Brady był wielkim domino. Tyle jeszcze spadnie.

W poniedziałek po południu, po tym jak stało się jasne, że rozgrywający San Francisco 49ers Brock Purdy opuści znaczną ilość czasu poza sezonem z powodu operacji łokcia, kolejna runda drewna została dodana do już szalejącego ogniska Toma Brady’ego what-ifs.

Co jeśli kontuzja Purdy’ego otworzyła drzwi do wymarzonego zespołu Brady’ego z dzieciństwa?

Co jeśli Miami Dolphins mieli drugie przemyślenia na temat zdrowia Tua Tagovailoa?

Co jeśli koniec Dereka Carra z Las Vegas Raiders był czystą przestrzenią dla GOAT?

Co jeśli Brady czekał na Seana Paytona, aby podjąć decyzję o swojej trenerskiej przyszłości?

Możliwości dla 45-letniego rozgrywającego wydawały się nadzwyczajnie nieskończone, jako że liga stoi przed kolejnym offseasonem znaczących migracji na tej pozycji.

Do czasu, gdy wszystko skończyło się w środę rano, przyszłość Brady’ego była spekulacyjnie związana z aż tuzinem drużyn. Ale pytanie, które ostatecznie zakończyło się z wydawało się najbardziej logiczne, jak czas przeniósł się do przodu przez hałas:

Co jeśli Tom Brady po prostu odszedł?

Mamy zamiar dowiedzieć się, po przyszłym Hall of Famer bezceremonialnie nazwał to wrap Środa rano, delegowanie krótki film mediów społecznościowych z plaży, gdzie oznaczył tę emeryturę z NFL „na dobre” O ile po tym nie nastąpią kwalifikacje typu „nigdy nie mów nigdy” z zeszłego sezonu, ta proklamacja wydaje się być definitywnym zakończeniem jego kariery – nie wspominając o ostatecznej odpowiedzi dla drużyn, które mogły ustawić się po niego w kolejce w 2023 roku.

Mając to na uwadze, oto spojrzenie na to, jak jego emerytura ukształtuje krajobraz NFL w przyszłym sezonie, od garstki drużyn po draft, a nawet telewizję sieciową. Zaczynając od …

Tampa Bay Buccaneers

Szum wokół Senior Bowl, gdy rozpoczął się tydzień, był taki, że Tampa Bay przeprowadzała rozmowy z koordynatorami ofensywy z naciskiem na to, jak schemat kandydata może pomóc Brady’emu wrócić do formy z 2021 roku. Najwyraźniej ofensywne przetasowania trenerskie we franczyzie traktowały powrót Brady’ego priorytetowo.

Teraz to się zmienia i wydaje się, że Buccaneers stoją przed dwiema drogami: poszukać weterana i wstrzymać się z całkowitą przebudową (a buzz na Senior Bowl wskazuje na Dereka Carra) lub zaabsorbować cały salary-cap związany z Brady’m w 2023 roku (a nie rozdzielać go po 1 czerwca) i wrzucić bieg w przebudowę.

A name to watch here if it’s the total rebuild could be Florida Gators quarterback Anthony Richardson, who is projecting all over the place in the first round of the NFL Draft. Buccaneers mają pick nr 19 overall, a Richardson ma niezwykle wysokie narzędzia. Trwa debata, czy będzie potrzebował czasu i rozwoju, aby stać się starterem w NFL. Choć nie jest to porównanie talentu jeden za jeden, pomyślcie o Jordanie Love w Green Bay. Ostatecznie zsunął się w drafcie 2020, ponieważ drużyny uważały, że będzie potrzebował cierpliwości i pracy, zanim będzie gotowy do wejścia na pozycję startera.

Niezależnie od tego, jaką drogą pójdą Buccaneers, na horyzoncie pojawi się przebudowa, która albo rozpocznie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, albo zostanie odsunięta o jeden sezon w zależności od wybranej drogi rozgrywającego.

Tom Brady's decision to retire clarifies things for the Las Vegas Raiders. (AP Photo/Jeff Bottari)

Decyzja Toma Brady’ego o przejściu na emeryturę wyjaśnia sprawy dla Las Vegas Raiders. (AP Photo/Jeff Bottari)

Las Vegas Raiders

Raiders chcieli mieć szansę na Brady’ego w przyszłym sezonie, ale źródło bliskie rozgrywającemu powiedziało Yahoo Sports w styczniu, że geografia będzie miała znaczenie w jego decyzji i odejście od swoich dzieci (które mieszkają w rejonie Miami) prawdopodobnie wyeliminuje przeprowadzkę do Las Vegas w dłuższej perspektywie.

