Były bramkarz Rangersów Goram umiera w wieku 58 lat

Legendarny bramkarz Rangersów Andy Goram zmarł w wieku 58 lat po krótkiej walce z rakiem.

Goram wystąpił w 260 meczach dla Gers w latach 1991-1998 i zdobył pięć tytułów ligowych, trzy Puchary Szkocji i dwa Puchary Ligi.

Były bramkarz Oldham Athletic i Hibernian zdobył 43 czapki dla Szkocji i był bramkarzem pierwszego wyboru zarówno na Euro 92 i Euro 96 w Szwecji i Anglii.

W oświadczeniu Rangersów czytamy: „Rangers Football Club są dziś głęboko zasmuceni, aby ogłosić śmierć naszego legendarnego bramkarza, Andy Goram, po krótkiej walce z rakiem.

„Myśli dyrektorów, zarządzania, graczy i pracowników są dziś z rodziną Andy’ego, i chciałbym poprosić, że ich prywatność jest szanowana w tym smutnym czasie. Szczegóły dotyczące pogrzebu zostaną podane w odpowiednim czasie.”

Były szkocki menedżer Craig Brown złożył hołd Goramowi, którym zarządzał na poziomie międzynarodowym.

Powiedział Sky Sports News: „Był bardzo popularnym facetem, nie tylko z własnymi graczami, ale i opozycją. Był wspaniałym bramkarzem i bardzo miłym człowiekiem.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Były menedżer Szkocji Craig Brown przywołuje swoje wspomnienia o zmarłym Andy Goramie

„Jest kultowym bohaterem na Ibrox i jest legendą Rangersów, nie ma wątpliwości. Przydomek 'The Goalie’ mówi wszystko, bo czuli, że jest jedynym i najlepszym bramkarzem.”

Wspominając jednego z największych piłkarzy w historii szkockiego futbolu

Tutaj Sky Sports spogląda wstecz na karierę, która, choć czasami burzliwa, sprawi, że zostanie zapamiętany jako jeden z największych piłkarzy w historii szkockiego futbolu.

Sportowa podróż Andy’ego Gorama rozpoczęła się w Anglii i mogła sprawić, że skupi się raczej na krykiecie niż na piłce nożnej.

Urodzony w Bury w 1964 roku, jako nastolatek doskonale radził sobie w obu sportach i w rzeczywistości wolał karierę między furtkami niż na bramkach.

Był kapitanem Lancashire Schoolboys – jego bohaterem był wielki zachodnioindyjski batsman Clive Lloyd, który grał wtedy dla hrabstwa.

Ale po podpisaniu kontraktu z West Bromwich Albion Rona Atkinsona jako 15-latek, jego rozwój piłkarski stał się głównym celem.

Jego czas na The Hawthorns nie poszedł jednak zgodnie z planem.

Andy Goram's Scottish football career started at Hibs

Image: Szkocka kariera piłkarska Gorama rozpoczęła się w Hibs

Kiedy Atkinson odszedł do Manchesteru United rok po jego przybyciu, nowy szef Ronnie Allen czuł, że mierzący 5 stóp 11 Goram jest zbyt mały, by osiągnąć sukces jako 'keeper i został zwolniony.

Jego piłkarska podróż naprawdę rozpoczęła się w Oldham Athletic.

16-letni Goram zadebiutował w maju 1981 roku i wystąpił 219 razy dla klubu w ciągu sześciu lat.

Do tego czasu zdobył cztery szkockie czapki i zdecydował się przenieść na północ, podpisując umowę z Hibernianem za 325,000 funtów.

Spędził cztery lata na Easter Road, został kapitanem Hibs, zagrał 163 razy i nawet strzelił bramkę.

Walter Smith signed Andy Goram for Rangers for £1m

Image: Walter Smith podpisał kontrakt z Goramem dla Rangersów za 1 mln funtów

Jego występy w stolicy nie pozostały niezauważone i Rangersi wykonali swój ruch w 1991 roku, kiedy to Walter Smith kupił go za 1 mln funtów.

Tym razem podążał śladami bramkarza Anglii Chrisa Woodsa i zamiast załamać się pod presją gry w Glasgow, rozkwitł na niej.

To właśnie w gorącym okresie starć Old Firm często pokazywał swoje najlepsze występy.

Podczas siedmiu lat spędzonych na Ibrox, 26 razy zmierzył się z Celtikiem.

Zachował 11 czystych kartek i tylko pięć razy był po stronie przegranej.

Andy Goram faced Celtic 26 times as Rangers goalkeeper

Image: Jako bramkarz Rangersów 26 razy zmierzył się z Celtikiem

Jego wkład był taki, że Tommy Burns – menadżer Celticu przez trzy z tych lat był znany z powiedzenia „Kiedy odejdę, możesz umieścić to na moim nagrobku `Goram złamał mi serce’.

