Arteta chce ochrony przed „bardzo trudnymi” zwrotami akcji między meczami

Mikel Arteta wezwał Premier League do zaoferowania wszystkim klubom ochrony polegającej na tym, że nie będą musiały grać wcześniej w sobotę, jeśli grały w środę wieczorem.

Drużyny z Ligi Mistrzów nie muszą grać w sobotę o 12.30, jeśli grały w Europie w środę wieczorem.

Jednak Arsenal rozpocznie mecz na Villa Park zaledwie 63 godziny po pełnym gwizdku w ich przegranym 3-1 meczu z tytułowymi rywalami Manchesterem City.

  • PL Predictions: '1-0 dla Arsenalu’ – Gunnersi zakończą passę bez zwycięstwa
  • Haaland: Graliśmy jak mistrzowie | Arteta: We gave it away
  • FA to investigate Arsenal after objects thrown at De Bruyne

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

FREE TO WATCH: Najważniejsze momenty z wygranej Manchesteru City z Arsenalem w Premier League

Przemawiając w 2020 roku, szef Liverpoolu Jurgen Klopp wściekł się po tym, jak jego strona została przytrzymana przy remisie 1-1 przez Brighton w początkowej fazie meczu, po tym jak zmierzyła się z Atalantą w Lidze Mistrzów.

Niemiec powiedział, że to było „naprawdę niebezpieczne”, aby zmusić graczy Premier League do działania tak szybko po spotkaniu w środku tygodnia, a zasady zostały zmienione w 2021 roku, aby uniemożliwić klubom z Ligi Mistrzów grę w tym przedziale czasowym.

Teraz Arteta chce, aby ta sama uprzejmość została rozszerzona na wszystkie kluby, na pytanie, czy zostało to poruszone na spotkaniu menedżerów Premier League, szef Arsenalu odpowiedział: „Tak. Myślę, że właśnie dlatego jedna ze zmian została wprowadzona w kierunku zespołów z Ligi Mistrzów, szczególnie.

„Z Ligą Mistrzów wiążą się pewne zasady. Kiedy grasz w środę wieczorem, a potem nie możesz grać (w sobotę w porze obiadowej). Myślę więc, że powinno to dotyczyć każdych zawodów.

„Ale myślę, że kierując się tą samą zasadą, myślę, że mówisz fizjologicznie, że jest bardzo trudno odwrócić się w tym okresie, aby uzyskać najlepszy wynik i zmniejszyć ryzyko kontuzji dla graczy, ale to jest to.

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby odtwarzacz wideo był bardziej dostępny

Po porażce 3-1 z Manchesterem City, menedżer Arsenalu Mikel Arteta chce, aby jego strona „kopała głęboko” i nauczyła się wygrywać mecze „w wielu różnych kontekstach”

„Ułożyli terminarz w taki sposób, w jaki to zrobili. To trochę nietypowe, ale jest jak jest. Zawodnicy są bardzo zmotywowani na jutrzejszy mecz, ponieważ chcemy dobrze wypaść i wygrać spotkanie.

„Nie chodzi o to, żeby się martwić lub nie martwić. Musimy grać. Chcę, aby gracze byli w jak najlepszym nastawieniu i fizycznie gotowi, aby podjąć to wyzwanie. To jest to, co jest. Jutro gramy, będziemy mieli pełną energię.”

Arteta jednak upiera się, że nie będzie używał godziny rozpoczęcia meczu do usprawiedliwienia słabego występu na Villa Park.

„Wiedzieliśmy, że będziemy grać o tej porze. To nie jest wymówka”, powiedział.

„Myślę, że oni (jego gracze) są młodzi. Mają dużo energii.”

Arteta: Wiele pozytywów do wyciągnięcia z porażki City

Proszę użyć przeglądarki Chrome, aby uzyskać bardziej dostępny odtwarzacz wideo

Szef Arsenalu Mikel Arteta pozostaje pozytywnie nastawiony po środowej porażce z Manchesterem City, ale przyznaje, że zespół musi być „niezwykle wydajny” każdego tygodnia, aby pokonać City w wyścigu o tytuł

Przegrana z City sprawiła, że Arsenal zsunął się ze szczytu tabeli, gdyż ich passa we wszystkich rozgrywkach przedłużyła się do jednego zwycięstwa w pięciu meczach.

Po tak długim okresie utrzymywania się na szczycie tabeli, na Artetę i jego młodych zawodników ciąży inna presja – Hiszpan wierzy jednak, że poradzą sobie mimo braku doświadczenia.

„Jeśli chcesz być na szczycie, musisz to zrobić. Patrząc na to, co oni (piłkarze) zrobili drugiego dnia, daje mi dużo zachęty, by myśleć, że są gotowi” – dodał.

„Rozmawialiśmy o pozycji, w której jesteśmy od kilku miesięcy, o tym, jak gra drużyna i o rzeczach, które musisz zrobić, by tam pozostać.

„Wiemy, gdzie jest poziom, chcemy być na tym poziomie i na pewno było wiele pozytywów, które można wziąć z tego meczu.”

Jak zareaguje zraniony Arsenal?

Arsenal face Aston Villa having failed to win any of their last three games

Image: Arsenal zmierzy się z Aston Villą, nie wygrywając żadnego z trzech ostatnich spotkań

„Najważniejsze jest to, jacy będziemy jutro” – kontynuował Arteta. Menedżer Arsenalu powtarzał tę mantrę przez cały sezon, ale w obliczu środowej porażki wydała mu się ona bardziej aktualna niż kiedykolwiek.

Po gorzkim rozczarowaniu związanym z utratą pierwszego miejsca, porażka pozwoliła obrońcom Pepa Guardioli przesunąć się na szczyt tabeli, a tym samym skupić się na tym, co będzie dalej. Aston Villa czeka i jest to szybki zwrot akcji.

Arteta mówił o „maratonie”, który wciąż czeka na swojej konferencji prasowej w środę wieczorem. „Psychologicznie jest bardzo daleko do przejścia” – powiedział. Prywatnie jednak zaakceptuje potencjalnie ogromne znaczenie tego, jak Arsenal odpowie na Villa Park.

Zwycięstwo przywróciłoby trzypunktową przewagę na szczycie tabeli, wywierając presję na City przed meczem z Nottingham Forest. W przeciwnym razie Arsenal przedłużyłby swoją passę zwycięstw do czterech spotkań w Premier League, co sprawiłoby, że dzwony alarmowe zaczęłyby dzwonić głośniej.