2022 World Series: Cristian Javier z Astros olśniewa w kombinowanym no-hitterze

PHILADELPHIA – Cristian Javier nie jest szczególnie wysoki. Nie wydaje się być szczególnie silny, nie rzuca też nienormalnie mocno. Nie rzuca tak szerokiego wachlarza zagrań, że przeciwnicy nie są w stanie przewidzieć, co się wydarzy. Nie włada swoimi uderzeniami z taką precyzją, że trafiający są oszołomieni trzecim uderzeniem zza pleców.

To, co robi, to zwodzenie pałkarzy raz za razem. Używając nietypowego podania w trzech czwartych, polega na szybkiej piłce, która obraca się tak bardzo, że działa jak o wiele ostrzejsza piłka. Podtrzymuje zwodzenie, ponieważ jest wyjątkowo spokojny, zarówno na boisku, jak i poza nim.

W czwartym meczu serii światowej w 2022 roku Javier tak zademonstrował swoją sprawność na międzynarodowej scenie, że urzędnicy z Baseball Hall of Fame poprosili o autograf po meczu – pamiątka po drugim no-hitterze w historii serii światowej i pierwszym od 66 lat.

Javier i trzej pomocnicy nie tylko wyryli swoje miejsce w historii dzięki temu wyczynowi, ale także przyczynili się do zwycięstwa Houston 5-0 nad Filadelfią, które wyrównało stan serii na 2-2, a mecz nr 5 odbędzie się w czwartek (20:00 ET na FOX i FOX Sports App.)

Ostatni out połączonego no-hittera

The final out of the combined no-hitter

Czterech miotaczy z Houston połączyło siły, by rzucić drugi no-hitter w historii World Series i zaledwie trzeci w historii postseason MLB.

Szybka piłka Javiera może być prosto brzmiącym boiskiem, ale to jakiś cud, że człowiek pozbawiony typowych superlatyw może rzucać elitarną.

„Myślę, że to najlepsza szybka piłka w tej chwili w baseballu”, powiedział Christian Vázquez, który złapał go w środę. „Możesz go wywołać w każdej chwili. Nieważne kto jest w boxie pałkarza, możesz ją wywołać, a z tym pitch’em będzie sukces.”

Javier jest miotaczem typu flyball. Citizens Bank Park to pole dla pałkarzy. Javier rzuca 60% szybkich piłek. Phillies z 2022 roku radzą sobie z upałem z najlepszymi. A jednak, Javier zmylił ich przez sześć bezbijnych inningów tutaj w środę, a trzech pomocników Astros podążyło za nimi z bezbijnymi inningami z własnej strony. Javier chwycił ostatniego z nich, Ryana Pressly’ego, i podniósł go z nóg, by mu pogratulować.

Houston Astros rzucają połączony no-hitter!

Houston Astros throw a combined no-hitter!

Ben Verlander i Alex Curry analizują no-hitter Houston w 4. meczu World Series. Cristian Javier dominował w sześciu olśniewających inningach, a trzech pomocników zakończyło no-no.

Ze wszystkich wyżej wymienionych powodów, baseball nie doceniał Javiera przez lata. Nawet Astros nie wykorzystywali go w ostatnich sezonach. Weźmy pod uwagę ostatni postseason, kiedy Javier grał tylko z ławki rezerwowych. Albo weźcie pod uwagę ten postseason.

Javier spisywał się we wrześniu lepiej niż którykolwiek z ich innych starterów, ale Astros nie zdecydowali się na rozpoczęcie go w American League Division Series. To zmusiło go do odczekania trzech tygodni między kolejnymi startami, ale i tak zaliczył 5 1/3 scoreless innings na Yankee Stadium podczas ALCS. Jedyne, co mu się udało, to kolejne 11 dni oczekiwania na ponowny start.

Teraz, o ile Astros nie użyją go w pomocy lub nie rozpoczną na krótkim odpoczynku, sezon Javiera jest skończony. Jeśli tak, to dobrze ustawił swoją drużynę do wygrania wszystkiego i prawie na pewno odciął się od wszelkich pozostałych sceptyków co do jego umiejętności.

Cristian Javier z Astros rzuca sześć no-hit innings

Astros' Cristian Javier throws six no-hit innings

Cristian Javier pomógł Astros rzucić drugi no-hitter w World Series i dopiero trzeci all-time w postseason MLB.

To wahanie unosiło się wokół niego przez dekadę.

W jego rodzinnej Dominikanie, Javierowi zajęło aż do 18 roku życia, aby dostać się do drużyny major-league, dwa lata później niż jego rówieśnicy. Podpisał kontrakt za mniej niż jedną setną ($10,000) premii, jaką otrzymywali jego bardziej znani rówieśnicy.

