam ogłasza timeout, ale Savino Del Bene Volley znajduje +2 dzięki asowi Antropovej (6-8), a następnie zdobywa trzy kolejne punkty dzięki Antropovej, Pietriniemu i Zhu (10-15). Poczdam nie ma wyboru i musi spędzić kolejny time-out, ale postęp Savino Del Bene Volley jest nie do zatrzymania i Zhu zdobywa 11-17. Poczdam nie poddaje się i wraca na -3 (14-17), więc kolej na Barboliniego, który przerywa grę time outem. Wychodząc z przerwy Poczdam ponownie doprowadził do wyrównania, zahaczając o siatkę Savino Del Bene, przy czym 18-18 zdobywa Savic. Niemiecki zespół wyszedł na prowadzenie również dzięki punktowi 20-19 zdobytemu przez Emontsa i trener Barbolini musiał zagrać drugi time out. Pietrini wyrównał wynik na 20-20, ale dwa punkty w szybkim tempie dały Poczdamowi ponowną przewagę (22-20). Błędy w ataku Beliena i Poczdamu przywróciły wynik do wyrównania (23-23), a kontratak przyszedł pod ścianą (23-24). Po wyrównaniu Poczdamu na 24-24, to Belien ponownie dał Savino Del Bene Volley przewagę (24-25). Set zakończył się w kolejnej wymianie, a błąd ataku dał drużynie Barboliniego wygraną 24-26.

Po raz kolejny to Savino Del Bene Volley dobrze rozpoczyna i od razu obejmuje prowadzenie w trzecim secie (1-5). Trener Naranjo Hernández przerywa seta, a jego zespół rozpoczyna comeback, który osiąga 5-6. Savino Del Bene Volley reaguje na 5-7 zdobyte przez Zhu, a Washington po szybkim podaniu ustala wynik na 6-9. Poczdam daje z siebie wszystko i wraca na -1, a as van Aalena sprawia, że jest 10-11. Barbolini ogłosił „czas”, ale Poczdam wrócił na boisko, by doprowadzić do remisu (11-11). W chwili potrzeby Yvon Belien odpowiedział ponownie, zdobywając 11-12 i 11-13. Po raz kolejny przegrywając czterema punktami (11-15) Poczdam ucieka się do time outu, a niemiecka drużyna po przerwie wraca na -1 (15-16). Savino Del Bene Volley oparł się comebackowi przeciwników i dzięki wygranej ścianie Mingardiego wyszedł na 17-20. Antropova ponownie wypracowała punkt 19-23, po czym Savino Del Bene Volley nie oglądał się za siebie i wygrał 19-25 podbijając mecz.

I PROTAGONISTI-

Massimo Barbolini (Trener Savino Del Bene Scandicci)- ” Komentarz może być tylko pozytywny i wynika z wyniku jaki uzyskaliśmy. Wyjeżdżamy z trzema punktami z trudnego boiska, trzema punktami uzyskanymi przeciwko wartościowej drużynie, która dobrze zagrała cały mecz. Na szczęście w decydujących momentach byli trochę słabsi od nas, opadli i popełnili kilka błędów przy ważnych piłkach. My wcześniej popełnialiśmy błędy, szczególnie na początku. To musi nam posłużyć jako lekcja na mecz rewanżowy, gdzie zaczniemy od dobrego prowadzenia, ale zawsze jest wyzwanie do wygrania. Wyciągnijmy wnioski z tego meczu i przygotujmy się na rewanż i kolejne trudne wyzwanie.”

IL TABELLINO-

SC POTSDAM – SAVINO DEL BENE SCANDICCI 0-3 (27-29, 24-26, 19-25)

SC POTSDAM: Savic 9, Jasper 8, Van Aalen 4, Nemeth 17, Cekulaev 4, Emonts Weihenmaier 4, Jegdic (L), Leweling, Savelkoel 4. Nieobecni: Hetmann, Reesink (L), Maase, Dokic. Wszyscy: Naranjo Hernandez.

SAVINO DEL BENE SCANDICCI: Belien 10, Zhu 20, Pietrini 8, Yao, Washington 7, Antropova 14, Castillo (L), Merlo, Mingardi 3, Di Iulio. Nie uwzględniono: Sorokaite, Alberti, Shcherban, Angeloni (L). All. Barbolini.

SĘDZIOWIE: Willems, Balandzic.

UWAGI – Czas trwania seta: 32′, 27′, 23′; Tot: 82′.