Arthur to gra o niskim ryzyku, którą warto podjąć dla Kloppa

Jurgen Klopp potwierdził już, że Liverpool jest na rynku pomocników przed środowym zwycięstwem nad Newcastle, ale kontuzja ścięgna szyjnego Jordana Hendersona dodała pilności.

Henderson dołączył do Thiago Alcantary, Naby’ego Keity i Alexa Oxlade-Chamberlaina na linii bocznej, kiedy został zmuszony do opuszczenia boiska w drugiej połowie na Anfield, ale Liverpool zadziałał zaledwie 24 godziny później, potwierdzając podpisanie umowy wypożyczenia Arthura Melo z Juventusu.

Brazylijski internacjonał dołącza z opcją, a nie obowiązkiem, aby uczynić swój ruch stałym, co czyni transakcję stosunkowo mało ryzykownym rozwiązaniem dla Liverpoolu, ale czy 26-latek może dać im to, czego potrzebują?

Rodowód, ale niespełniony potencjał

Arthur przynosi mnóstwo rodowodu, spędzając ostatnie cztery lata grając dla dwóch największych klubów w Europie w Barcelonie i Juventusie. Zdobył w sumie 22 czapki dla Brazylii i odegrał kluczową rolę w triumfie swojego kraju w Copa America w 2019 roku.

  • Liverpool podpisuje z Juve pomocnika Arthura na wypożyczenie
  • Letnie okno transferowe 2022: Gotowe oferty
  • Premier League ins and outs | Centrum transferowe LIVE!

Jego talent jest znany europejskiej publiczności od momentu przybycia do Barcelony za 35 milionów funtów z brazylijskiej strony Gremio w 2018 roku, kiedy to podpisał sześcioletni kontrakt na Nou Camp, który zawierał klauzulę wykupu w wysokości 355 milionów funtów, przejmując koszulkę nr 8 zwolnioną przez Andresa Iniestę.

Jednak to raczej Xavi niż Iniesta był tym, do kogo Arthur upodobnił się w Barcelonie, ze względu na podobną budowę i, co ważniejsze, podobny styl gry. Młodzieniec opisywał siebie jako „organizatora” gry i było to widoczne na boisku.

Rzeczywiście, w meczu z Valencią, kilka miesięcy przed swoim pierwszym sezonem w Hiszpanii, Arthur wykonał oszałamiającą liczbę 135 podań, najwięcej spośród wszystkich zawodników w La Liga w tamtym sezonie.

To był występ Xaviego i nawet sam zawodnik się z tym zgodził.

„Myślę, że patrzymy na zawodnika, który może zaznaczyć erę w Barcelonie”, powiedział Xavi. „On ma DNA Barcy. Można to już stwierdzić po sposobie, w jaki gra, jak prowadzi piłkę, jak myśli, jak wykonuje zwody. Jest bardzo szybko myślącym człowiekiem.”

Graphic

Arthurowi wydawało się, że ma przed sobą błyskotliwą przyszłość w Katalonii, ale nigdy nie udało mu się jej zrealizować.

W trakcie swojego pierwszego sezonu w klubie, tylko dwa razy rozpoczął więcej niż trzy kolejne mecze. Pod koniec drugiego sezonu całkowicie wypadł z łask.

Jego przeprowadzka do Juventusu tego lata, za kwotę 66 mln funtów, z Miralem Pjanicem, który przeszedł w drugą stronę za 54,8 mln funtów, zapewniła zmianę scenerii, ale ostatecznie nie zmianę losu.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Dietmar Hamann dyskutuje o tym, czy Arthur Melo będzie dobrym podpisem dla Liverpoolu, jaki typ zawodnika kupił Manchester City w Manuelu Akanji i o wpływie, jaki Erling Haaland zrobił w Premier League

Arthur imponował w łatach w swojej pierwszej kampanii we Włoszech, ale występował sporadycznie pod wodzą Andrei Pirlo i podobna historia miała miejsce pod wodzą następcy Pirlo, Massimiliano Allegriego w zeszłym sezonie.