Ale to Javier, teraz 25, dowodził kopcem w World Series w środę.

Prawda jest taka, że on prawie zawsze dominował. Najgorsza ERA w karierze Javiera to 3,55 w zeszłym sezonie, kiedy był zawodnikiem. Nigdy nie miał przewagi w szybkości lub ruchu, ale zawsze miał przewagę w swoim wyglądzie. Niewiele z zachowania Javiera w środę zdradzało, że gra w najważniejszym meczu swojego życia.

„Facet był spokojny, jakby to był czerwiec lub lipiec”, powiedział menedżer Astros Dusty Baker. „Taki właśnie jest”.

Dusty Baker o tworzeniu historii

Dusty Baker on making history

Tom Verducci rozmawia z managerem Houston Dusty Bakerem o zarządzaniu swoim sztabem miotającym w połączonym no-hitterze.

Za swój stoicyzm, Javier zyskał przydomek „Gada” Teraz nosi naszyjnik z tym przydomkiem.

Javier już raz rozpoczął no-hitter: 25 czerwca, około 100 mil na północny wschód stąd, w Bronksie. Pokonał Jankesów, gdy byli najgorętszą drużyną w baseballu.

Tym no-hitterem również stłumił to, co bez wątpienia było najgorętszą drużyną, która wciąż żyła. Phillies przez cały okres posezonowy w Citizens Bank Park oddawali średnio siedem biegów na mecz. I tym razem jego ojciec był obecny na meczu po raz pierwszy w karierze Javiera. Zaczął od wyłapywania łatwych do złapania much z kijów Kyle’a Schwarbera i Rhysa Hoskinsa. Potem zaczął wybijać Phillies: w sumie dziewięciu z nich, wobec tylko dwóch spacerów. Zdarzało się, że podkręcał tempo, ale nigdy nie stracił kontroli nad meczem. W szóstej rundzie Phillies zmusili go do rzucenia 20 uderzeń, zwiększając jego łączną liczbę do 97 i kończąc jego historyczny wieczór.

„100 było naszym maksimum”, powiedział trener Astros Josh Miller, który przyznał, że kalkulacja tej liczby uwzględniała możliwość, że Javier może być potrzebny na jeden lub dwa inningi w potencjalnym Game 7.

Miller trenował miotaczy w organizacji Houston od czasu podpisania kontraktu przez Javiera. W środę wrócił myślami do dni z ubiegłej dekady, kiedy to Javier z trudem osiągał 90 mil na godzinę, a mimo to mu się udawało.

„On żył w strefie w ten sposób” – powiedział Miller. „To po prostu unikalne spojrzenie dla chłopaków”.

Astros znali skłonności Phillies do szybkich piłek. Ale szybka piłka Javiera nie jest taka jak inne szybkie piłki. Nigdy nie była jak inne fastballs, ale Astros zaakcentowali jego naturalny spin dzięki skoncentrowanej pracy.

„Każda drużyna, która uderza fastballs, wciąż będzie miała trudności z Javim”, powiedział Miller. „Nigdy nie wzbraniamy się przed tym, że rzuca swoją szybką piłkę każdemu, a dziś pokazał, że może grać przeciwko każdemu”.

Cristian Javier mówi o no-hitterze

Cristian Javier talks about the no-hitter

Ken Rosenthal rozmawia z miotaczem Houston Cristianem Javierem o tym, jak to jest być częścią dopiero drugiego no-hittera w historii World Series.

Jego 2022 pokazało to. Nikt, kto rzucił tyle inningów co Javier nie ograniczał trafień tak skutecznie jak on. Wybijał prawie 12 ludzi co dziewięć inningów. Zanotował ERA na poziomie 2,54. Zarobił postseasonowe starty w najgłębszej kadrze sportu.

„Ten facet jest jednym z najlepszych miotaczy w dużych ligach”, powiedział catcher Martín Maldonado. „W tym roku zrobił duży krok”.

W środę Javier zrobił jeszcze jeden duży krok, aby zremisować w World Series.

Czytaj więcej:

Pedro Moura jest krajowym pisarzem baseballu dla FOX Sports. Wcześniej zajmował się Dodgersami dla The Athletic, Aniołami i Dodgersami dla Orange County Register i L.A. Times, a także swoją alma mater, USC, dla ESPN Los Angeles. Jest autorem książki „How to Beat a Broken Game” Follow him on Twitter @pedromoura.


Major League Baseball

Dowiedz się więcej od Major League Baseball Śledź swoich ulubieńców, aby uzyskać informacje o grach, news and more