Biles i Rapinoe otrzymują medal wolności od prezydenta Bidena

Największa amerykańska gimnastyczka Simone Biles i dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata Megan Rapinoe zostają odznaczone przez Joe Bidena Prezydenckim Medalem Wolności; prezydent Biden chwali „absolutną odwagę” Biles i kampanię Rapinoe na rzecz równości, gdy odbierają najwyższe cywilne odznaczenie USA

Ostatnia aktualizacja: 07/07/22 10:12pm

President Joe Biden awards the nation's highest civilian honour, the Presidential Medal of Freedom, to gymnast Simone Biles (Photo: Susan Walsh/AP)

Prezydent Joe Biden wręcza najwyższe cywilne odznaczenie narodowe, Prezydencki Medal Wolności, gimnastyczce Simone Biles (fot. Susan Walsh/AP)

Simone Biles i Megan Rapinoe zostały w czwartek odznaczone w Białym Domu prezydenckim Medalem Wolności USA.

Prezydent Joe Biden wręczył Biles, najbardziej utytułowanej amerykańskiej gimnastyczce, i gwiazdce futbolu Rapinoe, dwukrotnej mistrzyni świata, odznaczenie wraz z 17 innymi odbiorcami.

Prezydencki Medal Wolności jest najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym, przyznawanym osobom, które wnoszą „szczególnie zasłużony wkład w bezpieczeństwo lub interesy narodowe Stanów Zjednoczonych, pokój na świecie, kulturę lub inne znaczące przedsięwzięcia publiczne lub prywatne”.

  • Simone Biles wśród osób, które wniosły pozwy przeciwko FBI za zaniedbania
  • Działania Biles mogą pomóc osobom zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego
  • Megan Rapinoe przemawia o prawa kobiet

Simone Biles has also won 32 Olympic and world championships medals. (AP Photo/Ashley Landis)

Simone Biles zdobyła także 32 medale olimpijskie i mistrzostw świata. (AP Photo/Ashley Landis)

Z łączną liczbą 32 medali olimpijskich i mistrzostw świata, Biles jest najbardziej udekorowaną gimnastyczką w historii amerykańskiego sportu. Prowadzi również kampanię w sprawach, które wpłynęły na jej życie, w tym zdrowie psychiczne sportowców, dzieci w pieczy zastępczej i dla ofiar napaści seksualnych.

„Kiedy staje na podium, widzimy, jaka jest: absolutna odwaga, aby przekształcić osobisty ból w większy cel. Aby stanąć i mówić za tych, którzy nie mogą mówić za siebie”, powiedział prezydent Biden.

W wieku 25 lat jest teraz najmłodszym laureatem Medalu Wolności.

„Dziś dodaje do swojej liczby medali – jak znajdziemy miejsce?” Biden powiedział.

Rapinoe, złota medalistka olimpijska w 2012 roku, stała się orędowniczką równości płac płci, biorąc wiodącą rolę w sporze prawnym jej drużyny narodowej z ich organem zarządzającym.

President Joe Biden shakes hands with Megan Rapinoe before presenting her with the Medal of Freedom (Photo: Susan Walsh/AP)

Prezydent Joe Biden podaje rękę Megan Rapinoe przed wręczeniem jej Medalu Wolności (Zdjęcie: Susan Walsh/AP)

„Megan jest orędowniczką podstawowej amerykańskiej prawdy: że każdy ma prawo być traktowany z godnością i szacunkiem”, powiedział Biden.

Rapinoe odebrała swój medal z uściskiem dłoni i mrugnięciem do Bidena, w białej marynarce z inicjałami „BG” wyhaftowanymi na klapie, zdając się podkreślać sprawę WNBA All Star Brittney Griner, która jest zatrzymana w Rosji od lutego.