Bills zwalniają Matta Araizę w związku z zarzutami o gwałt na gangu

Ostrzeżenie: Ta historia zawiera informacje, które mogą być drażliwe dla czytelników.

Matt Araiza, który poprowadził San Diego State do rekordowego sezonu przed byciem wybranym przez Buffalo Bills, i dwóch jego byłych kolegów z drużyny Aztecs zostało oskarżonych w cywilnym pozwie w czwartek o zbiorowy gwałt na nastolatce na imprezie poza kampusem zeszłej jesieni.

W sobotę Bills zwolnili rookie puntera.

Pozew, złożony w San Diego County Superior Court, oskarża Araizę, Zaviera Leonarda i Nowlina „Pa’a” Ewaliko o zbiorowy gwałt na 17-letniej wówczas dziewczynie na imprezie z okazji Halloween w domu, w którym mieszkał Araiza.

Powódka, obecnie 18-letnia, jest zidentyfikowana w skardze jako „Jane Doe”, ponieważ była wtedy nieletnia.

Nie dokonano żadnych aresztowań, a policja w San Diego nie zidentyfikowała publicznie żadnych podejrzanych.

Leonard jest wymieniony w spisie San Diego State jako świeżo upieczony ofensywny lineman z Arlington, Texas. Ewaliko nie jest wymieniony na tegorocznym spisie, ale był na spisie 2021 jako defensywny lineman z Seattle.

Osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała AP, że Bills nie byli świadomi zarzutów wobec Araiza w kwietniu. Osoba ta mówiła pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ drużyna nie skomentowała publicznie zarzutów.

Dyrektorzy z dwóch różnych drużyn powiedzieli AP, że dowiedzieli się o zaangażowaniu Araizy w incydent podczas procesu draftowego, ale żadna z osób nie znała zakresu zarzutów.

Po tym jak Bills odmówili w piątek wielu prośbom o komentarz, trener Sean McDermott był wyraźnie wstrząśnięty, kiedy odniósł się do sytuacji po przegranej 21-0 przedsezonowej w Carolinie.

„To sytuacja, która jest niezwykle poważna. Po prostu ciężko przez nią przejść. To nie jest sytuacja, którą ja lub my bierzemy lekko,” powiedział. „Mogę powiedzieć to moje serce, moje myśli i modlitwy wychodzą do ludzi zaangażowanych. I to obejmuje Matt. Obejmuje to obie strony tutaj. Ofiara i wszyscy zaangażowani.”

McDermott powiedział, że jest zaskoczony i zszokowany niektórymi rewelacjami, które pojawiły się w ciągu ostatniego dnia i wielokrotnie podkreślał, że zespół ma pracę do wykonania. Zapytany o to, jaka praca musi zostać wykonana, odpowiedział mówiąc: „To tylko kwestia próby znalezienia prawdy na koniec dnia”

McDermott powiedział, że to była jego decyzja, aby nie mieć Araizy grać, mówiąc, że czuł, że to nie jest właściwa rzecz do zrobienia. Podczas gdy powiedział, że Araiza wróci z drużyną, McDermott odmówił odpowiedzi na pytanie o status Araizy w rosterze.

Wcześniej, jedyny komentarz Bills na temat pozwu przyszedł dzień wcześniej, mówiąc, że byli świadomi zarzutów i przeprowadzili własne dochodzenie.

„Fakty dotyczące incydentu nie są tym, co przedstawiono w pozwie lub w prasie,” Araiza powiedział w oświadczeniu wydanym przez jego agenta, Joe Linta. „Czekam z niecierpliwością, aby szybko ustawić rekord prosto.”

Pozew stwierdza, że nastolatka piła z przyjaciółmi, kiedy zdecydowali się pójść na imprezę 17 października, a ona była „zauważalnie odurzona po przybyciu” Oddzieliła się od swoich przyjaciół i podeszła do niej Araiza, która zaproponowała jej drinka, zgodnie z pozwem. Uważa, że drink „nie tylko zawierał alkohol, ale także inne substancje odurzające”, jak mówi skarga.

