After Further Review: Pac-12 dostaje poważny cios w CFP po porażce UCLA, pozostawiając USC jako jedyną nadzieję konferencji

Jest tak wiele gier w trakcie weekendu futbolu uniwersyteckiego, że niektóre z nich prześlizgują się przez pęknięcia, a inne wymagają dalszego badania następnego dnia. Zanim przejdziemy do Tygodnia 12, przyjrzyjmy się bliżej niektórym najciekawszym wynikom Tygodnia 11.

Arizona 34, UCLA 28

Nadzieje UCLA na playoff zniknęły w ciemności w sobotnią noc, gdy Tydzień 11 w Pac-12 przybrał zły obrót w ostatnich godzinach weekendu.

Bruins jakoś przegrali u siebie po tym, jak weszli do gry jako faworyt z trzema przyłożeniami. UCLA przegrywała 14-0 w pierwszej kwarcie, ale wróciła na prowadzenie 28-24 dzięki biegowi Zacha Charbonneta na ponad 10 minut przed końcem. Arizona zdobyła ostatnie 10 punktów w meczu, choć UCLA miała świetną okazję do zdobycia zwycięskiego punktu w ostatniej akcji.

UCLA miała czwartą próbę na 28 metrze w Arizonie na kilka sekund przed końcem. Dorian Thompson-Robinson uciekł z kieszeni i znalazł Jake’a Bobo otwartego z tyłu strefy końcowej. Jednak Bobo nie był w stanie wykonać nurkującego przechwytu, ponieważ próbował pozostać w strefie końcowej i Arizona utrzymała się przy zwycięstwie.

Przegrana UCLA nastąpiła kilka godzin po tym, jak Oregon przegrał u siebie z Waszyngtonem. Ducks spadli 37-34 po tym jak Noah Whittington poślizgnął się na późnej próbie czwartej konwersji na terytorium Oregonu z remisem. Poślizg Whittingtona sprawił, że Washington znalazł się na pozycji do zdobycia bramki w ostatniej minucie, a Huskies utrzymali się przy niej i wygrali.

Gdyby Oregon i UCLA wygrały, Pac-12 byłoby w kolejce do epickiego Week 12 z Ducksami goszczącymi Utah i Bruinsami goszczącymi USC z każdym oprócz Utah wciąż w pretendentach do miejsca w College Football Playoff. I chociaż weekend jest nadal kluczowy dla określenia uczestników gry tytułowej Pac-12, USC jest teraz jedyną drużyną, która ma szansę na zrobienie playoffów.

Wyniki tygodnia 11 są mikrokosmosem kłopotów, jakie Pac-12 miał próbując dostać drużynę do czterozespołowego playoffu, odkąd Waszyngton zakwalifikował się w 2016 roku. W 2018 roku przegrany Washington State w ostatnim tygodniu sezonu zasadniczego stracił miejsce w meczu o tytuł Pac-12. A w 2019 roku, jednosłupkowy zespół Oregonu przegrał z Arizona State w tygodniu 12 przed pokonaniem jednosłupkowego zespołu Utah w meczu o tytuł Pac-12 dwa tygodnie później.

Jeśli USC przegra w ciągu najbliższych trzech tygodni, trend Pac-12 zespołów zbliżających się do krótkiego czasu na playoffy będzie kontynuowany przez piąty z rzędu pełny sezon.

– Nick Bromberg

Washington 37, Oregon 34

Michael Penix Jr. zaliczył jeden z najlepszych występów w tym sezonie w ogromnym upsecie Waszyngtonu w Eugene.

Penix rzucił 408 jardów i dwa przyłożenia w wygranej, pokonując zły przechwyt na linii bramkowej z niesamowitym 62-jardowym przyłożeniem do Taja Davisa. Bardzo niewielu ludzi na świecie potrafi wykonać taki rzut.

