Aqib Talib, brat Yaqub pozwany o ponad $1M przez rodzinę trenera futbolu młodzieżowego rzekomo zastrzelonego przez Yaquba

Tyler Greenawalt

Były cornerback NFL Aqib Talib był jednym z pozwanych wymienionych w pozwie złożonym przez rodzinę trenera futbolu młodzieżowego Michaela Hickmona, który został rzekomo zastrzelony przez brata Taliba, Yaquba, w sierpniu, według Dallas Morning News. Yaqub i Big XII Sports League and Family Services również zostali pozwani.

Pozew zarzucał 36-letniemu Aqibowi Talibowi, że odegrał główną rolę w rozpaleniu awantury, która doprowadziła do rzekomego zastrzelenia Hickmona przez Yaquba. Pozew twierdził również, że Big XII Sports League and Family Services nie dokonała lustracji trenerów i nie zapewniła bezpiecznego środowiska dla swoich uczestników.

Yaqub, 39 lat, dobrowolnie oddał się w ręce policji 15 sierpnia, dwa dni po tym jak doszło do strzelaniny i jeden dzień po tym jak był poszukiwany jako podejrzany przez Departament Policji w Lancaster. Został później oskarżony przez wielką ławę przysięgłych. Adwokat Yaquba, Clark Birdsall, powiedział we wrześniu Dallas Morning News, że Yaqub ma sprawę do samoobrony.

„Ludzie, którzy wyszli do policjantów byli rodzicami zespołu, z którym ten trener był związany”, powiedział Birdsall. „I wszyscy wygodnie zapomnieli wspomnieć … te kwestie samoobrony.”

Birdsall dodał, że zarzuty przeciwko Aqibowi były „absolutnie 100% bzdurą” Aqib nie został oskarżony o nic od czasu incydentu, ale opuścił swoją pracę nadawcy w Amazon po aresztowaniu brata.

Rodzina Hickmona domaga się odszkodowania karnego w wysokości ponad 1 miliona dolarów od Talibów i Big XII Sports League.

Co rzekomo wydarzyło się tego dnia

Wideo uzyskane przez TMZ pokazało dużą bójkę między wieloma dorosłymi, zanim usłyszano strzały w dniu, w którym Hickmon został zabity. Świadkowie później powiedzieli Rebecce Lopez z Dallas’ WFAA, że Aqib podżegał do walki, kiedy skonfrontował się i uderzył Hickmona.

Pozew, złożony przez żonę, córkę i rodziców Hickmona, wydawał się zgadzać z tym oryginalnym kontem.

Bracia Talib podobno zakończyli przedwcześnie grę młodzieżową po karze za szyderstwo na Bobcats, drużynie finansowanej przez Aqiba, według Dallas Morning News. Synowie Aqiba i Yakuba podobno grali dla Bobcats. Kiedy Hickmon przeszedł do przeciwnej linii bocznej, aby odzyskać piłkę nożną swojego syna, Aqib rzekomo próbował walczyć z Hickmonem, stwierdza pozew. Hickmon podobno próbował się wycofać, ale się przewrócił. Yaqub następnie rzekomo wyciągnął pistolet i oddał pięć strzałów, gdy Hickmon wstawał. Hickmon zmarł później tego samego wieczoru w Methodist Central Hospital w Dallas.

Jeśli chodzi o zarzuty wobec Big XII Sports League i Family Services, jeden z częściowych właścicieli organizacji twierdził, że nie miał żadnego zaangażowania w grę, o której mowa, ponieważ była to przedsezonowa zbiórka pieniędzy i że Yaqub nigdy nie ubiegał się o bycie trenerem w lidze. Liga zakazała jednak Bobcats.

„Nie mamy kontroli nad tym, co dzieje się w okresie przedsezonowym” – powiedział Raymond Alford. „Nie prowadzimy gier, nie dostarczamy boisk, nie dostarczamy sędziów”.

Aqib Talib grał dla Tampa Bay Buccaneers, New England Patriots, Denver Broncos i Los Angeles Rams podczas swojej 12-letniej kariery w latach 2008-2019. Był pięciokrotnym Pro Bowlerem, jednokrotnym pierwszym zespołem All-Pro i zwycięzcą Super Bowl z Broncos w 2015 roku. Talib spędził czas również jako analityk dla Fox Sports w 2020 roku.

LOS ANGELES, CALIFORNIA - SEPTEMBER 29:  Cornerback Aqib Talib #21 of the Los Angeles Rams exits the field following the Rams 55-40 loss to the Tampa Bay Buccaneers at Los Angeles Memorial Coliseum on September 29, 2019 in Los Angeles, California. (Photo by Katharine Lotze/Getty Images)

Aqib Talib jest pozwanym wymienionym w pozwie rodziny trenera futbolu młodzieżowego rzekomo zabitego przez brata Taliba. (Zdjęcie Katharine Lotze/Getty Images)