58! Drugi akt Brysona DeChambeau w pełni po rekordowym występie na LIV

Bryson DeChambeau puts the finishing touches on a 58. (Mike Stobe/LIV Golf via AP)

Bryson DeChambeau kończy 58. uderzenie (Mike Stobe/LIV Golf via AP) (ASSOCIATED PRESS)

Był czas, nie tak dawno temu, kiedy Bryson DeChambeau wyglądał jak przyszłość golfa. Właśnie wygrał U.S. Open 2020, prowadził piłkę obok pierścieni Saturna, poważnie mówił o rzeźbieniu Augusta National i na pewno wydawał się być na dobrej drodze, by stać się masywną, monomaniakalną twarzą gry.

Był czas, jeszcze niedawno, kiedy Bryson DeChambeau wyglądał jak washout, flop, któremu nie tylko nie udało się upokorzyć majors, ale udało mu się zadać sobie znaczące obrażenia w tym procesie. Wypadł jak nieszczęśliwy kujon w długotrwałym sporze z Brooksem Koepką. Kiedy wskoczył do LIV, wydawało się, że nie jest jedną z młodych gwiazd, takich jak Cam Smith, korzystających z możliwości finansowych, a bardziej jak gasnące gwiazdy, które szukają ostatniej dużej wypłaty.

Teraz jednak przeżył tak gwałtowny wzrost i tak ostry spadek, jak jeden z jego własnych dysków, i wyszedł po drugiej stronie, wyglądając – wbrew wszelkim przeciwnościom – szczupły i silny. Kulminacja tego nastąpiła w niedzielę podczas turnieju LIV Greenbrier, kiedy DeChambeau uzyskał rekordowy dla LIV wynik 58, wygrywając turniej.

„To nie do opisania” – powiedział DeChambeau po turnieju. „Pracowałem tak ciężko przez długi czas i wiedziałem, że w pewnym momencie nadejdzie coś wyjątkowego, nie wiedziałem tylko kiedy.”

58 DeChambeau – na które złożyło się 13 birdie i jeden bogey – było czwartym wynikiem w profesjonalnym golfie na wysokim poziomie. 58 Jim Furyk w Travelers Championship w 2016 roku jest jedynym takim wynikiem w PGA Tour; Ryo Ishikawa i S.H. Kim dokonali tego wyczynu w Japan Tour.

Przed niedzielą DeChambeau tylko dwa razy w ciągu ostatnich kilku miesięcy wyszedł z zapomnienia opartego na LIV. Pierwszy miał miejsce, gdy jego nowa, dramatyczna sylwetka stała się wirusowa zeszłej wiosny. Golf Hulk przestał być Golf Hulkiem, a DeChambeau powiedział wtedy, że schudł 20 funtów w ciągu miesiąca dzięki zmianom w diecie i nowemu schematowi zdrowotnemu.

Miesiąc później DeChambeau trafił jednak do wiadomości ze znacznie mniej szlachetnego powodu. W następstwie oszałamiającej umowy między PGA Tour a saudyjskimi sponsorami LIV Golf, DeChambeau wystąpił w CNN, próbując zbagatelizować okrucieństwa Arabii Saudyjskiej w zakresie praw człowieka.

„Próbują zrobić coś dobrego dla świata i pokazać się w świetle, którego nie widziano od jakiegoś czasu” – powiedział DeChambeau, najwyraźniej nieumyślnie oferując dokładny opis sportowego prania. „Nikt nie jest doskonały, ale wszyscy staramy się poprawić w życiu.”

„Nikt nie jest doskonały” jest przydatne, gdy badamy siebie, ale nie tak przydatne, gdy badamy przestrzeganie praw człowieka przez autorytarny reżim. DeChambeau spotkał się z ostrą krytyką za swoje komentarze i mądrze zszedł na ziemię, pozostając przy sporcie i skupiając się na grze w golfa. Rezultat: DeChambeau Redemption Tour, który może po prostu zakończyć się ofertą Ryder Cup.

Nie do pomyślenia nawet kilka tygodni temu, pomysł DeChambeau wygrania wyboru kapitana zaczyna nabierać kształtu. W czterech z ostatnich pięciu turniejów LIV uplasował się w pierwszej dziesiątce, a w piątym zajął 13. miejsce. Ukończył już T4 na PGA Championship i T20 na U.S. Open w tym roku. Zwycięstwo w turnieju LIV oznacza pokonanie Koepki, Smitha i innych głównych zwycięzców. I chociaż krytycy LIV mogą znaleźć wiele powodów, aby zepsuć osiągnięcie DeChambeau w miniony weekend – zmiękczone deszczem pole, korzystne rozmieszczenie pinów, kierowca, który najwyraźniej ukrywa wszelkiego rodzaju błędy poza tee – faktem jest, że DeChambeau uzyskał 58 na polu, które gościło wydarzenia PGA Tour jeszcze w 2019 roku. Jak mówi stare powiedzenie, gdyby to było łatwe, wszyscy by to robili.

„Jeśli dostanę telefon [od kapitana Ryder Cup Zacha Johnsona], to byłoby super” – powiedział DeChambeau. „Jeśli nie, będę im kibicował w Rzymie.”

Fakt, że DeChambeau w ogóle bierze udział w rozmowach na temat miejsca w Ryder Cup, jest świadectwem sejsmicznych zmian, które zmieniły golf w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Podczas gdy los graczy LIV Golf po tym roku pozostaje w powietrzu, pewne jest to, że ich umiejętności nie pogorszyły się podczas pobytu na breakaway tour.

„Nie mogę wystarczająco podziękować LIV za to, co zrobili dla męskiego profesjonalnego golfa” – powiedział DeChambeau w niedzielę. „Całkowicie zmienili narrację na temat tego, co to znaczy być profesjonalnym golfistą.”

Przynajmniej dla DeChambeau ta zmiana jest w końcu w pozytywnym kierunku. Po raz pierwszy od dwóch lat kariera DeChambeau wydaje się być gotowa do drugiego aktu.

Dodaj komentarz