Penix, leworęczny, stał na prawym skrzydle, kiedy spojrzał głęboko w dół lewej linii bocznej i w jakiś sposób idealnie dopasował swój rzut pomiędzy cornerbackami i safety i do czekających ramion Davisa, który zabrał go do domu, aby zremisować mecz na 34-34 na 3:07 do gry.

Penix przekroczył granicę 300 jardów we wszystkich, oprócz jednego, 10 meczów Waszyngtonu w tym sezonie. Jego 408 jardów w sobotni wieczór było drugim najwyższym wynikiem w tym sezonie, ustępując jedynie 516 jardom i czterem przyłożeniom w wygranej nad Arizoną w październiku.

Penix jest liderem w kraju w ilości jardów podaniowych. Rzucił na 3,640 jardów i 25 przyłożeń z tylko sześcioma przechwytami, kończąc 67,1% swoich rzutów. A w szerszej skali, to był niezwykły powrót dla gracza, który był nękany przez kontuzje podczas swojego czasu w Indianie.

Penix miał kilka wzlotów z Hoosiers, szczególnie w 2020 roku, ale również doznał trzech kończących sezon kontuzji w Indianie. To obejmowało zerwanie ACL w 2021 roku, drugie w jego karierze.

Po tak ciężkiej drodze w Bloomington, Penix szukał świeżego startu na swój piąty sezon i znalazł go w Waszyngtonie pod Kalenem DeBoerem. DeBoer był koordynatorem ofensywy w Indianie w 2019 roku, więc ta dwójka miała ze sobą kontakt. Kiedy DeBoer dostał pracę na UW, było to naturalne miejsce lądowania dla Penixa.

I po katastrofalnym sezonie 4-8 dla Huskies w 2021 roku, okazało się, że był to owocny mecz dla obu stron.

– Sam Cooper

Auburn 13, Texas A&M 10

Sobotni mecz pomiędzy Tygrysami i Aggies był meczem eliminacyjnym do miski. Zwycięzca utrzymał swoje niewielkie szanse na grę w misce, podczas gdy przegrany miał zagwarantowane, że nie będzie miał okazji do gry w sezonie. A Aggies są teraz ustawione, aby przegapić na grę w misce po raz pierwszy od 2008 roku.

Star running back Devon Achane przegapił grę z powodu kontuzji stopy i jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak ważne był dla bezsilnej Texas A&M offense, dostałeś swoją odpowiedź w sobotę wieczorem. Aggies mieli 215 jardów ataku i średnio 3,4 jarda na podanie i 3,9 jarda na carry.

Wystarczy spojrzeć na przejazdy A&M w drugiej połowie, zanim Aggies zdobyli TD na 93 sekundy do końca.

  • 3 zagrania, 0 jardów

  • 3 zagrania, 0 jardów

  • 3 zagrania, 0 jardów

  • 3 zagrania, -2 jardy

  • 3 zagrywki, -14 jardów

  • 4 zagrywki, 8 jardów

  • 4 zagrywki, 12 jardów

To jest materiał na koszmary. I tylko jeszcze bardziej podkreśla potrzebę remontu ofensywy przed sezonem 2023. Ofensywny styl Jimbo Fishera nie jest już w stanie utrzymać się w SEC. 21,5 punktów na mecz to najmniejsza zdobycz A&M od sezonu 2000. I nie jest wykluczone, że A&M może mieć najbardziej ospały sezon od 1983 roku, jeśli nie poprawi się w ostatnich dwóch tygodniach sezonu.

Drużyna Aggies z 2000 roku zdobywała średnio 20,7 punktów na mecz. Jeśli A&M zdobędzie 33 lub mniej punktów w meczach z UMass i LSU, jej średnia punktowa spadnie poniżej tej wartości i sprawi, że sezon 2022 będzie najniższym od czasu, gdy A&M zdobywało 19,8 punktów na mecz pod wodzą Jackie Sherrill w 1983 roku.

