Były szef F1 Ecclestone ma zostać oskarżony o oszustwo

Bernie Ecclestone oskarżony o niezgłoszenie zagranicznych aktywów, których wartość może przekraczać 400 mln GBP; HMRC twierdzi, że dochodzenie było „złożone i obejmowało cały świat”; 91-letni Ecclestone był kiedyś dyrektorem generalnym F1

Ostatnia aktualizacja: 11/07/22 10:35pm

Były szef Formuły 1, Bernie Ecclestone, zostanie oskarżony o oszustwo poprzez fałszywą reprezentację w związku z rzekomym niezadeklarowaniem rządowi zagranicznych aktywów o wartości 400 milionów funtów.

Oskarżenie przeciwko 91-latkowi zostało zatwierdzone przez Crown Prosecution Service (CPS) w poniedziałek po dochodzeniu przeprowadzonym przez Revenue and Customs (HMRC).

Andrew Penhale, Chief Crown Prosecutor, powiedział: „CPS przejrzał plik dowodów z HMRC i zatwierdził zarzut przeciwko Bernardowi Ecclestone’owi o oszustwo przez fałszywe oświadczenie w odniesieniu do jego braku zgłoszenia do HMRC istnienia aktywów przechowywanych za granicą uważanych za warte ponad 400 milionów funtów.

„The Crown Prosecution Service przypomina wszystkim zainteresowanym, że postępowanie karne przeciwko temu oskarżonemu jest obecnie aktywne i że ma on prawo do uczciwego procesu.

„Niezwykle ważne jest, aby nie zgłaszać, nie komentować ani nie udostępniać w sieci informacji, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić temu postępowaniu.”

Simon York z HMRC powiedział, że dochodzenie było „złożone i na całym świecie”.

„Możemy potwierdzić, że zarzut oszustwa przez fałszywe przedstawienie został zatwierdzony przeciwko Bernardowi Ecclestone’owi,” powiedział.

„To następuje po złożonym i ogólnoświatowym dochodzeniu karnym prowadzonym przez HMRC’s Fraud Investigation Service.

„Oskarżenie karne odnosi się do przewidywanych zobowiązań podatkowych wynikających z ponad 400 milionów funtów aktywów zagranicznych, które zostały ukryte przed HMRC.

„HMRC stoi po stronie uczciwych podatników i podejmiemy zdecydowane działania wszędzie tam, gdzie podejrzewamy oszustwo podatkowe. Nasze przesłanie jest jasne – nikt nie jest poza naszym zasięgiem.

„Przypominamy ludziom, aby powstrzymali się od komentarzy lub dzielenia się informacjami, które mogłyby w jakikolwiek sposób zaszkodzić postępowaniu. Jest to teraz sprawa dla sądów i nie będziemy komentować dalej.”

Sprawa zostanie najpierw przesłuchana w Westminster Magistrates’ Court 22 sierpnia.

Ecclestone był kiedyś dyrektorem generalnym F1 przed przejęciem przez Liberty Media w 2017 roku, a w 2020 roku opuścił swoje emerytowane stanowisko w ramach sportu.