Były dyrektor wyścigowy F1 Masi odchodzi z FIA

Michael Masi został zastąpiony na stanowisku dyrektora wyścigowego F1 po przeprowadzeniu przez FIA przeglądu finału GP Abu Zabi w 2021 r.; w sezonie 2022 Niels Wittich i Eduardo Freitas będą na zmianę pełnić funkcję dyrektora wyścigowego F1; Masi otrzymał propozycję objęcia nowej funkcji w FIA

Ostatnia aktualizacja: 12/07/22 5:46pm

Michael Masi has left the FIA

Michael Masi odszedł z FIA

FIA potwierdziła, że były dyrektor wyścigowy F1 Michael Masi postanowił opuścić organizację.

Masi został usunięty z funkcji dyrektora wyścigowego F1 przed sezonem 2022 po ogromnie kontrowersyjnym zakończeniu zeszłorocznego rozstrzygnięcia o tytule w Abu Zabi.

FIA, organ zarządzający F1, ostatecznie uznał, że „błąd ludzki” był winny nieprawidłowego zastosowania okresu Safety Car, który doprowadził do tego, że Max Verstappen pokonał Lewisa Hamiltona.

Został zastąpiony przez rotacyjnych dyrektorów wyścigowych Eduardo Freitas i Niells Wittich na 2022 rok, a FIA powiedziała, że zostanie mu zaproponowana nowa reguła w FIA.

Ale, pięć miesięcy później, teraz potwierdzili, że Masi „zdecydował się opuścić FIA i przenieść do Australii, aby być bliżej swojej rodziny i podjąć nowe wyzwania.”

Experience the incredible conclusion of the 2021 Abu Dhabi GP from on-board Max Verstappen and Lewis Hamilton's cars and listen to the team radios, including Hamilton saying the race had been 'manipulated'

Proszę użyć przeglądarki Chrome dla bardziej dostępnego odtwarzacza wideo

Przeżyj niesamowite zakończenie GP Abu Dhabi 2021 z on-..na pokład samochodów Maxa Verstappena i Lewisa Hamiltona i słuchać radia zespołu, w tym Hamilton mówiący, że wyścig został „zmanipulowany”

Przeżyj niesamowite zakończenie GP Abu Zabi 2021 z pokładu samochodów Maxa Verstappena i Lewisa Hamiltona i posłuchaj radia zespołu, w tym Hamilton mówiący, że wyścig został „zmanipulowany”

„Nadzorował trzyletni okres jako dyrektor wyścigu FIA Formuły 1 i delegat ds. bezpieczeństwa po nagłym odejściu Charliego Whitinga w 2019 roku” – dodano we wtorek w oświadczeniu.

„Wykonując liczne funkcje, które zostały mu powierzone w profesjonalny i zaangażowany sposób.

„FIA dziękuje mu za jego zaangażowanie i życzy mu wszystkiego najlepszego w przyszłości.”

Decyzje Masiego były kwestionowane jeszcze przed ostatnim grudniowym finałem GP Abu Dhabi 2021, kiedy to jego decyzje otworzyły Verstappenowi drogę do wyprzedzenia Hamiltona na ostatnim okrążeniu.

W lutym tego roku prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem ogłosił szereg zmian strukturalnych w ramach „kroku naprzód dla sędziowania w Formule 1”.

Co się stało w Abu Zabi i dlaczego Masi został zastąpiony na stanowisku dyrektora wyścigowego F1?

W końcowych fazach GP Abu Zabi 12 grudnia, Masi poradził sobie z późnym okresem Safety Car w sposób nie przewidziany przez zasady F1 – a decyzja miała ogromny wpływ na mistrzostwa.

Australijczyk kazał przejechać pod Safety Car tylko okrążonym samochodom między Hamiltonem a zajmującym drugie miejsce Verstappenem, dając Holendrowi na świeżych oponach szansę na wyprzedzenie Hamiltona – który był na starych gumach – na ostatnim okrążeniu.

Verstappen należycie wyprzedził Hamiltona, aby wygrać wyścig i mistrzostwa.

„To się nazywa wyścig samochodowy, Toto”, powiedział Masi wściekłemu szefowi zespołu Mercedesa Toto Wolffowi po wyścigu.

Podczas gdy działania Masiego zostały usprawiedliwione przez stewardów FIA po odwołaniu zespołu Mercedesa, organ zarządzający F1 złożył pełną rewizję procesu i przyznał, że wizerunek F1 został nadszarpnięty.

Podczas etapu dochodzenia FIA rozmawiała z kluczowymi przedstawicielami, w tym ze wszystkimi kierowcami, przed spotkaniem Komisji F1, na którym los Masiego został przypieczętowany restrukturyzacją sędziowania.

Miesiąc później przed GP Bahrajnu ukazał się raport dotyczący Abu Dhabi, potwierdzający, że „błąd ludzki” był czynnikiem kontrowersji. Stwierdzono również, że Masi działał w „dobrej wierze”, a wyniki wyścigu i mistrzostw są „ważne”.