Strata oznacza, że Aggies są siódmą drużyną, która rozpoczęła sezon w pierwszej szóstce przedsezonowej ankiety AP i zakończyła go z przegranym rekordem.

A&M musi również pokonać UMass i LSU w ciągu ostatnich dwóch tygodni sezonu, aby uniknąć pierwszego ośmiostopniowego sezonu od 2008 roku. Ta kampania 2008 była pierwszym rokiem Mike’a Shermana w College Station. Sherman był trenerem Aggies przez cztery lata, zanim został zwolniony pod koniec sezonu 2011, kiedy to A&M przeszło do SEC.

Zwolnienie Shermana utorowało drogę Kevinowi Sumlinowi, którego kadencja wygląda naprawdę dobrze w porównaniu z tym, co działo się pod wodzą Fishera. A&M było 51-26 za czasów Sumlina w szkole. Aggies są 37-21 w erze Fishera i muszą osiągnąć 15-5 w kolejnych 20 meczach Fishera, aby mieć lepszy bilans pod rządami Fishera niż pod rządami Sumlina. To na pewno wygląda jak mrzonka w tej chwili.

– Nick Bromberg

North Carolina 36, Wake Forest 34

North Carolina zasłużyła na znaczący skok w rankingach College Football Playoff we wtorek wieczorem.

UNC weszła na nr 15 w zeszłym tygodniu po poprawieniu do 8-1 z wygraną nad Virginią. Tar Heels byli najniżej notowaną drużyną z Power Five i znaleźli się za czterema drużynami z dwiema porażkami – nr 7 LSU, nr 9 Alabama, nr 13 Utah i nr 14 Penn State.

Trzy z drużyn z jedną porażką, które wyprzedziły North Carolina w zeszłym tygodniu, poniosły drugą porażkę w ten weekend. Oregon przegrał z Waszyngtonem, Ole Miss przegrał z Alabamą, a UCLA przegrał z Arizoną.

Tymczasem Karolina Północna poprawiła się na 9-1 dzięki zwycięstwu nad Wake Forest i zdobyła tytuł ACC Coastal. Jedyna strata UNC była domową porażką z Notre Dame we wrześniu. Od tego czasu UNC odniosło sześć kolejnych zwycięstw dzięki Drake’owi Maye.

North Carolina quarterback Drake Maye (10) looks to pass against Wake Forest during the first half of an NCAA college football game in Winston-Salem, N.C., Saturday, Nov. 12, 2022. (AP Photo/Chuck Burton)

Drake Maye (10), rozgrywający z Karoliny Północnej, poprowadził Tar Heels do gry o mistrzostwo ACC. (AP Photo/Chuck Burton)

Maye rzucił na 448 jardów i trzy przyłożenia, dodając 71 jardów i wynik na ziemi w sobotniej wygranej nad Wake Forest. A UNC’s much-maligned defense shut out a potent Wake Forest offense w czwartym kwartale w celu eke out a win. W rzeczywistości, zwycięski field goal został ustawiony przez Cam’Ron Kelly przechwyt Wake Forest Sam Hartman.

UNC pozwolił tylko siedem punktów w czwartej kwarcie w swoich ostatnich trzech meczach. Obrona jest coraz lepsza, a Maye gra na poziomie Heisman Trophy w swoim pierwszym roku jako starter.

Tar Heels pną się w górę, mając przed sobą jeszcze dwa mecze sezonu zasadniczego – Georgia Tech i NC State u siebie – a następnie mecz o tytuł ACC z Clemson.

Terminarz UNC nie był najtrudniejszy, a sześć z dziewięciu zwycięstw drużyny zostało rozstrzygniętych przez jedno posiadanie. Trudno będzie jednak usprawiedliwić się, jeśli komisja selekcyjna CFP utrzyma UNC poza pierwszą dziesiątką we wtorek.

