Błąd Cale’a Gundy’ego to grzech niewybaczalny, ale czy tak powinno być? | Opinia

Cale Gundy spieprzył sprawę. Big-time. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Tylko głupcy twierdzą inaczej.

Kiedy Gundy przeczytał na głos słowo na „n”, aby zawstydzić jakiegoś odbiorcę z Oklahomy, który nie uważał na zajęciach, los Gundy’ego został przypieczętowany. To niewybaczalny grzech w grzecznym amerykańskim społeczeństwie. Nie ma powrotu z takiej transgresji.

Ale czy to nie jest most za daleko? Czy wybuch złości Gundy’ego, chwilowy błąd w ocenie po 23 latach bez żadnych znanych podobnych zachowań, powinien kosztować go pracę i zagrozić jego karierze?

Zanim obie strony wpadną w złość i rzucą miotaczami ognia w kogoś, kto zadaje pytanie, przejdźmy od razu do rzeczywistości.

Decyzja futbolu Oklahomy – podjęta przez rocznego trenera Brenta Venablesa i doświadczonego dyrektora sportowego Joe Castiglione – nie była ściśle związana z jakimiś wysoko postawionymi zasadami. Częściowo był to pragmatyzm.

Oklahoma assistant coach Cale Gundy watches during the team's practice for the Alamo Bowl, Monday, Dec. 27, 2021, in San Antonio, Texas.

Asystent trenera Oklahomy Cale Gundy ogląda podczas treningu drużyny przed Alamo Bowl, w poniedziałek, 27 grudnia 2021, w San Antonio, w Teksasie.

Gundy mógł być uszkodzonym towarem w grze rekrutacyjnej. A rekrutacja była jego mocną stroną. Adrian Peterson. DeMarco Murray. CeeDee Lamb. Gundy był łącznikiem dla dwóch dekad wartych gwiazd Sooner.

Jeśli wiadomość Gundy’ego do graczy ze szkół średnich została skompromitowana, jego wartość dla uniwersytetu zostałaby wypatroszona. I bardzo dobrze, że mógł zostać skompromitowany.

’IT KILLS ME'”: Były trener Oklahomy Stoops o rezygnacji Gundy’ego

NECESARY STEP: Rezygnacja Gundy’ego była koniecznym krokiem dla Oklahomy

Być może będzie to wielka nowina dla dziewiczych uszu, ale Texas A&M i Alabama, Texas i Oklahoma, wszystkie one grają paskudnie na ścieżce rekrutacyjnej. Zasady Markiza Queensberry są za oknem.

Gundy otrzymywał wynagrodzenie w wysokości $610,000. Z tego około 10 tysięcy dolarów miało pozytywnie wpływać na młodych ludzi. Reszta miała rekrutować i produkować rozgrywających, a jeśli tak się nie stanie, to nie ma o czym mówić.

Ale zostawiając pragmatyzm i przechodząc na stronę mocodawców, jaka powinna być kara za tak wysoką zbrodnię?

Publiczne zawstydzenie i banicja są akceptowanymi karami 21stego wieku.

Ale wielebny Clarence Hill Jr. ma inny pomysł. Pyta, dlaczego przebaczenie i pojednanie nie mogą być wizytówkami stosunków rasowych.

Pełne ujawnienie: Hill jest moim pastorem w Antioch Community Church w Norman, i nie wypowiada tych radykalnych idei tylko w odpowiednich momentach. Są one obecne w większości jego kazań, w których dużo mówi o empatii, łagodności i współczuciu.

Hill jest również w krajowym popycie wśród liderów biznesowych, obywatelskich i kościelnych jako moderator lepszych stosunków rasowych, używając swojej serii Zegar Marzeń, o tym jak każda rasa może lepiej zrozumieć innych.

I Hill ma proste pytanie dla Oklahomy. Dlaczego Cale Gundy jest odtrącany na bok?

Hill pyta, dlaczego mamy społeczeństwo, w którym drużyna piłkarska Division I nie może umieścić Gundy’ego i dotkniętych graczy wokół stołu, mieć otwartych i szczerych rozmów, przez kilka tygodni, jeśli trzeba.

