Były właściciel Suns Robert Sarver podobno przekazuje $5M na cele charytatywne drużyny, $20K dla pracowników

Callie Lawson-Freeman

Oct 23, 2019; Phoenix, AZ, USA; Phoenix Suns owner Robert Sarver against the Sacramento Kings at Talking Stick Resort Arena. Mandatory Credit: Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports

Były właściciel Phoenix Suns Robert Sarver podobno dał kilka sowitych bonusów przy swoim odejściu z franczyzy. (Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports)

Były właściciel Phoenix Suns Robert Sarver podobno przekazał 5 milionów dolarów na cele charytatywne drużyny wraz z indywidualnymi bonusami w wysokości 20 tysięcy dolarów dla wielu pracowników zespołu, jak podaje Baxter Holmes z ESPN.

Osoby, które zakwalifikowały się do otrzymania premii w wysokości $20,000, którą otrzymają w następnej wypłacie, to pełnoetatowi pracownicy, którzy rozpoczęli pracę 15 lutego 2022 roku lub wcześniej. Od 250 do 300 pracowników będzie miało wpływ na premię, powiedział raport.

NBA wydała Sarverowi 10 milionów dolarów kary i roczne zawieszenie po tym, jak ponad 70 jego obecnych i byłych pracowników ujawniło Holmesowi zarzuty rasizmu, mizoginii i innych uchybień w miejscu pracy w raporcie, który został opublikowany w listopadzie 2021 roku.

Działania dyscyplinarne przyszły po tym, jak exposé ESPN wywołało niezależne dochodzenie w sprawie uchybień Sarvera, które wyszczególniło liczne przypadki molestowania podczas jego kadencji. Potwierdzono, że Sarver użył słowa „N” w rozmowie z wolnymi agentami podczas swojego pierwszego sezonu jako właściciel drużyny w 2004 roku oraz potwierdzono, że użył języka o zabarwieniu seksualnym podczas spotkania w 2021 roku.

Przed rozpoczęciem sezonu w październiku, komisarz NBA Adam Silver wielokrotnie przepraszał pracowników Suns w prawie godzinnym przemówieniu po zakończeniu dochodzenia.

W zeszłym miesiącu pojawiła się informacja, że Sarver finalizuje transakcję sprzedaży Suns i WNBA’s Phoenix Mercury miliarderowi, prezesowi firmy pożyczkowej Mat Ishbia po prawie 20 latach bycia większościowym właścicielem Suns.

Tydzień po tym jak sprzedaż franczyzy została zakończona, prezes Suns Jason Rowley podał się do dymisji. Według ESPN, Ishbia kupił 57% pakiet kontrolny Suns za 2,28 miliarda dolarów. Sarver podobno sprzedał swoje osobiste 37% udziałów Ishbii za 1,48 miliarda dolarów. Po opodatkowaniu, Sarver ma przekroczyć prawie dwukrotnie kwotę, którą on i grupa inwestycyjna zapłacili za zespół w 2004 roku.

Nowe początki w Phoenix

Ishbia został przedstawiony jako nowy właściciel zespołu 8 lutego i powiedział, że Sarver wybrał go podczas konferencji. Trener Suns Monty Williams powiedział reporterom, że rozmawiał z Ishbią podczas domowego meczu w styczniu. Williams nazwał to „wspaniałym dla drużyny, organizacji i społeczności, aby mieć kogoś takiego jak Mat na miejscu.” W wieku 43 lat Ishbia będzie najmłodszym właścicielem drużyny w NBA, wąsko pokonując 44-letniego właściciela Memphis Grizzlies Roberta Perę.

Suns zorganizowali w czwartek kolejną konferencję wprowadzającą. Tym razem dotyczyła ona Kevina Duranta – sprawa, która sprawiła, że fani ustawili się w kolejce do godzin wcześniej w nadziei na zobaczenie pierwszego występu gwiazdy jako Słońc. Przehandlowany po czterech latach z Brooklyn Nets, Durant powiedział, że Suns mają „wszystkie elementy, aby odnieść sukces” Jego przybycie jest ekscytujące dla Phoenix, którzy mają nadzieję, że z jego pomocą uda im się zrobić run na wszystko.

Jego przybycie odbyło się kosztem Mikala Bridgesa, Cama Johnsona, Jae Crowdera, czterech niezabezpieczonych pierwszorundowych picków draftu i wymiany picków. Od razu też przesunęło zespół z +1800 na zdobycie tytułu w tym roku na +450.