Blatter i Platini oczyszczeni z zarzutów korupcyjnych przez szwajcarski sąd

Były prezydent FIFA Sepp Blatter i były prezydent UEFA Michel Platini zostali w piątek oczyszczeni z zarzutów korupcyjnych przez szwajcarski sąd.

Blatter, który kierował FIFA przez 17 lat, został oczyszczony z zarzutu oszustwa przez Federalny Sąd Karny w południowym mieście Bellinzona.

Platini, były kapitan i selekcjoner reprezentacji Francji, również został uniewinniony od zarzutu oszustwa.

Obaj, niegdyś jedni z najpotężniejszych postaci w światowej piłce nożnej, zaprzeczali stawianym im zarzutom.

Prokuratorzy oskarżyli Blattera, Szwajcara, który kierował FIFA przez 17 lat, oraz Platiniego o bezprawne zaaranżowanie dla FIFA wypłaty Francuzowi dwóch milionów franków szwajcarskich (1,7 mln funtów) w 2011 roku.

Sepp Blatter

Obraz: Blatter został oskarżony o pomoc w zorganizowaniu wypłaty dwóch milionów franków szwajcarskich dla Platiniego

Sprawa oznaczała, że Blatter zakończył swoje rządy jako prezydent FIFA w niesławie i zniweczyła nadzieje Platiniego na zastąpienie go po tym, jak został wykluczony z piłki nożnej, gdy sprawa wyszła na jaw.

Blatter powiedział, że płatność była następstwem „dżentelmeńskiej umowy” między parą, kiedy poprosił Platiniego o bycie jego doradcą technicznym w 1998 roku.

Platini pracował jako konsultant w latach 1998-2002 z roczną pensją 300 000 franków szwajcarskich (257 000 funtów) – najwięcej, na co FIFA mogła sobie pozwolić z powodu kłopotów finansowych, jakie miała wówczas organizacja, Blatter powiedział sądowi.

Reszta rocznej pensji Platiniego (857 000 funtów) miała zostać uregulowana w późniejszym terminie, powiedział Blatter.

Motywy wypłaty były niejasne, chociaż obaj panowie spotkali się w 2010 roku i dyskutowali o nadchodzących wyborach na prezydenta FIFA w 2011 roku.

Michael Platini

Obraz: Platini powiedział, że został uniewinniony po „siedmiu latach kłamstw i manipulacji”

Kiedy Blatter zatwierdził płatność, prowadził kampanię o reelekcję przeciwko Mohamedowi bin Hammamowi z Kataru. Platini, ówczesny prezydent UEFA, był postrzegany jako mający wpływ na europejskich członków, którzy mogliby wpłynąć na głosowanie.

Płatność wyszła na jaw po ogromnym śledztwie wszczętym przez amerykański Departament Sprawiedliwości w sprawie przekupstwa, oszustwa i prania pieniędzy w FIFA w 2015 r., które spowodowało rezygnację Blattera.

Obaj urzędnicy zostali wykluczeni z piłki nożnej na osiem lat w 2015 r. w związku z płatnością, chociaż ich zakazy zostały później zmniejszone.

Platini, który również stracił pracę jako prezydent UEFA po zakazie, powiedział, że afera była celową próbą udaremnienia jego próby zostania prezydentem FIFA w 2015 roku.

Były sekretarz generalny Platiniego w UEFA, Gianni Infantino, wszedł do wyścigu FIFA i wygrał wybory w 2016 roku.

Przemawiając po werdykcie, Platini powiedział: „Chcę wyrazić moje szczęście dla wszystkich moich bliskich, że sprawiedliwości wreszcie stało się zadość po siedmiu latach kłamstw i manipulacji.”

Dodał: „Moja walka to walka z niesprawiedliwością. Wygrałem pierwszy mecz.

„W tej sprawie są sprawcy, którzy nie pojawili się podczas tego procesu. Niech liczą na mnie, spotkamy się jeszcze. Bo ja się nie poddam i pójdę na całość w moim dążeniu do prawdy.

„Uwierzcie mi, przejście od bycia legendą światowej piłki nożnej do diabła jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy spotyka cię to w całkowicie niesprawiedliwy sposób.”

Oświadczenie szwajcarskiego Prokuratora Generalnego w odpowiedzi na wyrok mówi:

„Biuro Prokuratora Generalnego Szwajcarii (OAG) przyjęło do wiadomości decyzję Izby Karnej Federalnego Sądu Karnego. Po wydaniu przez Sąd pisemnego uzasadnienia swojej decyzji, OAG podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.”