Były skrzydłowy Newcastle Atsu wciąż zaginiony dziewięć dni po trzęsieniu ziemi w Turcji

Były skrzydłowy Newcastle Christian Atsu jest nadal zaginiony dziewięć dni po trzęsieniu ziemi w Turcji, z jego agentem Nana Sechere apelującym o więcej środków na pomoc w działaniach ratunkowych.

Ponad 37 000 osób zginęło po 7.8 magnitudo trzęsienie ziemi uderzyło w południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii we wczesnych godzinach 6 lutego, a następnie drugi 7,5.

Atsu, który gra dla tureckiej strony Hatayspor, został zgłoszony jako zaginiony po kolegów z drużyny i członków personelu technicznego klubu zostały wyciągnięte z gruzów. W zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że Ghańczyk również został uwolniony, ale okazały się one nieprawdziwe i nadal pozostaje on zaginiony.

„Minęło dziewięć dni od trzęsienia ziemi, a my nadal nie zlokalizowaliśmy Christiana” – czytamy w oświadczeniu przekazanym Sky Sports News przez agenta Atsu, Sechere’a.

„Jestem na miejscu trzęsienia ziemi w Hatay wraz z rodziną Christiana. Sceny są niewyobrażalne i nasze serca są złamane dla wszystkich dotkniętych ludzi.

„Podczas mojego czasu tutaj byliśmy w stanie zlokalizować dokładną lokalizację pokoju Christiana Atsu i znaleźliśmy dwie pary jego butów.

„Wczoraj otrzymaliśmy potwierdzenie, że termowizja pokazywała oznaki do pięciu żyć, jednak powiedziano mi, że jedynym prawdziwym potwierdzeniem życia jest wzrok, zapach i dźwięk, i niestety nie byliśmy w stanie zlokalizować Christiana.”Sechere wezwał Hatayspor i Lutfu Savas, burmistrza Hatay, do zapewnienia większej ilości środków na pomoc w akcji ratunkowej.

Dodał: „To trudna sytuacja i jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim tureckim i zagranicznym zespołom ratowniczym, lokalnym cywilom i wolontariuszom za ich wysiłki i reakcję w ratowaniu ocalałych.

„Jednak pilnie potrzebujemy więcej środków, w tym tłumacza, na miejscu. Sprawy toczą się niewiarygodnie wolno, w wyniku czego wiele akcji ratunkowych jest opóźnionych, a życie traci się z powodu braku środków dostępnych dla pracowników.

„Niefortunnie się składa, że klub nie jest z nami na miejscu, ramię w ramię, w poszukiwaniu Christiana. Ich pozycja i wpływy, w towarzystwie ich lokalnej wiedzy, byłyby niezwykle pomocne.

„Błagamy prezesa klubu i burmistrza Hatay, Lutfu Savas, aby zapewnić dodatkowe zasoby, aby przyspieszyć działania ratunkowe jako priorytet.”

Atsu był częścią zespołu Newcastle, który zdobył awans z powrotem do Premier League w 2017 roku po dołączeniu na wypożyczeniu na sezon z Chelsea, a później ukończył stały ruch. Miał również krótkie okresy w Evertonie i Bournemouth na zasadzie tymczasowej.

Atsu, który strzelił głęboko w czasie przerwy w Hatayspor w ostatnim meczu, aby zapewnić zwycięstwo 1-0 nad Kasimpasą, opuścił St James’ Park latem 2021 roku po wykonaniu 121 występów dla klubu.

Turecki bramkarz Ahmet Eyup Turkaslan zmarł w następstwie poniedziałkowego trzęsienia ziemi w kraju.

Klub 28-latka, drugoligowy Yeni Malatyaspor, potwierdził tę wiadomość na Twitterze.

„Nasz bramkarz, Ahmet Eyup Turkaslan, stracił życie po tym, jak znalazł się pod upadkiem trzęsienia ziemi. Spoczywaj w pokoju” – napisali. „Nie zapomnimy cię, piękny człowieku”