Powiedziała Araizie, który miał wtedy 21 lat, że jest uczennicą szkoły średniej, zgodnie z pozwem. Twierdzi, że zaprowadził ją na boczne podwórko, gdzie poprosił ją o seks oralny, a następnie uprawiał z nią seks, zanim zabrał ją do sypialni w domu. W pokoju było co najmniej trzech innych mężczyzn, w tym Leonard i Ewaliko, według skargi. Pozew stwierdza, że Araiza rzucił nastolatkę na łóżko, a ona weszła i straciła przytomność, gdy była gwałcona. Dodano, „ale ona pamięta niektóre momenty z przerażającego gwałtu zbiorowego.”

Po godzinie i pół, nastolatka „potknęła się z pokoju zakrwawiona i płacząca”, według skargi. Jej nos, pępek i kolczyki w uszach zostały wyrwane.

Natychmiast powiedziała swoim przyjaciołom o gwałcie, a następnego dnia zgłosiła to na policję i poddała się badaniu na gwałt, zgodnie z pozwem. Funkcjonariusze doradzili jej, aby zadzwoniła do Araizy, co zrobiła 10 dni później, a detektywi to nagrali, według skargi.

Podczas rozmowy, Araiza potwierdził, że uprawiał z nią seks, według pozwu, ale kiedy zapytała go „I czy rzeczywiście uprawialiśmy seks?”, odpowiedział „To jest Matt Araiza. Nie pamiętam niczego, co wydarzyło się tej nocy” i rozłączył się.

„To było przerażające przestępstwo, takie, które zdarza się zbyt często”, powiedział adwokat Dan Gilleon w oświadczeniu dla AP. Gilleon powiedział, że ta sprawa jest szczególnie okropna, ponieważ nie tylko dotyczyła „samozwańczych sportowców”, ale wiele organizacji, od uniwersytetu do Buffalo Bills „działało w roli przyzwalających, patrząc w drugą stronę w zaprzeczeniu, że mój klient zasługuje na sprawiedliwość, nawet jeśli oskarżeni są cenionymi sportowcami.”

Los Angeles Times pierwszy poinformował o pozwie.

Adwokat Kerry Armstrong, który reprezentuje Araizę w śledztwie kryminalnym, nazwał zarzuty nieprawdziwymi w oparciu o ustalenia wynajętego przez niego śledczego.

„W 100% nie wierzę, że kiedykolwiek siłą zgwałcił tę dziewczynę lub uprawiał z nią seks, gdy była zemdlona lub pijana lub cokolwiek w tym stylu,” Armstrong powiedział AP. „To niefortunne, że złożyła pozew cywilny. Myślę, że to chwyt za kasę.”

Armstrong powiedział, że Bills byli świadomi zarzutów i śledztwa w sprawie Araizy przed złożeniem pozwu, ponieważ dostarczał drużynie aktualizacje, odkąd został zatrzymany przez puntera około sześć tygodni temu.

„Matt Araiza jest bardzo zdenerwowany z tego powodu, jak możesz sobie wyobrazić. Jest bardzo rozczarowany,” powiedział Armstrong. „Ale w końcu dostanie swój dzień w sądzie.”

Armstrong powiedział, że został poinformowany, że policja zakończyła dochodzenie karne, które następnie zostanie przejrzane przez prokuratora okręgowego w celu ustalenia, czy postawić zarzuty.

Marc Xavier Carlos, który reprezentuje Ewaliko w trwającym dochodzeniu karnym, oraz Jamahl Kersey, reprezentujący Leonarda, powiedzieli Timesowi, że nie mogą tego skomentować.

Reportaż Associated Press.


National Football League

Get more from National Football League Follow your favourites to get information about games, news and more.