Baraclough zwolniony z funkcji szefa Irlandii Północnej

Ian Baraclough został zwolniony z funkcji menedżera Irlandii Północnej po tym, jak z trudem uniknął spadku do najniższego szczebla Ligi Narodów.

Baraclough przegrał 14 ze swoich 28 meczów, pokonując jedynie Litwę, Kosowo, Estonię, Maltę i Luksemburg podczas swoich dwuletnich rządów.

Pomimo tego, były menedżer Scunthorpe rozpoczął swoją kadencję pomagając swojemu adoptowanemu krajowi w zakwalifikowaniu się do Euro 2020, przejmując stery po tym, jak Michael O’Neill doprowadził ich do play-offów poprzez Ligę Narodów, zanim zostali pokonani przez Słowację w dogrywce finału.

  • Losowanie kwalifikacji do Euro 2024

Musiało minąć 11 meczów i prawie rok pracy, zanim Baraclough zasmakował zwycięstwa przez 90 minut, a w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata 2022 udało mu się odnieść zaledwie dwa zwycięstwa nad Litwą, co sprawiło, że do miejsca w play-off zabrakło im siedmiu punktów.

Niewiele lepiej było w Lidze Narodów, gdzie nadzorował spadek Irlandii Północnej z Ligi B w sezonie 2020/21, a w Lidze C uniknęli degradacji tylko dzięki temu, że wyprzedzili Cyrusa różnicą bramek.

Northern Ireland manager Ian Baraclough speaks during a press conference after the UEFA Nations League Group J Match at Windsor Park, Belfast. Picture date: Saturday September 24, 2022.

Image: Ostatnim meczem Baraclougha na czele była porażka 3-1 w Grecji we wrześniu

Irlandzki Związek Piłki Nożnej ma teraz czas po swojej stronie, aby wybrać nowego menedżera przed ich następnym meczem, podróżą do San Marino w kwalifikacjach Euro 2024, która jest ponad pięć miesięcy dalej w marcu 2023 r.

W oświadczeniu, ich dyrektor naczelny Patrick Nelson powiedział: „Pod sterami Iana widzieliśmy wprowadzenie nowych graczy, którzy będą nosić zieloną koszulkę z dumą przez wiele lat i za to umieszczamy w rejestrze naszą wdzięczność.

„Jednakże, w świetle ogólnego rekordu wyników na boisku, zarząd Irish FA podjął następnie tę decyzję. Życzymy Ianowi wszystkiego najlepszego na przyszłość i dziękujemy mu za jego wkład w piłkę nożną w Irlandii Północnej.”

Analiza: Nations League campaign final straw for Irish FA

Sky Sports News’ Paul Gilmour:

„Był w tej roli przez 28 miesięcy po zastąpieniu popularnego Michaela O’Neilla. Zawsze było mu trudno, nie tylko zastępując go, ale przychodząc w czasie Covid i grając przy pustych stadionach, z graczami niedostępnymi przez chorobę.

„Jego głównym zadaniem, przy składzie, który stawał się coraz starszy, było wprowadzenie młodych graczy – dał czas gry takim jak Connor Bradley, młody gracz Liverpoolu, i pracował naprawdę ciężko z młodszymi graczami i ich rodzinami, aby pokazać, że to jest właściwa droga dla nich i że mogą mieć wielką międzynarodową przyszłość z Irlandią Północną.

„Ostatecznie decyzja została podjęta na podstawie wyników na boisku, i to jest to, gdzie było dużo niepokoju fanów, a ludzie zaczęli się na plecach menedżera.

„Ostatnia kampania Ligi Narodów jest prawdopodobnie tym, co wyrządziło najwięcej szkód, ponieważ Irlandia Północna spadła do Ligi C i mówiło się o niej jako o faworytach do wygrania grupy – ale ledwo przeżyła spadek z niej.

„Przegrywając z Kosowem, dwukrotnie remisując z Cyprem, przegrywali mecze, które pod wodzą O’Neilla wygraliby pewnie, choć z drugiej strony były momenty, w których widać było postępy; na przykład remis 0-0 ze świeżo upieczonymi mistrzami Europy Włochami.

„Były takie momenty, ale ostatecznie irlandzka FA działała na podstawie wyników. To było dla niego trudne, nie zawsze miał tyle szczęścia z kontuzjami co O’Neill i to zadziałało przeciwko niemu.”

Kampania kwalifikacyjna Irlandii Północnej do Euro 2024:

San Marino vs Irlandia Północna – 23 marca 2023

Irlandia Północna vs Finlandia – 26 marca 2023

Dania vs Irlandia Północna – 16 czerwca 2023

Irlandia Północna vs Kazachstan – 19 czerwca 2023

Słowenia vs Irlandia Północna – 7 września, 2023

Kazachstan vs Irlandia Północna – 10 września 2023

Irlandia Północna vs San Marino – 14 października 2023

Irlandia Północna vs Słowenia – 17 października 2023

Finlandia vs Irlandia Północna – 17 listopada 2023

Irlandia Północna vs Dania – 20 listopada 2023