Można było poczuć, jak ta rzeczywistość wkracza w ostatnim tygodniu, jak gadka stała się bardziej widoczna, że Brady skupia się bardziej na scenariuszu „albo-albo” pomiędzy emeryturą a odległą opcją powrotu do Tampa Bay na jeden ostatni sezon. Powinniśmy byli wziąć Raiders fizzle jako bardziej realistycznego dzwonka na emeryturę Brady’ego niż my, zwłaszcza gdy niektórzy z jego byłych kolegów z drużyny, jak Julian Edelman, nalegali, że nie zamierza wrócić do Tampa Bay.

Niezależnie od tego, decyzja Brady’ego wyjaśnia rzeczy dla Raiders, zwracając ich uwagę na potencjalny wybór quarterbacka z nr 7 ogólnego wyboru w drafcie. Jeśli Las Vegas spodoba się jedno z wysokich nazwisk w tym roku – w tym Bryce Young z Alabamy, Will Levis z Kentucky i C.J. Stroud z Ohio State – może być zmuszone do przesunięcia się w górę po swój cel, biorąc pod uwagę fakt, że tak wiele drużyn przed nim wydaje się być przygotowanych do handlu z powrotem w tym roku do drużyn szukających rozgrywających. Chicago Bears, Arizona Cardinals, Seattle Seahawks i Detroit Lions to kandydaci do trade-backów, którzy są przed Raiders w drafcie.

Miami Dolphins

Osoby bliskie Brady’emu, które były bardzo wyluzowane na temat tego, co działo się z nim i Dolphins w zeszłym sezonie utrzymują, że gdyby Brady miał wybór w tym offseason, właściciel drużyny z Miami Stephen Ross i Dolphins nadal byliby na szczycie listy.

To powiedziawszy, Miami robi tę listę tylko jako pobieżną notatkę do tego, co Brady miał interes w dążeniu … nie to, co franczyza była rozrywką. W dół odcinka, a nawet po wstrząsie mózgu, który zakończył sezon Tua Tagovailoa, było jasne dla Brady’ego, że zespół posuwa się naprzód ze swoim młodym rozgrywającym. Brady nie zamierzał być opcją, mimo że miało to największy sens dla jego równowagi życiowej/footballowej.

San Francisco 49ers

To jedyna drużyna, która powinna dać komukolwiek pauzę w sprawie emerytury Brady’ego. To jedyny zespół, który w pewnym momencie offseason mógłby odebrać telefon i zmienić zdanie Brady’ego. Teraz wydaje się, że nie ma o tym mowy, biorąc pod uwagę, że nadchodząca operacja łokcia Purdy’ego nie wydaje się wymazywać jego sezonu 2023.

Gdyby jednak kontuzja Purdy’ego poszła w drugą stronę, San Francisco absolutnie mogłoby być drużyną w grze o Brady’ego i myślę, że w budynku byłaby rozmowa. A teraz? Wszystkie pieniądze są na dwa scenariusze: Purdy i Trey Lance mają „otwarty” konkurs rozgrywających w przyszłym sezonie, który rozpocząłby się z Purdy’m m mającym niewypowiedzianą przewagę; lub Lance jest sprzedawany w tym offseason i Purdy jest zakładanym starterem z niezawodnym weteranem rezerwowym, który go wspiera.

The 49ers are the only team that should give anyone pause about Tom Brady's retirement, especially if Brock Purdy's recovery timeline from an elbow injury somehow grows longer. (Photo by Lachlan Cunningham/Getty Images)

49ers są jedyną drużyną, która powinna dać komukolwiek pauzę w sprawie emerytury Toma Brady’ego, zwłaszcza jeśli czas powrotu Brocka Purdy’ego do zdrowia po kontuzji łokcia jakoś się wydłuży. (Photo by Lachlan Cunningham/Getty Images)

Purdy prowadził ofensywę na poziomie, który uszczęśliwił głównego trenera Kyle’a Shanahana i oparł się na grze biegowej i obronie, która powinna być w stanie uruchomić ją z powrotem w 2023 roku, nawet bez koordynatora defensywy DeMeco Ryansa (który jest teraz głównym trenerem Houston Texans). Nie ma mowy, aby Lance został nazwany jawnym starterem w tym offseason, pomimo technicznej utraty tej pozycji przez kontuzję w zeszłym sezonie. W najlepszym wypadku Lance musi mieć nadzieję, że uda mu się wejść w program offseason przed powrotem Purdy’ego i pokazać znaczące postępy.