„Dlaczego nie mogli rozwiązać tego problemu w jednym z tych drogich pokoi w obszarze piłkarskim i dojść do porozumienia razem jak mężczyźni”, powiedział Hill w poście na Facebooku w poniedziałek wieczorem.

Hill powiedział, że nawet jeśli Gundy miał jakieś „lekkie intencje”, aby zranić młodego człowieka, który szczerze ujmuje ducha tego, co wydaje się, że się stało, i szczerze przeprasza, powinna być ścieżka do pojednania.

Hill dorastał w St. Louis i mówi, że często był nazywany słowem na n w szkole podstawowej. Jego rodzina w końcu przeniosła się do Iowa, a Hill był koszykarzem bez stypendium w drużynie Iowa State Johnny’ego Orra w latach 1993-94.

TEXAS NA NO. 1?To nie jedyny szalony głos w tegorocznej przedsezonowej ankiecie

HIGH TIDE: Alabama na szczycie przedsezonowej ankiety przed Ohio State, Georgią

SNUBS: Pięć drużyn, które powinny znaleźć się w przedsezonowym plebiscycie

OVERRATED: Pięć drużyn w przedsezonowym plebiscycie, które zostały wybrane zbyt wysoko

Mimo to Hill nie śledzi zbytnio sportu. Nie patrzy na historię Cale’a Gundy’ego przez sportowy pryzmat. Jego widoki są nieco wyższe niż nawet loża prasowa, która patrzy w dół na Owen Field.

„Y’all, musimy uzyskać przebaczenie i pojednanie z powrotem w społeczeństwie”, powiedział Hill. „Inną opcją jest podział. Jeśli nasze społeczeństwo uderzy w zbyt duży guz na drodze, gdzie ktoś myśli, że ich dzieci są zagrożone, a oni zaczynają wierzyć, że inny kolor skóry lub ta inna grupa jest problemem, to nie będzie tylko garść słów lub garść zwolnień.

„Są ludzie w tej chwili mieszać się w ich własnej rozmowy.”

Słowo jest odrażające. To słowo jest nie do przyjęcia. Ale ludzie popełniają błędy. Nieomylnych nie ma wśród nas.

„Czy nie,” zapytał Hill, „byłoby lepiej powiedzieć, że zebraliśmy graczy, posadziliśmy Cale Gundy’ego, sprowadziliśmy Brenta Venablesa – wszyscy wiedzą, że ma dobry charakter – i po prostu porozmawialiśmy o tym, jak drużyny, jak bracia, jak przyjaciele, i rozwiązaliśmy to?”

Aby ominąć rasowe i etniczne napięcia, które trapią nasz świat, potrzebujemy więcej komunikacji. Nie mniej.

Historia Cale’a Gundy’ego uczy nas, byśmy trzymali usta na kłódkę. Nie mów ani słowa, żeby nie znaleźć kłopotów.

Ale to niczego nie rozwiązuje. Tylko poprzez rozmowy – poznawanie siebie nawzajem – możemy dojść do lepszego zrozumienia.

Hill mówi, że jeśli Gundy nie jest skruszony, albo ma na koncie podejrzane zachowanie, to w porządku. Zwolnij go na miejscu.

Ale czy ktoś zeznaje, że tak było?

„Każdy, kto kiedykolwiek przeszedł przez trudny moment w związku, powiedziałby: 'Nie zwalniaj człowieka po 25 latach. Nie zmuszaj go do rezygnacji’ – powiedział Hill. 'Idźcie gdzieś do stołu i wymyślcie to’.

’To mają być twardzi piłkarze. Nie chcesz, żeby ’em byli twardzi w mięśniach i ciency w duszy. Pomóż wszystkim przepchnąć się przez to coś, jeśli to możliwe.”

Zacna idea. Solidna zasada.

Oczywiście, futbol akademicki nie jest przedsięwzięciem duchowym. College football nie wznosi się ponad doczesność. College football jest pragmatyczny. College football to przetrwanie najsilniejszych i możliwe, że Cale Gundy nie mógł już wykonywać pracy, za którą mu płacono.

Ten artykuł pierwotnie pojawił się na USA TODAY: Cale Gundy opuszczający Oklahomę był oczywistą konsekwencją, ale czy powinien?