Bąble Emmy Raducanu: czy jest uczulona na swoją rakietę?

Emma Raducanu of Great Britain receives medical attention against Alize Cornet of France in their Women's Singles First Round match on Day Two of the 2022 US Open - Julian Finney/Getty Images

Emma Raducanu z Wielkiej Brytanii otrzymuje pomoc medyczną przeciwko Alize Cornet z Francji w ich meczu pierwszej rundy singla kobiet w drugim dniu US Open 2022 – Julian Finney/Getty Images

Emma Raducanu ponownie została dotknięta przez pęcherze w swoim straight-setowym meczu z Alize Cornet w pierwszej rundzie US Open.

Brytyjka rozpoczęła mecz z mocno zabandażowaną prawą ręką, a pod koniec pierwszego seta wezwała czas medyczny i poddała się leczeniu tej samej ręki. Raducanu wydawała się odczuwać znaczny dyskomfort, podczas gdy lekarz ponownie opatrywał jej palce. Mówiąc po meczu, Raducanu nie obwiniała pęcherzy za swoją porażkę.

Nie jest niczym niezwykłym, że tenisistki na najwyższym poziomie cierpią z powodu pęcherzy. Nawet doświadczeni zawodowcy mogą mieć modzele. Rafael Nadal słynnie walczył w ćwierćfinale Australian Open w 2014 roku, mimo że cierpiał z powodu okropnego pęcherza modzelowego, który rozpadł się na korcie.

Ale Raducanu miała więcej niż sprawiedliwą część nieszczęść podczas swojego pierwszego sezonu na korcie. Pęcherz na ręce dominującej rakiety utrudniał jej grę w Australian Open na początku roku, a kolejny na prawej stopie uniemożliwiał jej poruszanie się po korcie podczas kwietniowego Pucharu Billie Jean King.

A podczas Citi Open na początku tego miesiąca, po zwycięstwie Raducanu w drugiej rundzie, prowadząca wywiad Rennae Stubbs była zszokowana obrażeniami Raducanu – nawet zaprosiła ją do pokazania ich przed kamerą – gdy Raducanu opisywała, jak skóra „zdzierała się” z jej ręki.

Co to są pęcherze i dlaczego Raducanu ciągle je dostaje?

Zasadniczo, pęcherze są spowodowane przez powtarzające się narażenie na uraz i tarcie. „Czasami po prostu nie wiemy, dlaczego pęcherze się zdarzają, niektórzy ludzie są po prostu naprawdę wrażliwi na nie” – powiedziała dr Bella Smith, partner NHS GP i współzałożycielka kobiecego hubu zdrowia sportowców, The Well HQ. „Blister jest formą obrony. Jego celem jest stworzenie płynu, aby spróbować ochronić się przed urazem i ostatecznie wtedy robi się calloused i gruby. Fakt, że Emmy są związane z jednym obszarem powtarzalnie – jej ręka rakiety – oznacza, że będzie to związane z urazem, tarciem i ciepłem. To w zasadzie oparzenia i mogą być naprawdę trudne do rozwiązania, ponieważ tenis to jej praca i może być naprawdę trudna do opanowania.”

Czy potrzebuje czasu wolnego od tenisa?

Przerwa od sportu, aby pozwolić skórze się zagoić jest jedną z opcji. „Mogą być jakieś kremy barierowe, które mogłaby wypróbować” – zasugerował dr Smith. „Używamy pewnych kremów, aby chronić skórę, ale jeśli stanie się to dla niej problemem, może potrzebować iść i zobaczyć dermatologa i dostać to spojrzeć na.”

Emma Raducanu of Great Britain appears to have a problem with her right hand during practice with her coach Dmitry Tursunov of Russia before the start of the US Open - Frey/TPN/Getty Images

Emma Raducanu z Wielkiej Brytanii wydaje się mieć problem z prawą ręką podczas treningu ze swoim trenerem Dmitry Tursunovem z Rosji przed rozpoczęciem US Open – Frey/TPN/Getty Images

Czy może potrzebować zmiany rakiety?

Od czasu zeszłorocznego sukcesu na Flushing Meadows, Raducanu używa różnych modeli rakiety Wilson Blade. Obecnie jest ona związana czteroletnią umową z producentem, której wartość szacuje się na około 100 000 funtów rocznie.

Używanie amortyzowanych uchwytów jest jedną z metod utrzymywania pęcherzy i odleżyn na dystans, ponieważ pomagają one zapewnić unikalną warstwę filcu pochłaniającą pot. Ale przyczyna problemu może być bardziej złożona.

„W przypadku Emmy może to być nawet coś na rakiecie, na co jest uczulona i co podrażnia jej skórę” – mówi dr Smith. „Może warto przyjrzeć się tkaninie wokół uchwytu rakiety i użyć takiej z hipoalergiczną tkaniną”.

Czy pęcherze będą jej przeszkadzać na zawsze?

Trudno powiedzieć, ale w miarę jak wystawia swoje ciało na rygory tenisa na najwyższym poziomie, jej dłonie mogą stwardnieć i dostosować się, według dr Smitha.