Jego talent nigdy nie był wątpliwy – Allegri określił jego zdolności techniczne jako „nadzwyczajne” na początku tego roku, a Pirlo był podobnie komplementowany – ale inne czynniki powstrzymywały go przed tym.

Wytrzymałość pod kontrolą

Kontuzje były stałym problemem Arthura i pozostawiają nad nim znaki zapytania, gdy przybywa na Anfield.

Lista nieobecności Liverpoolu jest taka, że Arthur będzie potrzebny natychmiast, ale czy ma wytrzymałość na Premier League? Czy jest w stanie grać pod wodzą Kloppa?

Zdyszane podejście Liverpoolu wymaga wysokiego poziomu wytrzymałości i odporności fizycznej, a w najnowszej historii Arthura niewiele wskazuje na to, że posiada on te cechy.

W tym sezonie w ogóle nie wystąpił w barwach Juventusu i przyjeżdża na Anfield, nie rozegrawszy ani jednej minuty w meczu od czasu finałowej porażki Juve w Coppa Italia z Interem Mediolan cztery miesiące temu.

To nie jest dokładnie idealne przygotowanie dla strony, która ma rozpocząć bieg pięciu meczów w ciągu 15 dni.

Nie jest również idealne, że Arthur nigdy nie rozpoczął więcej niż 19 meczów ligowych w sezonie ligowym w Europie, odsetek napraw, które rozpoczął w rzeczywistości spada każdego roku od jego przybycia z Brazylii z powrotem w 2018 roku.

Jest to niepokojący trend, który idzie po części do wyjaśnienia, dlaczego Arsenal zdecydował się nie poruszać za niego w styczniowym oknie transferowym. Nadzieją dla Kloppa i Liverpoolu jest to, że uda mu się odwrócić ten trend w nowym otoczeniu.

Podaj mistrza jak Thiago

Jeśli może, to może jeszcze okazać się inspirującym kawałkiem biznesu.

Na szczęście dla Liverpoolu, podatność Arthura na kontuzje nie jest jedyną cechą wspólną z Thiago.

Do tej pory Liverpool nie posiadał innego pomocnika zdolnego do wpływania na przebieg wydarzeń tak, jak Thiago w posiadaniu piłki, ale Arthur może być właśnie takim człowiekiem – pod warunkiem, że utrzyma formę.

Graphic

Chociaż w czasie swojej kariery w Juventusie nie występował tak regularnie, jak by tego chciał, jego wpływ na piłkę widać w jego statystykach.

W ciągu ostatnich dwóch sezonów średnio więcej razy dotknął piłki na 90 minut niż jakikolwiek inny zawodnik Juventusu, a także plasuje się w czołówce pod względem liczby podań i skuteczności podań. Tylko jeden piłkarz, Manuel Locatelli, zaliczył więcej podań w ostatniej tercji.

Podobnie jak Thiago, którego praca poza boiskiem jest niedoceniana, Arthur oferuje wiele z posiadania piłki, statystyki pokazują, że zdobył posiadanie piłki w środkowej tercji boiska częściej niż jakikolwiek inny piłkarz Juventusu w ciągu ostatnich dwóch sezonów.

Przede wszystkim jednak jest kimś, kto może pomóc swojej drużynie zdominować posiadanie piłki i rozerwać obronę przeciwnika. Podobnie jak Thiago, nie jest znany z gromadzenia bramek i asyst. Częściej można go spotkać rozpoczynającego ataki niż kończącego je.

Ale jego „nadzwyczajne” zdolności techniczne w połączeniu z dystrybucją podobną do Xaviego, która naznaczyła go na wielką przyszłość w Barcelonie, mogą pomóc złagodzić zależność Liverpoolu od Thiago i dać im bardzo potrzebną alternatywę w obszarze boiska, w którym zbyt często okazuje się, że brakuje im liczb.