Sprawy nie zawsze toczyły się gładko przez czas Andy’ego w Rangersach.

Został przeniesiony na listę transferową przez Waltera Smitha w 1994 roku po tym, jak przez sześć dni był nieobecny, pijąc i imprezując na Teneryfie, kiedy powinien był odpoczywać.

Ale tego lata pracował nad swoją kondycją, wracając sprawniejszy i silniejszy. To przekonało menedżera do dania mu drugiej szansy.

W czasie swojej pracy na Ibroxie został uznany zawodnikiem roku przez szkockich pisarzy piłkarskich i PFA Scotland w 1993 r.

W sumie wygrał trzy Puchary Szkocji, dwa Puchary Ligi i był częścią sześciu zwycięskich składów, ponieważ pomógł klubowi zdobyć dziewięć tytułów, zanim odszedł w 1998 r., kiedy Dick Advocaat przejął stanowisko menedżera.

Po tym jak w tamtym roku stracił formę i wystąpił tylko raz dla Notts County, a dziewięć razy dla Sheffield United, ostatecznie powrócił do Szkocji z Motherwell i ponownie pokazał ludziom, jak wyjątkowym jest talentem.

Dał przykład i pomógł drużynie z Lanarkshire w zajęciu czwartego miejsca w swoim drugim sezonie na Fir Park, ostatecznie rozgrywając 69 meczów dla Stalowników.

Goram also made 49 appearances for Motherwell

Image: Goram wystąpił również w 69 meczach dla Motherwell

W ostatnich miesiącach swojej pracy w Motherwell, Goram otrzymał szansę na spełnienie kolejnego ze swoich dziecięcych marzeń.

Sir Alex Ferguson zadzwonił z prośbą o sprowadzenie go do drużyny, której kibicował jako chłopiec, Manchesteru United.

36-latek został sprowadzony na zasadzie wypożyczenia jako ochrona pod koniec sezonu 2000-2001.

Zagrał dla nich tylko dwa razy, ale mimo to była to kolejna ambicja chłopaka z Bury.

Później były kontrakty w Hamilton, Coventry, Oldham i Queen of the South, gdzie zanotował swój 750. występ w seniorskiej piłce i pomógł swojej stronie wygrać Challenge Cup.

Skończył w 2003 roku w Elgin City, rozgrywając 762 mecze w swojej karierze klubowej.

Andy Goram was capped 43 times for Scotland

Image: Andy Goram został 43 razy wybrany do reprezentacji Szkocji

Goram wyróżniał się nie tylko na arenie krajowej – zdobył 43 czapki dla Szkocji w ciągu 13 lat.

Był numerem jeden na Euro 92 w Szwecji i ponownie na Euro 96 w Anglii.

Podobnie jak w przypadku jego kariery klubowej, jego czas w koszulce narodowej również powodował dziwne momenty dyskusji lub kontrowersji – najbardziej widoczne w 1998 roku.

Zaledwie 15 dni przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata we Francji wyszedł ze składu.

Był wściekły, że menadżer Craig Brown zdecydował się wybrać 40-letniego Jima Leightona jako numer jeden na turniej, a nie jego.

Opuścił obóz treningowy w USA i wycofał się z międzynarodowej służby.

Andy Goram was inducted into Scottish football's Hall of Fame in 2010

Image: Goram został wprowadzony do Szkockiej Galerii Sław w 2010 roku

Pasja Gorama do reprezentowania kraju ojca nie zatrzymała się na boisku piłkarskim.

Wciągnął na siebie również krykietowe bielidła Szkocji, prowadząc dwa mecze pierwszej klasy – i pozostaje jedyną osobą, która rozegrała dla Szkocji zarówno międzynarodowy mecz pierwszej klasy w krykieta, jak i ważny międzynarodowy mecz piłkarski.

Zwolniony przez swój pierwszy klub, powiedziano mu, że jest zbyt niski, aby zrobić to jako 'keeper, musiał walczyć, aby osiągnąć to, co zrobił.

Nie zawsze pomagał sobie po drodze.

Podczas swojej kariery, można powiedzieć, że Goram spowodował dziwny ból głowy dla swoich menedżerów i starł się z dziwnym kolegą z drużyny, ale Smith podkreślił dokładnie, dlaczego on i inni zobaczyliby poza tym.

Powiedział: „Znacznie bardziej zależało mi na tej postawie zwycięzców, którą miał. Miał palące pragnienie, pragnienie zachowania czystej karty co tydzień.”

To podsumowuje człowieka całkiem dobrze;

Dla wielu ludzi nie był tylko bramkarzem, był, The Goalie.