– Sam Cooper

Extra Points

Florida State 38, Syracuse 3: Seminoles po cichu grają na bardzo wysokim poziomie. Po starcie 4-0, FSU zniosło trzy mecze przegrane w październiku. Po potrzebnym tygodniu przerwy, FSU powróciło ożywione i odniosło trzy zwycięstwa nad Georgia Tech, Miami i Syracuse. Z Louisianą i Florydą, FSU ma bardzo duże szanse na 9-3 w trzecim sezonie pracy Mike’a Norvella. FSU nie przekroczyło siedmiu zwycięstw od 2016 roku, więc byłby to znaczący krok naprzód dla programu.

Iowa 24, Wisconsin 10: Tylko Iowa mogła wygrać mecz, w którym średnio zdobywała 2,1 jarda na zagrywkę. I Iowa nie tylko pokonała Wisconsin, ale wygrała dwoma przyłożeniami. Jakim cudem Iowa jest w stanie to zrobić? Hawkeyes zdobyli zaledwie 146 jardów ataku, zdobywając przyłożenia z 17 i 18 jardów. Obydwa zostały zapoczątkowane przez drużyny specjalne – zablokowany punt i długi powrót puntu. Iowa dołożyła też pick-six i field goal po stracie Wisconsin. Aha, i gdybyście się zastanawiali, Iowa nie jest już na ostatnim miejscu pod względem total offense. Zajmuje miejsce nr 130 na 131 drużyn FBS, wyprzedzając New Mexico.

Penn State 30, Maryland 0: Zaznacz to teraz. Penn State będzie jedną z najbardziej rozchwytywanych drużyn tego sezonu. Nittany Lions, obecnie 8-2 i zmierzający w kierunku sezonu regularnego 10-2, opierają się w tym sezonie w dużej mierze na młodszych kolegach, szczególnie na świeżo upieczonych biegaczach Nicku Singletonie i Kaytronie Allenie. Linebacker Abdul Carter i defensywny tackle Zane Durant również się wyróżniają. Jest też QB Drew Allar, były pięciogwiazdkowy rekrut, który w przyszłym roku przejmie stery od Seana Clifforda. Czy ta grupa jest w stanie konkurować z Ohio State i Michigan, dopiero się okaże, ale wzrost talentu w zespole jest już zauważalny.

Penn State running back Nicholas Singleton (10) scores a touchdown against Maryland during the first half of an NCAA college football game, Saturday, Nov. 12, 2022, in State College, Pa. (AP Photo/Barry Reeger)

Penn State running back Nicholas Singleton (10) zdobywa przyłożenie w sobotnim meczu z Maryland. (AP Photo/Barry Reeger)

Oklahoma State 20, Iowa State 14: Dajmy szybki okrzyk dla Spencera Sandersa. Weteran Oklahoma State opuścił zeszłotygodniowy mecz z Kansas z powodu kontuzji barku i nie spodziewano się, że pojawi się na boisku w meczu z Iowa State. Jednak gdy Kowboje przegrywali 14-10 w trzeciej kwarcie, Sanders wszedł do gry i poprowadził swój zespół do zwycięstwa. Rzucił przyłożenie do Jadena Nixona, a później poprowadził field-goal drive, gdy obrona OSU powstrzymała Cyclones w czwartej kwarcie. Cowboys są jakoś wciąż żywy w wyścigu o miejsce w Big 12 tytuł game.

Miami 35, Georgia Tech 14: Freshman QB Jacurri Brown rzucił na trzy przyłożenia jak Miami dostał bardzo potrzebne zwycięstwo. Huragany nie spełniły oczekiwań w pierwszym roku pod wodzą Mario Cristobala, ale są teraz o krok od wygranej. W sobotnim zwycięstwie Kamren Kinchens miał trzy przechwyty, a Jaylan Knighton popędził na 118 jardów. Miami jest znacznie słabsze od Clemson w przyszłym tygodniu (19.5 punktów w BetMGM) i prawdopodobnie będzie potrzebować wygranej z Pitt w ostatnim tygodniu sezonu, aby dostać się do postseason.