Jakkolwiek by nie było, Brady nie ma już sensu, chyba że istnieje obawa, że prognozy dotyczące kontuzji Purdy’ego rozciągną się na dłuższy okres czasu, lub że nie będzie w stanie podnieść się tam, gdzie zostawił w postseason.

Wszystkie drużyny spekulacyjnie związane z Bradym, które nigdy nie były realnie w grze

Ta lista jest długa, ale zaczynamy: Tennessee Titans, Indianapolis Colts, Carolina Panthers, New Orleans Saints, New England Patriots (eye roll), New York Jets (double eye roll), Washington Commanders (c’mon, co my tu robimy?) … nigdy nie były na radarze Brady’ego.

Niektóre z tych miejsc docelowych były rzutami lotkami związanymi z ludźmi, z którymi Brady albo miał solidne relacje (Mike Vrabel i Bill O’Brien, na przykład), albo kiedyś był zainteresowany dołączeniem, w zależności od miejsca lądowania (patrz: Sean Payton). Reszta była typową kalkulacją „hej, oto drużyna z potrzebą” lub ktoś po prostu potrzebujący wypełnić słowami trochę czasu telewizyjnego (spekulacje dowódców Rexa Ryana).

Horyzont Brady’ego zawsze sprowadzał się do emerytury i małej garstki drużyn. Reszta to był hałas w dłuższej perspektywie.

Aaron Rodgers i Green Bay Packers

Just a little food for thought here: Jeśli Rodgers przejdzie na emeryturę w tym offseason, to technicznie oznacza, że wejdzie do Hall of Fame w tej samej klasie co Brady, ponieważ obaj są młotkowymi graczami pierwszego wyboru. Można się zastanawiać, czy Rodgers jest tym zainteresowany i czy to może dać mu kilka dodatkowych cząsteczek motywacji, żeby jeszcze przez rok trzymać się w NFL, żeby nie stać się drugimi skrzypcami w swojej klasie Hall of Fame.

Chcemy wierzyć, że takie rzeczy nie są realne, ale przez większość czasu bylibyśmy w błędzie. Brady odchodząc teraz może bardzo pomóc Rodgersowi, biorąc pod uwagę, że jest 50-50, że nadal będzie w Green Bay w 2023 r.

NFL draft, free agency i rynek handlowy

Nie ma co się w to zagłębiać. Draft może się odbić na górze, ponieważ Raiders są w trybie poszukiwania rozgrywającego i muszą się zastanowić, czy ktoś z tej klasy jest warty pogoni. Tak samo jest w przypadku Buccaneers i ich nagłej pustki. Both will factor into free agency as well, if the draft can’t offer the right resolution.

As for the rest of free agency, the Buccaneers have a handful of aging players who won’t be re-signed with a reboot appearing to be on the way. Może być też kilka ofiar w salary-cap z pozostałym 35,1 mln dolarów Brady’ego, który jest martwy. Tampa staje się również kandydatem dla sępów handlowych, które chcą dodać element po okazyjnej cenie. Bardzo niewielu graczy z rosteru jest absolutnie bezpiecznych na tym etapie – szczególnie ci, którzy nie są jeszcze na kontraktach rookie lub są w końcowym odcinku ich prime (Mike Evans).

Fox Sports

Teraz, gdy Brady przechodzi na emeryturę, jego dostępność dla Fox Sports technicznie zaczyna się teraz. Interesujące będzie to, czy sieć podejmie jakąkolwiek próbę włączenia go do składu na Super Bowl. Źródło w sieci powiedział Yahoo Sports w środę, że nie było wskazania, czy to może się zdarzyć.

Tak czy inaczej, staje się to teraz większą linią fabularną o tym, jaka będzie dokładna rola Brady’ego dla sieci – nie wspominając o tym, kto musiałby zająć tylne siedzenie w kabinie, jeśli chodzi o mecze w przyszłym sezonie. Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia Grega Olsena w relacjach z meczów Fox Sports, będzie to ciekawa decyzja. Nie mamy też pojęcia, czy Brady sprawdzi się w roli nadawcy, co sprawi, że będzie to fascynująca fabuła przyszłego sezonu.

To wiele fal związanych z jednym człowiekiem. Ale też świadectwo tego, co Brady znaczył dla NFL na boisku i poza nim. Liga przetrwa bez niego. Pytanie brzmi, jak on przetrwa bez ligi.

Tom Brady's career numbers are staggering. (Erick Parra Monroy/Yahoo Sports)

Liczby kariery Toma Brady’ego są oszałamiające. (Erick Parra Monroy/Yahoo Sports)